Sporo gmin na mapie Podkarpacia skorzystało z dofinamsowania na realizację zadań w ramach Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi na lata 2021-2025. Na liście beneficjentów kolejny raz znalazł się dubiecki samorząd. Dzięki pozyskiwanym w ten sposób od 3 lat pieniądzom remiza OSP w Drohobyczce przeszła prawdziwy lifting, co cieszy i lokalne władze, i samych mieszkańców, dla których to miejsce jest sercem wsi.
Remont remizy w Drohobyczce jest kontynuowany już trzeci rok. W tym roku zamknięto kolejny, trzeci etap prac. Wcześniej nowy blask zyskały kuchnia i pomieszczenia pomocnicze na parterze. Wymieniono instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną oraz oświetlenie, ułożono płytki, pojawiły się dwa nowe okna i nowe wyposażenie. Potem przyszedł czas na łazienki, ale nie tylko. Oprócz remontu sanitariatów, wymieniono trzy sztuki drzwi zewnętrznych i wewnętrznych, zmodernizowano centralne ogrzewanie (zakupiono i zamontowano grzejniki do części pomieszczeń). Realizacja projektu w bieżącym roku obejmowała natomiast m.in. wymianę instalacji elektrycznej, zakup gipsu i szpachlowanie ścian, malowanie i ułożenie paneli winylowych w sali i części komunikacyjnej. Na realizację tego zadania samorząd Dubiecka otrzymał wsparcie w wysokości 12 tys. zł z samorządu województwa podkarpackiego. Łączny koszt przeprowadzonych prac remontowo-budowlanych był oczywiście wyższy i zamknął się kwotą 24 tys. 947,36 zł, z czego 12 947,36 zł wysupłało w swojej kasie Miasto i Gmina Dubiecko. Nieoceniony było także zaangażowanie partnerów projektu (jednostki OSP w Drohobyczce, Dubiecku i Bachórcu, FHU Instal-Bud Hurt Detal Materiałów Wod-Kan-Gaz-CO i Przemysłowo-Budowlane Wojciech Grzech oraz Adam Galej Zakład Transportowo-Handlowy), którzy wnieśli wkład własny w postaci materiałów i swojej pracy, oszacowanych na łączną kwotę ok. 9800 zł. Remont remizy OSP to inicjatywa samych mieszkańców Drohobyczki, którzy właśnie to zadanie wskazali do realizacji w roku 2023, w ramach opracowanej „Sołeckiej Strategii Rozwoju Wsi Drohobyczka”. Obiekt nadzorowany przez miejscowe OSP służy bowiem też do integracji i aktywizacji mieszkańców. Mają tu zaplecze do przechowania sprzętu miejscowi strażacy, ale remiza to także miejsce organizacji okolicznościowych spotkań – strażackiego opłatka, sylwestra, zebrań, festynów rodzinnych czy innych imprez integracyjnych. Pozyskane pieniądze przełożą się więc na konkretne wspólne działania, służące całej lokalnej społeczności.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze