7-osobowa grupa uczniów Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych im. Augusta Witkowskiego w Jarosławiu i IV LO im. Mikołaja Kopernika w Rzeszowie realizuje projekt społeczny pod nazwą #RakCiach. – Naszym celem jest przeprowadzenie kampanii społecznej w mieście oraz w internecie, która pomoże w zrozumieniu, czym są nowotwory występujące wśród młodzieży oraz dzieci, czy są one groźne oraz jak można im zapobiec – tłumaczą swój pomysł i intencje.
Sześć osób z tej grupy to uczniowie drugiej klasy o profilu politechnicznym jarosławskiego zespołu. Siódma uczy się w IV LO im. Mikołaja Kopernika w Rzeszowie. Każdy z nich ma inne zainteresowania, pasje, charakter, doświadczenia, jednak połączyła ich pasja do zmienienia świata na lepsze.
Jak sami zapewnili, pragną obalić stereotyp, że młodzi ludzie nie mogą zachorować na raka lub inne przewlekłe choroby. Chcą pokazać także, że wiek nie ma znaczenia i każdy może pomagać.
Są to tylko liczby, bez względu na to, ile ktoś ma ich na liczniku, jest w stanie zdziałać cuda zarówno dla samego siebie, jak i dla społeczeństwa.
– Pod lupę postanowiliśmy wziąć problem, niestety, zapomniany przez panującą pandemię. Mianowicie: nowotwory, ale te występujące wśród naszych rówieśników, a więc dzieci oraz młodzieży. Uważamy, że jest to bardzo poważny problem. Chcemy dotrzeć do jak największej liczby osób, począwszy od dzieci oraz młodzieży szkolnej, której jesteśmy członkami, a kończąc na osobach starszych, którzy są rodzicami, dziadkami lub po prostu rodzinami młodego pokolenia – wyjaśnili.
– Zamierzamy uczulić nie tylko generację Z, ale również ich rodziny na to, jak bardzo niebezpieczny jest rak, a badania i profilaktyka są kluczem do zdrowego życia. Wiemy, że dotarcie przez jeden kanał komunikacji, jakim jest internet, do tak dużej liczby odbiorców jest niemożliwe, a więc działamy nie tylko tam, ale również stacjonarnie – uzupełnili.
Niebawem w Jarosławiu rozwieszą plakaty oraz rozdadzą ulotki, które będą bezpośrednio nawiązywać do projektu. W przygotowaniu są specjalne infografiki, które w prosty i przystępny sposób, za to bogaty w informacje, przekażą wiedzę o nowotworach w tzw. pigułce.
– Chcemy pokazać, czym są choroby nowotworowe, które z nich najczęściej występują wśród dzieci i młodzieży, jakie są ich przyczyny i objawy, jak je wykryć, ale także, jak można im zapobiegać. Pieniądze zebrane dzięki zbiórce na Allegro Lokalnie wykorzystamy między innymi na: wydrukowanie plakatów, ulotek oraz broszur, które trafią do mieszkańców Jarosławia oraz pobliskich miejscowości. Ponadto dzięki zebranym środkom będziemy mogli zakupić papier, tusz, odpowiednie szablony, koperty czy opakowania na pakiety dla każdej szkoły, opłacić promocję postów na naszych mediach społecznościowych. Resztę pieniędzy, która pozostanie w naszych rękach, postanowiliśmy przekazać dla fundacji, która walczy z nowotworami – zapewnili.
Swój projekt realizują w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Praktycznej „Zwolnieni z Teorii”. Walczą o główne nagrody, jakimi są Srebrne oraz Złote Wilki za najlepszy projekt społeczny w Polsce w danym temacie oraz formacie.
Aby dostać się do grona zespołów, które brane są pod uwagę podczas przydzielania nagród, muszą przekroczyć próg 4500 punktów, a żeby je zdobyć, potrzebują budżetu, partnerów i patronatów. Warto im pomóc!
Link do zbiórki
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.chodzimy do tej samej klasy, widujemy sie praktycznie codziennie, a poza tym zdjecie zrobione jest na swiezym powietrzu, gdzie nie są potrzebne maski :))
gdzie dystans społeczny jest pandemia
chodzimy do tej samej klasy, widujemy sie praktycznie codziennie, a poza tym zdjecie zrobione jest na swiezym powietrzu, gdzie nie są potrzebne maski :))