Reklama

Relikwie św. Mikołaja są już w dubieckiej parafii. Potrzebna jeszcze decyzja Watykanu [ZDJĘCIA]

Postać biskupa św. Mikołaja łączy miasto i gminę Dubiecko oraz malownicze włoskie Bari, w którym został pochowany. Ma szansę stać się podwaliną udanej współpracy pomiędzy obydwoma samorządami. Pierwszy krok został zrobiony. Relikwie św. Mikołaja do kościoła w Dubiecku przywiezione zostały z Bari w przedostatnim tygodniu października. Władze obu samorządów odbyły już pierwsze oficjalne spotkanie.

Jakiś czas temu rada gminy Dubiecko podjęła uchwałę, na mocy której św. Mikołaj został ustanowiony patronem wspomnianego miasta i gminy.

Jego postać widnieje zresztą w herbie miejscowości, co ma swoje źródło w dalekiej przeszłości.

Był on patronem Dubiecka w momencie, kiedy w 1407 roku uzyskało ono prawa miejskie od króla Władysława Jagiełły (Dubiecko posiadało je przez blisko pięć wieków, do 1934 r., kiedy utraciło je w wyniku zmian administracyjnych i tworzenia tzw. gmin zbiorowych; ponownie stało się miastem w 2021 roku, po 86. latach).

Pierwszą świątynią wybudowaną na terenie ziemi dubieckiej był zresztą kościół św. Mikołaja. Powstał w czasie erygowania parafii dubieckiej z fundacji Piotra Kmity.

– Do dziś wiele osób myśli, że w herbie mamy biskupa Krasickiego, a jest to postać Świętego Mikołaja – śmieje się burmistrz miasta i gminy Dubiecko Jacek Grzegorzak.

Reklama

Wpadł on na pomysł, by postarać się o patronat św. Mikołaja ustalony wedle prawa kanonicznego. Złożono więc w tej sprawie stosowny, oficjalny wniosek do Kurii Metropolitalnej w Przemyślu, a ta przekierowała go do Stolicy Apostolskiej. Dokument czeka aktualnie na rozpatrzenie.

Miasto prowadzi aktualnie rozmowy z władzami włoskiego miasteczka Bari odnośnie wzajemnej współpracy obu regionów. W tej sprawie w przedostatnim tygodniu października odbyła się [paywall]pierwsza wizyta przedstawicieli dubieckiego samorządu we Włoszech.

Reklama
– Pomyśleliśmy, że skoro w Bari pochowany jest św. Mikołaj (spoczywa razem z królową Boną w tamtejszej bazylice, która – co warto przypomnieć – gościła w Dubiecku w połowie XVI w.  – przyp. aut.), można by postarać się o sprowadzenie do Dubiecka jego relikwii – mówi burmistrz J. Grzegorzak. – Z Bari wiążą nas wydarzenia wynikające z przeszłości, więc obie miejscowości mogą być swego rodzaju pomostem łączącym przeszłość i przyszłość. Nasz zamysł udało się zrealizować, z czego się ogromnie cieszę. Relikwie św. Mikołaja otrzymaliśmy z rąk rektora bazyliki św. Mikołaja w Bari. Cała kwestia została załatwiona dosłownie w tydzień. Są już w naszym kościele, obok relikwii Jana Pawła II i św. Faustyny. Być może zostaną umieszczone w bocznej kaplicy, tam gdzie wszyscy patronowie kościoła dubieckiego. To miejsce chyba będzie bardziej odpowiednie.


Jak zapewnia burmistrz Dubiecka, rozmowy z władzami miasta Bari przebiegły w bardzo pozytywnej atmosferze i mają zmierzać do podpisania współpracy pomiędzy oboma miastami.

– Rozmawialiśmy trochę o historii naszych miasteczek. Władze Bari opowiadały o tym, jak szczątki św. Mikołaja trafiły do Bari. W tamtych czasach posiadanie ich sprawiało, że podnosił się prestiż miasta. Co roku czci się go u nich w maju, odbywają się wtedy w Bari specjalne uroczystości związane z rocznicą przypłynięcia relikwii, podczas których figura w uroczystej procesji zanoszona jest do portu, a potem na łodziach wypływa ona w morze. W czasie rozmów padła z mojej strony propozycja podpisania porozumienia o współpracy naszych miast. Została przyjęta. To, w jakiej dziedzinie mielibyśmy współpracować, jest na razie kwestią otwartą – mówi J. Grzegorzak.

Reklama

Dubiecko do tej pory nawiązało już współpracę z kilkoma miastami partnerskimi. Są to Zimna Woda na Ukrainie i Azay-le-Rideau we Francji. Z drugim z wymienionych samorządów współpraca trwa już od 20 lat.

W oczekiwaniu na decyzję Stolicy Apostolskiej

Przy okazji warto dodać, że w tym roku w Dubiecku obchodzona będzie w okresie Bożego Narodzenia 230. rocznica wykonania królowej kolęd polskich – „Bóg się rodzi, moc truchleje”, która powstała właśnie w tej miejscowości. Planowany jest z tej okazji okolicznościowy koncert.

– Być może do tego czasu otrzymamy już decyzję z Watykanu odnośnie patronatu św. Mikołaja. Byłoby wspaniale połączyć te wydarzenia – podsumowuje J. Grzegorzak.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama