Reklama

Rajd szlakiem Jana Pawła II do Kalwarii

15/06/2018 15:30

Po raz 14. młodzież i nauczyciele II Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu wybrali się na rajd szlakiem Jana Pawła II do Kalwarii Pacławskiej.

Rajd szlakiem Jana Pawła II wpisuje się w tym roku w Narodowe Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wędrówki górskimi szlakami były bowiem elementem[paywall] ocalania wolności w latach PRL-u i naturalnym środowiskiem Karola Wojtyły. Tam wypoczywał, mógł spokojnie pomyśleć, pooddychać. Tam uciekał ze ,,swoją młodzieżą” w najgorszych latach 50. Tam się czuli swobodnie. „Dla nas był to czas ogromnej wolności wewnętrznej” – wspominają uczestnicy tych wypraw.

Karol Wojtyła jako uczeń, później ksiądz, biskup i kardynał, wędrował po Beskidzie Żywieckim, Beskidzie Małym i Sądeckim, Tatrach, Gorcach, Pieninach, Beskidzie Niskim, Bieszczadach i Sudetach. Jako papież bywał częstym gościem w Alpach. Ale najbliższe sercu papieża były Tatry, a w nich – jak można sądzić po liczbie powrotów – dwa miejsca: Dolina Chochołowska oraz Wiktorówki na skraju Rusinowej Polany, z kaplicą „Królowej Tatr” – Matki Boskiej Jaworzyńskiej.

Wędrował po górach jako turysta i narciarz. Rzadko sam, najczęściej w grupce przyjaciół lub z młodzieżą. Od początku lat 50. i 60. w górach pojawiał się niemal każdego roku, latem i zimą. Jako papież powracał w polskie góry w 1983 i 1997, a w 2002 roku oglądał je z pokładu śmigłowca. Jan Paweł II był Honorowym Przewodnikiem Tatrzańskim, honorowym członkiem PTTK, Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego oraz Związku Podhalan.

Pomysłodawczynią i organizatorką wędrówki jest wicedyrektor Agata Trzpis, która poprowadziła wycieczkę razem z dyrektorem II LO, Mariuszem Zamirskim.


MiW
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama