Postać biskupa św. Mikołaja łączy miasto i gminę Dubiecko oraz malownicze włoskie Bari, w którym został pochowany. Ma szansę stać się podwaliną udanej współpracy pomiędzy obydwoma samorządami. Pierwszy krok został zrobiony. Relikwie św. Mikołaja do kościoła w Dubiecku przywiezione zostały z Bari w przedostatnim tygodniu października. Władze obu samorządów odbyły już pierwsze oficjalne spotkanie.
Jakiś czas temu rada gminy Dubiecko podjęła uchwałę, na mocy której św. Mikołaj został ustanowiony patronem wspomnianego miasta i gminy.
Jego postać widnieje zresztą w herbie miejscowości, co ma swoje źródło w dalekiej przeszłości.
Był on patronem Dubiecka w momencie, kiedy w 1407 roku uzyskało ono prawa miejskie od króla Władysława Jagiełły (Dubiecko posiadało je przez blisko pięć wieków, do 1934 r., kiedy utraciło je w wyniku zmian administracyjnych i tworzenia tzw. gmin zbiorowych; ponownie stało się miastem w 2021 roku, po 86. latach).
Pierwszą świątynią wybudowaną na terenie ziemi dubieckiej był zresztą kościół św. Mikołaja. Powstał w czasie erygowania parafii dubieckiej z fundacji Piotra Kmity.
– Do dziś wiele osób myśli, że w herbie mamy biskupa Krasickiego, a jest to postać Świętego Mikołaja – śmieje się burmistrz miasta i gminy Dubiecko Jacek Grzegorzak.
Wpadł on na pomysł, by postarać się o patronat św. Mikołaja ustalony wedle prawa kanonicznego. Złożono więc w tej sprawie stosowny, oficjalny wniosek do Kurii Metropolitalnej w Przemyślu, a ta przekierowała go do Stolicy Apostolskiej. Dokument czeka aktualnie na rozpatrzenie.
Miasto prowadzi aktualnie rozmowy z władzami włoskiego miasteczka Bari odnośnie wzajemnej współpracy obu regionów. W tej sprawie w przedostatnim tygodniu października odbyła się [paywall]pierwsza wizyta przedstawicieli dubieckiego samorządu we Włoszech.
Jak zapewnia burmistrz Dubiecka, rozmowy z władzami miasta Bari przebiegły w bardzo pozytywnej atmosferze i mają zmierzać do podpisania współpracy pomiędzy oboma miastami.
– Rozmawialiśmy trochę o historii naszych miasteczek. Władze Bari opowiadały o tym, jak szczątki św. Mikołaja trafiły do Bari. W tamtych czasach posiadanie ich sprawiało, że podnosił się prestiż miasta. Co roku czci się go u nich w maju, odbywają się wtedy w Bari specjalne uroczystości związane z rocznicą przypłynięcia relikwii, podczas których figura w uroczystej procesji zanoszona jest do portu, a potem na łodziach wypływa ona w morze. W czasie rozmów padła z mojej strony propozycja podpisania porozumienia o współpracy naszych miast. Została przyjęta. To, w jakiej dziedzinie mielibyśmy współpracować, jest na razie kwestią otwartą – mówi J. Grzegorzak.
Dubiecko do tej pory nawiązało już współpracę z kilkoma miastami partnerskimi. Są to Zimna Woda na Ukrainie i Azay-le-Rideau we Francji. Z drugim z wymienionych samorządów współpraca trwa już od 20 lat.
Przy okazji warto dodać, że w tym roku w Dubiecku obchodzona będzie w okresie Bożego Narodzenia 230. rocznica wykonania królowej kolęd polskich – „Bóg się rodzi, moc truchleje”, która powstała właśnie w tej miejscowości. Planowany jest z tej okazji okolicznościowy koncert.
– Być może do tego czasu otrzymamy już decyzję z Watykanu odnośnie patronatu św. Mikołaja. Byłoby wspaniale połączyć te wydarzenia – podsumowuje J. Grzegorzak.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze