Po raz 14. młodzież i nauczyciele II Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu wybrali się na rajd szlakiem Jana Pawła II do Kalwarii Pacławskiej.
Rajd szlakiem Jana Pawła II wpisuje się w tym roku w Narodowe Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wędrówki górskimi szlakami były bowiem elementem[paywall] ocalania wolności w latach PRL-u i naturalnym środowiskiem Karola Wojtyły. Tam wypoczywał, mógł spokojnie pomyśleć, pooddychać. Tam uciekał ze ,,swoją młodzieżą” w najgorszych latach 50. Tam się czuli swobodnie. „Dla nas był to czas ogromnej wolności wewnętrznej” – wspominają uczestnicy tych wypraw.
Karol Wojtyła jako uczeń, później ksiądz, biskup i kardynał, wędrował po Beskidzie Żywieckim, Beskidzie Małym i Sądeckim, Tatrach, Gorcach, Pieninach, Beskidzie Niskim, Bieszczadach i Sudetach. Jako papież bywał częstym gościem w Alpach. Ale najbliższe sercu papieża były Tatry, a w nich – jak można sądzić po liczbie powrotów – dwa miejsca: Dolina Chochołowska oraz Wiktorówki na skraju Rusinowej Polany, z kaplicą „Królowej Tatr” – Matki Boskiej Jaworzyńskiej.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze