Podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Andrzej Bittel zaprezentował plany Polskich Kolei Państwowych SA odnośnie remontu linii kolejowej Stalowa Wola Rozwadów – Przeworsk oraz sytuacji z dworcem PKP i mostem kolejowym w Przemyślu.
Być może już niebawem ruszą prace modernizacyjne na linii kolejowej nr 68, na odcinku Stalowa Wola Rozwadów – Przeworsk. W listopadzie 2017 r. podpisana została[paywall] umowa na opracowanie dokumentacji przedprojektowej o wartości 1,8 mln zł. – W przypadku wygospodarowania dodatkowych środków możliwe będzie zrealizowanie drugiego etapu projektu – robót budowlanych, których wartość szacowana jest na 341,2 miliona złotych. Celem jest oczywiście poprawa przepustowości linii – powiedział A. Bittel[paywall].
Podsekretarz stanu sporą część swojego wystąpienia poświęcił stacji Przemyśl Główny. Zgodnie z rocznym rozkładem jazdy 2017 – 2018 obsługiwana jest przez 17 par pociągów uruchamianych przez PKP Intercity SA. Mieszkańcy mają zapewnione połączenia do wszystkich ważnych miast w Polsce, m.in. do: Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania, Szczecina, Trójmiasta, a także do miejscowości atrakcyjnych turystycznie – Kołobrzegu, Koszalina czy Świnoujścia.
– Stacja Przemyśl jest stacją początkową i końcową dla pociągów kursujących w komunikacji międzynarodowej i zapewnia podróżnym bezpośredni dojazd między innymi do Lwowa, Kijowa czy Odessy. Projekt rozkładu jazdy na sezon 2018 – 2019 nie zakłada właściwie żadnych zmian – dodał A. Bittel.
Z informacji otrzymanych od zarządcy dworców kolejowych, czyli PKP SA, wynika, że obecnie powierzchnia przemyskiego dworca kolejowego zagospodarowana jest w 58 procentach. – Jeśli chodzi o wysokość czynszu za najem lokali użytkowych na dworcu, określona została w oparciu o przeprowadzoną analizę rynku. Weryfikowane są one także w oparciu o stawki czynszu obowiązujące na podstawie wcześniej zawartych umów oraz stawki czynszu na rynku lokalnym w nieruchomościach o podobnym standardzie – powiedział A. Bittel.
A. Bittel poinformował, że remont zabytkowego mostu kolejowego na Sanie rozpocznie się w 2019 r. Obiekt został objęty projektem pod nazwą „Poprawa stanu technicznego obiektów inżynieryjnych – etap II”, który znajduje się na liście podstawowej Krajowego Programu Kolejowego do 2023 r. Ubiega się także o dofinansowanie z UE w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”.
– Projekt zakłada, że najkorzystniejszy jest wariant przewidujący rozbiórkę zachodniej części starego mostu i zachowanie wschodniej części istniejącego mostu z nadaniem jej funkcji kładki pieszo-rowerowej. Rozebrane przęsła istniejącego mostu zostaną przetransportowane i złożone w innej lokalizacji – poinformował A. Bittel.
Zakończenie prac nad dokumentacją przedprojektową planowane jest w sierpniu br. Postępowanie przetargowe na roboty ma się odbyć w drugim kwartale 2019 r., podpisanie umowy z wykonawcą– w drugiej połowie 2019 r., a zakończenie prac przewidywane jest na koniec 2022 r.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze