Reklama

Ratują dla potomności. Agronomówka w Maćkowicach nabiera blasku

Dzięki zdobyciu przez władze gminy środków finansowych na jej remont służyć będzie lokalnej społeczności.

Jesienią 2021 r. prace remontowe przy popularnej agronomówce w Maćkowicach zostały sfinalizowane. Sam budynek wzniesiono w latach 70. ubiegłego wieku. Wówczas zamieszkiwał go agronom.

W czasach PRL-u pełnił on rolę urzędnika doradztwa rolnego, do którego głównych zadań należało m.in.: wprowadzanie na wieś postępu w produkcji rolnej, realizacja gromadzkiego planu nasiennego czy organizowanie walki z chorobami, szkodnikami i chwastami.

Agronom nie porządził długo, bo swoje urzędowanie zakończył u schyłku wspomnianych lat 70.  Kilka lat później agronomówka została[paywall] podzielona na dwie części – w jednej znajdowało się mieszkanie, a w drugiej – jeszcze całkiem do niedawna – funkcjonował gabinet weterynaryjny.

Nieremontowany, siłą rzeczy niszczał. Na szczęście w porę udało się zareagować i budynek odpowiednio zagospodarować. Oprócz prac, mających na celu poprawę jego bezpieczeństwa i estetyki, zamontowano również nową instalację c.o., co znacznie poprawiło komfort korzystania z obiektu – bez względu na porę roku.

Prace nie zostały jeszcze definitywnie zakończone. W br., dzięki dotacji w ramach Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi na lata 2021 – 2025 w kwocie 25 tys. 707 zł – w tym dofinansowaniu w wysokości 12 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie, rozpoczął się kolejny etap projektu – zagospodarowanie terenu okalającego agronomówkę.

Reklama

Przygotowany przez urzędników projekt zakładał „wykonanie skweru koło studni w Maćkowicach”. Ta, dzięki olicowaniu drewnem, odzyskała urok. Oprócz tego trwają prace przy montażu tzw. małej architektury – w tym: ławek, gazonów, stojaków na rowery i koszy na śmieci.

W planie rewitalizacji obiektu znalazły się również utwardzenie placu wokół agronomówki oraz montaż ogrodzenia.

Wiata robi wrażenie

Można by rzec – wiata jak wiata. Wiele takich powstaje. Jednak ta, którą wybudowano w parku w Buszkowiczkach i 6 października br. oddano do użytku, robi wrażenie.

Drewniany obiekt o łącznej powierzchni 180 m kw., pokryty czerwoną blachą, usytuowany na placu z kostki brukowej, doskonale wpisuje się w krajobraz terenu. Co ważne, już na etapie projektowania gruntownie przemyślano nie tylko stronę praktyczną inwestycji, ale wzięto również pod uwagę aspekty proekologiczne.

Wiatę oświetlają wodoodporne lampy solarne LED. Ekonomiczne i przyjazne środowisku oświetlenie wymaga wyłącznie 8-godzinnego „ładowania” w ciągu dnia. Obiekt znajdujący się naprzeciwko miejscowego Domu Ludowego będzie z pewnością swoistym centrum kulturalno-rozrywkowym.

Wokół wiaty też będzie pięknie, bo projekt przewiduje nasadzenia rozmaitych krzewów ozdobnych i zagospodarowanie terenu.

Reklama
Koszt inwestycji to ok. 158 tys. zł, z czego ponad połowa, bo 79 tys. 990 zł, to środki w ramach dofinansowania z budżetu województwa podkarpackiego. Wykonawcą obiektu była lokalna firma stolarska Frezpol Pawła Juchy. 

Zadanie zostało zrealizowane w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.


fot.UG Żurawica
Drewniana wiata w parku w Buszkowiczkach o łącznej powierzchni aż 180 m kw. robi wrażenie.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama