Reklama

Raport sanitarny dla Przemyśla nie wypadł źle

Ponad 40 stron liczy raport sanitarny dla miasta Przemyśla za 2017 rok, opracowany przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Przemyślu.

Opracowanie zawiera dokładną analizę wielu aspektów, którymi zajmuje się sanepid. Od sytuacji epidemiologicznej w zakresie chorób zakaźnych, poprzez badania jakości wody do spożycia, ciepłej wody, wody używanej w celach rekreacyjnych, stan sanitarny[paywall] obiektów użyteczności publicznej i podmiotów leczniczych, po ocenę warunków sanitarnych w placówkach oświatowo-wychowawczych, nadzór nad warunkami pracy i obiektami żywności czy żywienia.

Sytuacja epidemiologiczna

Dzięki stałemu monitornigowi sanepidu, związanemu z sytuacją epidemiologiczną chorób zakaźnych w ub.r., wiadomo, że ta była stabilna i nie budziła niepokoju. Najczęściej rejestrowaną chorobą były wirusowe zakażenia jelitowe, wywołane przez rotawirusy (95 zachorowań) oraz ospa wietrzna (62). W porównaniu do 2016 r. zwiększyła się natomiast zachorowalność na grypę sezonową. Wzrost w 2017 r. był znaczący, bo wyniósł ok. 80 procent.

Reklama

Przemyski sanepid nie miał większych zastrzeżeń co do jakości wody. Jakość tej do spożycia, dostarczanej na terenie miasta przez wodociągi, odpowiadała normom higienicznym. Jakość wody basenowej jedynie w jednym z przemyskich hoteli trzykrotnie była niewłaściwa, co powodowało czasowe zamknięcie obiektu.

Za to nie do końca zadowalające były wnioski po przeprowadzonych kontrolach sanitarnych bazy noclegowej w Przemyślu. Stan należało poprawić, wydane zostały odpowiednie nakazy.

Nie było zastrzeżeń co do stanu technicznego i utrzymania ubikacji w mieście. Oprócz dwóch przypadków – „poprawić” miały się ustępy przy ul. Ratuszowej i placu Konstytucji.

Reklama

Kontrole żywności

Przemyski sanepid w ub.r. przeprowadził łącznie 550 kontroli w zakresie bezpieczeństwa żywości żywienia. Były uchybienia, przez co wydane zostały 24 decyzje administracyjne nakazujące ich eliminację, nałożonych zostało 46 mandatów karnych na łączną kwotę 9 tys. 700 zł. 11 artykułów spożywczych zostało przez sanepid wycofanych z obrotu handlowego.

Analiza jakościowa i ilościowa jadłospisów w kontrolowanych placówkach oświatowych, w tym szkołach, przedszkolach i żłobkach, potwierdziła poprawę w żywieniu dzieci i młodzieży. Cieszy, że znacznie zwiększył się popyt na przetwory mleczne, warzywa, owoce, ryby czy pieczywo pełnoziarniste, a zmniejszył na smażone potrawy, słodycze, cukier i sól.

Dokładnie skontrolowany został blok żywieniowy Wojewódzkiego Szpitala im. św. o. Pio w Przemyślu, który od 1 października ub.r. prowadzi żywienie we własnym zakresie. Sanepid nie miał zastrzeżeń. Posiłki produkowane są w oparciu o jadłospisy dekadowe, oceniane i sporządzane przez specjalistów dietetyków zatrudnionych w szpitalu oraz według zaleceń lekarzy.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    klient MPECu - niezalogowany 2018-03-26 22:11:09

    A palenie papierosów przez pracowników MPECu w budynku MPECu przy ul Płowieckiej też Sanepid wziął pod uwagę?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    jolo - niezalogowany 2018-03-28 16:31:36

    No brawo. Czy coś na temat ton psich gówien, leżących na pro- zdrowotnym deptaku wzdłuż Sanu jest? I rozmazanych po chodnikach? I o ich oddziaływaniu na zapasożytowanie społeczeństwa ( szczególnie dzieci), chodzącego po deptaku? I o działaniach korygujących w tej sprawie władz miejskich,  w tej sprawie, też? Czy oprócz kuchni na Monte resztę utajniono?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama