Robert Choma rządzi w Przemyślu od 2002 roku, czyli prawie 15 lat. Najprawdopodobniej niebawem przestanie być prezydentem miasta.
– Planujemy zmiany w ordynacji wyborczej i są to zmiany bardzo oczekiwane przez społeczeństwo. Będą to zasady, które zabezpieczą wybory przed jakimiś nadużyciami. Musimy ten obecny, bardzo ułomny stan ordynacji wyborczej i całej organizacji wyborów zmienić – tak w połowie stycznia br. zapowiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości, poseł Jarosław Kaczyński. Chodzi m.in. ograniczenie do dwóch kadencji dla wójtów, burmistrzów i prezydentów oraz przezroczyste urny w lokalach wyborczych. Trzęsienie ziemi nastąpi, jeśli rzeczywiście w życie wejdzie ta pierwsza zapowiedź[paywall].
Wprowadzenie „zasady dwóch kadencji dla tych, którzy pełnią funkcje jednoosobowe, czyli dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast” sprawiłoby, iż setki włodarzy miast czy gmin nie mogłoby się już ubiegać o reelekcję. Jeśli na taką rewolucję zgodzi się Trybunał Konstytucyjny, zmiana ordynacji miałaby obowiązywać już od najbliższych wyborów, które odbędą się jesienią 2018 r.
W wielu samorządach włodarze mają na koncie po trzy, a nawet więcej kadencji. Krajowi rekordziści utrzymują się na stanowiskach ponad 30 lat. W byłym województwie przemyskim, które obecnie tworzą cztery powiaty: jarosławski, lubaczowski, przemyski i przeworski, rekordzistami są wójt gminy Jarosław Roman Kałamarz i wójt gminy Zarzecze Wiesław Kubicki. Niczego sobie staż ma również prezydent Przemyśla Robert Choma, który szefować nadsańskiemu grodowi zaczął w 2002 r., czyli obecnie rządzi już czwartą kadencję.
Wspomniane cztery powiaty to łącznie 39 gmin, miejskich i wiejskich lub miejsko-wiejskich, jak chociażby: Pruchnik, Kańczuga, Sieniawa czy Narol. W Przemyślu rządzi prezydent. Mamy łącznie 10 burmistrzów i 28 wójtów. Jeśli zapowiadane przez J. Kaczyńskiego zmiany miałyby wejść w życie za ponad rok, kandydować w wyborach mogłoby ledwie 14 osób. 25 z 39 gospodarzy gmin straciłoby szanse na ponowny wybór, bo rządzą więcej niż dwie kadencje. Największe zmiany dotknęłyby powiaty przeworski i lubaczowski. Zarówno w jednym, jak i w drugim o reelekcję mogłyby się ubiegać ledwie dwie osoby. Znacznie lepiej wyglądałaby sytuacja w powiecie przemyskim. Aż sześciu obecnych wójtów miałoby prawo wystartować w przyszłorocznych wyborach. W powiecie jarosławskim takich osób jest cztery.
Poniżej prezentujemy obecnie panujących w 39 gminach byłego województwa przemyskiego z podziałem na miasta, powiaty i gminy. Obok nazwisk zamieszczamy informację, czy dana osoba mogłaby kandydować w przyszłorocznych wyborach samorządowych, czy nie. Oczywiście – jak już podkreśliliśmy – pod warunkiem zmiany ordynacji wyborczej.
miasto prezydent/burmistrz może kandydować czy nie?
Przemyśl Robert Choma nie
Jarosław Waldemar Paluch tak
Lubaczów Krzysztof Szpyt tak
Przeworsk Leszek Kisiel tak
Cieszanów Zdzisław Zadworny nie
Kańczuga Jacek Sołek nie
Narol Stanisław Woś nie
Oleszyce Andrzej Gryniewicz nie
Pruchnik Wacław Szkoła nie
Radymno Krzysztof Roman tak
Sieniawa Adam Woś nie
gmina wójt może kandydować czy nie?
powiat jarosławski
Chłopice Andrzej Czyż nie
Jarosław Roman Kałamarz nie
Laszki Stanisław Gonciarz tak
Pawłosiów Mariusz Reń nie
Radymno Bogdan Szylar tak
Rokietnica Bożena Gmyrek nie
Roźwienica Tomasz Kotliński nie
Wiązownica Marian Ryznar nie
powiat lubaczowski
Horyniec-Zdrój Robert Serkis tak
Lubaczów Wiesław Kapel nie
Stary Dzików Barbara Małecka nie
Wielkie Oczy Tomasz Lorenc nie
powiat przemyski
Bircza Grzegorz Gągola tak
Dubiecko Wiesław Bembenek tak
Fredropol Mariusz Śnieżek nie
Krasiczyn Tadeusz Bobek tak
Krzywcza Wacław Pawłowski tak
Medyka Marek Iwasieczko nie
Orły Bogusław Słabicki nie
Stubno Janusz Słabicki nie
Żurawica Krzysztof Składowski tak
powiat przeworski
Adamówka Edward Jarmuziewicz nie
Gać Bożena Pieniążek nie
Jawornik Polski Stanisław Petynia nie
Przeworsk Daniel Krawiec tak
Tryńcza Ryszard Jędruch nie
Zarzecze Wiesław Kubicki nie
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Zamiast mego komentarza, co do artykułu i co do pytań postawionych w sondzie, to może odniesie się za mnie czy raczej zaśpiewa zespół Dezerter DEZERTER - CHOROBA - TEKSTOWO.PL
1. Sala koncertowa przy SZKOLE MUZYCZNEJ2. Sala gimnastyczna przy SZKOLE PODSTAWPWEJ Nr 143. Sala gimnastyczna przy I LO4. Nowi inwestorzy w podstrefie ekonomicznej5. Baseny6. Park linowy - Lipowica7. Rewitalizacja Rynku8. Remont Zielonego RynkuDziękujemy.
9/ Dodam, hala sportowa ( na Mickiewicza jedynie duża sala)10/ rozszerzenie granic miasta (jedynie rozszerzono w części o Kruhel )11,/zatrzymanie młodych w mieście poprzez nowe miejsca pracy ( na razie wyjechało pona 5 tysięcy w/ danych statystycznych)12./ Kino i remont Domku Ogrodnika jedynie dzięki wspaniałej Firmie NOVA z Gliwic12/ Na koniec 2014 r. zadłużenie miasta 191 mln zł ( w/g oświadczenia Chomy w wywiadzie dla Życia Podkarpackie grudzień 2014 r.Nie dziękuję temu panu władcy bo Przemyśl rozłożony nie na lata a na wieki.
I chwała Bogu ze on juz nie bedzie rzadzil,nic nie zrobil przez te lata oprocz dlugów na bzurne inwestycje,moze ktos uratuje to miasto jeszcze.
Nie sądze, jest na temat, a jeśli nie chce się komuś pofatygować i przeczytać...
tekst jest na temat, tak więc o co chodzi ?!?
Nie dawaj na tace kumplom swinki morskiej. Alleluja. Nareszcie koniec z psotnikiem Przemysla.
Dobry polityk musi umieć przepowiedzieć, co będzie się działo jutro, za tydzień, czy za rok i musi umieć wytłumaczyć, dlaczego nie zaszło to, co przepowiedział".Winston Leonard Spencer Churchill No dalej Prezydencie, rób co proponował Churchill
dawno powinno to sie stac bo przemysl niebawem bedzie miastem bez zadnych perspektyw kolesiostwo potrzebny dobry gospodaz
To samo powinno dotyczyc POSłÓW,a moze przede wszystkim!
A mnie Pana szkoda.Inteligentny, błyskotliwy, ale rozmienił się Pan na drobne. Wdając się w komitywę ze spryciarzami zadbał Pan o ich interesy ( może trochę i swoje). Mieszkańcy nie daruję Panu wyludnienia miasta, tego że nie stworzył Pan żadnych miejsc pracy, oddał Ukraińcom co tylko chcieli, nie stanął zdecydowanie po stronie Urzędu Celnego, czy w obronie szpitali. Pana zachowawcze stanowisko, brak stanowczości i zdecydowania, lawirowanie,niestety są powodem,ze stracił Pan zaufanie mieszkańców i nie ma Pan szans. O czym Pan doskonale wie
A ja jeszcze dołożę aby poszedł czym predzej.
Zobaczcie jaki burdel jest w starostwie, u tego co żyje jak pączek w maśle. Tam są dopiero układy i układziki -
Z tego co mi wiadome na początku kadencji pączek w maśle otrzymał od kolesi - radnych niezłą podwyżkę poborów. Problem polega na tym że powiat przemyski w samym ogonie w kraju.pa
Dobra zmiana http://www.nowiny24.pl/wiadomosci/przemysl/a/kazdego-dnia-znika-jeden-przemyslanin-i-tak-od-14-lat,11837349
Co się czepiacie starosty? To jego wina że powiat przemyski jest w ogonie kraju? To on odpowiada za rozwój całościowy,za strukturę regionu przemyskiego? Popatrz jeden z drugim na drogi powiatowe,mosty itd. Popatrz na długi starostwa,są czy ich nie ma? Nie wszystko jest super,np płace pracowników zwłaszcza w placówkach podległych. Moim zdaniem jest to najlepszy starosta w historii powiatu. Natomiast o prezydencie miasta mimo że był wybierany przez tyle kadencji powiedzieć tego nie można. Popełnił tyle błędów że można by obdzielić parę osób, a długach jakie ma Przemyśl to szkoda pisać.
13. Budynek koszmarek na kopcu; miliony w błoto14. Ogromne pieniądze wpompowane w rewitalizację parku i fortów. Po co? Zero promocji, znikome zainteresowanie15. Oświetlanie miasta witrynami sklepów. Oszczędności trzeba szukać, ale bez przesady żeby wygaszać latarnie kiedy jest ciemni i zapalać sporo po mroku.16. Zamienienie miasta w wielki parking. Po co budować parkingi, skoro auta mogą stać po chodnikach? Kogo obchodzą piesi?17. Bandycka wycinka drzew w podprzemyskich lasach.
Jak widać obywatele pożegnają prezydenta pogrążeni w głębokim żalu i smutku ;). Zapewne znajdzie się grupka której będzie żal (bo stracą dostęp do koryta) i niewykluczone że na ulice wyjdzie oburzony KOC (Komitet obrony Chomy). Ogólnie szykują się zmiany. I bardzo dobrze.
do były starosta na weselu - cyt ""Moim zdaniem jest to najlepszy starosta w historii powiatu.."" masz stołek w starostwie ,że bez wazeliny włazisz w d.pę staroście, który przyspawany jest do swego stołka już 9-ć lat .Czas na młodsze pokolenie by zaczęło działać i rządzić a nie tylko trwać przy korycie
Regia Civitas/ Porozumienie dla Przemyśla ma już NOWEGO kandydata na prezydenta.Tak łatwo nie oddadzą władzy.Nowa twarz, nowe obietnice.
I dodatkowa daj żeby w przyszłości (odpukać, odpluć itp) nie wybrali podobnego PICUSIA czy nawet (odpukać, odpluć) kogoś jeszcze gorszego !!!
Nowe bunkry z 21 wieku na stoku, dziękujemy za zadłużenie...
PO CO SKAMLACIE , PRZECIEŻ ZOSTAŁ WYBRANY PRZEZ WIĘKSZOŚĆ GŁOSUJĄCYCH . CO , NIE MIELIŚCIE ŚWIADOMOŚCI , CO ROBICIE? POMROCZNOŚĆ JASNA WAS OGARNĘŁA ? JAKO CIEKAWOSTKĘ PODAM ,ŻE NAJDŁUŻEJ " URZĘDUJĄCYM" PREZYDENTEM W POLSCE JEST ZYGMUNT FRANKIEWICZ , PREZYDENT GLIWIC / SIÓDMA KADENCJA/.
SZLAG TRAFIA ZEBY ZAMYKAC SZPITAL NA S£OWACKIEGO W PRZEMYSLU.TO ON NIECH SPIERDALA SIE LECZYC NA MONTE DO TEGO BURDELU.WROCCIEALBO W SZPITAL WOJSKOWY NAM.TAM JEST OPIEKA LEKARZE I WOGOLE.MONTE TO ZW N !!!!!!!ILE DOSTA£ KASY LUB CO INNEGO ZE SPRZEDA£ NAM LUDZIOM TO CO NAJCENNIEJSZE NAJWAZNIEJSZE.NIECH WYPIRDALA Z PRZEMYSLA I RZADZI W BUSZU.TAM GO ZJEDZA KOTY WIELKIE PUMY ITDWEZE.TO SZOWINISTA PIEPRZONY!!!!!!!! WON Z NIM.AMEN.NA WIEKI WIEKOW.KADENCJA TRWA TYLKO 8 LAT.A NIE JAK ZA KOMUNY NON STOP AZ DO SMIERCI!!!!! ZSRR TO MOZE ON!!?????? PALANT.SZPITAL WROCIC WOJSKOWY NATYCHMIAST.A MONTE WYJEB BO BURDEL!!!!!!
Proszę, bez zbędnych ekscytacji. Pan Choma bezgranicznie zaufał Lewickiemu i się zawiódł. Bo z Lewickiego ani lekarz, ani menadżer- rozłożył do końca szpital wojskowy do końca, a chirurgia u nas taka marniutka,że w razie skrętu kiszek to raczej się modlić, jak wierzyć w lekarzy,bo on nie operuje, asystenci się naciągąją, a reszta jedzie do Rzeszowa.A poza tym Lewicki jest już w ostrej kampanii wyborczej, i mimo,że się irytujesz nadal będzie radnym wojewódzkim
PIERDOLE WSZYSTKICH I WSZYSTKO.JAK WSZYSCY WIEDZA ZE INNI SA DEBILAMI LUB MAJA DAWNA LUB JESZCZE CO INNEGO TO PO CHOJ ICH WYBIERACIE A POTEM JAK WILKI SKOMLICIE A. DO BARANOW.BARANY TO CA£Y SWIAT.JUZ NIGDZIE NIE MA MADRYCH.NIKT NIE UMIE USTAPIC BO KAZDY MUSI BYC NUMER JEDEN.TYLKO WOJNY UMIECIE ROBIC I ZBROJENIA.LUDZIE BIEDNI WYPIERDALAJA Z POLSKI ZA CHLEBEM.TO JAK TEN FILM NOCE I DNIE.MOZE CZWORAKI NIED£UGO BEDA BO ZBUDUJE NAM JE PAN NIECHCIC.ALE TEN BOGUMI£ JUZ NIE ZYJE.ZAJEBISTY CZ£OWIEK I AKTOR.ZRESZTA JAK PAN JAKIS NIE UMIE OPEROWAC TO SIE UPOMINAJCIE DO KOMISJI GDZIE ZDAWA£ EGZAMIN NA LEKARZA A NIE ZE ON WINNY.WSZYSCY SA WINNI TEGO CO SIE DZIEJE W TEJ POJEBANEJ POLSCE.SZKODA JEZYKA I NERWOW.NIKT NIGDZIE NIKOGO NIE ZMIENI.WSZYSCY LUDZIE SA MSCIWI KANALIE WODY JEBANIE WOLNE ODPOCZYNEK I TYLKO GRILLA CHLANIE JEBANIE ITD.DUZO BY NAPISA£ SZKODA NERWOW TE GNIDY
Zamiast mego komentarza, co do artykułu i co do pytań postawionych w sondzie, to może odniesie się za mnie czy raczej zaśpiewa zespół Dezerter DEZERTER - CHOROBA - TEKSTOWO.PL
1. Sala koncertowa przy SZKOLE MUZYCZNEJ2. Sala gimnastyczna przy SZKOLE PODSTAWPWEJ Nr 143. Sala gimnastyczna przy I LO4. Nowi inwestorzy w podstrefie ekonomicznej5. Baseny6. Park linowy - Lipowica7. Rewitalizacja Rynku8. Remont Zielonego RynkuDziękujemy.
9/ Dodam, hala sportowa ( na Mickiewicza jedynie duża sala)10/ rozszerzenie granic miasta (jedynie rozszerzono w części o Kruhel )11,/zatrzymanie młodych w mieście poprzez nowe miejsca pracy ( na razie wyjechało pona 5 tysięcy w/ danych statystycznych)12./ Kino i remont Domku Ogrodnika jedynie dzięki wspaniałej Firmie NOVA z Gliwic12/ Na koniec 2014 r. zadłużenie miasta 191 mln zł ( w/g oświadczenia Chomy w wywiadzie dla Życia Podkarpackie grudzień 2014 r.Nie dziękuję temu panu władcy bo Przemyśl rozłożony nie na lata a na wieki.