Reklama

Ronda nie będzie. Radni nie mieli prawa „zobowiązać” prezydenta Chomy...

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart unieważniła uchwałę Rady Miejskiej w Przemyślu, dotyczącą prac nad budową ronda na placu Konstytucji 3 Maja. Projekt radnych Platformy Obywatelskiej przepadł.

Pytanie, dlaczego w tej kadencji przemyskiej rady jest zbyt wiele niedopracowanych projektów uchwał, jest chyba zasadne?

To już kolejna uchwała przegłosowana przez przemyskich radnych, która została unieważniona przez wojewodę podkarpackiego. Tym razem chodzi o[paywall] projekt, który został przegłosowany podczas sesji 30 listopada ub.r., a tyczący się budowy ronda na skrzyżowaniu na placu Konstytucji 3 Maja w Przemyślu. Radni zdecydowali o zobowiązaniu prezydenta miasta Roberta Chomę do „podjęcia działań w celu zainicjowania procesu inwestycyjnego” w tej sprawie.

Zdaniem wojewody podkarpackiego, treść uchwały narusza zapisy ustawy o samorządzie gminnym. Wbrew tytułowi i zacytowanej podstawie prawnej, zawiera kategoryczny nakaz dla organu wykonawczego, czyli prezydenta miasta Przemyśla. Tym rada przekroczyła swoje kompetencje. „(...) Rada nie może podejmować czynności, które należą do sfery wykonawczej, gdyż byłoby to naruszeniem konstytucyjnej zasady podziału organów władzy na stanowiące i wykonawcze (...)” – czytamy m.in. w uzasadnieniu.

Reklama

Słowem: decyzję o podjęciu działań w celu zainicjowania procesu inwestycyjnego mogły podjąć jedynie władze miasta. Wytyczne rady miejskiej nie mogą przybierać charakteru polecenia konkretnego sposobu załatwienia sprawy.

Złożą kolejny projekt

Pod projektem wspomnianej uchwały podpisało się pięciu radnych Platformy Obywatelskiej. Inicjatorką była Ewa Sawicka. Jak przyjęła decyzję wojewody podkarpackiego?

– Jestem zbulwersowana. Zrobiliśmy wszystko, co było możliwe do zrobienia w tej sprawie. Udało się podjąć uchwałę, co prawda w formie do końca nas satysfakcjonującej, ale lepszy rydz niż nic. Teraz okazuje się, że wszystko poszło na marne. Projekt konsultowaliśmy z radcą prawnym urzędu miejskiego. Ten powiedział, że formuła „zobowiązuje się prezydenta miasta do podjęcia działań w celu zainicjowania procesu inwestycyjnego” jest właściwa. Uwierzyliśmy. Mamy tę pozytywną opinię u siebie w klubie. Nie wiem zatem, kto się nie zna na przepisach prawa – zastanawia się radna E. Sawicka. – Rozmawiałam w tej sprawie z panem prezydentem, pytając czy nieważność tej uchwały zechce zaskarżyć? Powiedział, że tego nie zrobi. Ale sprawy nie odpuścimy, bo nie możemy zawieść setek osób, które złożyły swoje podpisy pod petycją w sprawie budowy ronda na placu Konstytucji 3 Maja. Z całą pewnością spróbujemy raz jeszcze. Przygotujemy nowy projekt i przedłożymy go radzie miejskiej – zapewniła E. Sawicka.

Reklama

Nie za dużo unieważnień?

Jak już wspomnieliśmy, to kolejna uchwała przyjęta przez przemyskich radnych, a unieważniona przez wojewodę podkarpackiego Ewę Leniart. Czy aby nie jest ich za dużo? Czy ich konstruowanie nie jest aby zbyt pochopne? Takiej ilość w latach poprzednich nie było. Co na to wszystko przewodnicząca Rady Miejskiej w Przemyślu Lucyna Podhalicz?

– Aby stwierdzić, czy to dużo czy mało, trzeba byłoby porównać z innymi radami polskich miast. Wydaje mi się, że to jest zwykłe czepianie się. Radni nie są alfami i omegami, aby znać kropka w kropkę przepisy prawa o samorządzie gminnym. Od tego są radcy prawni. Ten akuratnie projekt uchwały przygotowywali radni Platformy Obywatelskiej. Oni pilotowali całą sprawę. A że wojewoda podkarpacki podejmuje takie a nie inne decyzje... To chyba dobrze, bo nadzór musi być czujny. To normalna procedura – powiedziała L. Podhalicz.

Tak czy inaczej być może to czepianie się, jak twierdzi pani przewodnicząca, ale chyba warto lepiej i dokładniej przygotowywać projekty uchwał, które potem trafiają pod obrady rady.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Obywatel - niezalogowany 2018-01-23 19:09:39

    Mariusz, wal w tych nieuków dalej! Brawo!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Xyz - niezalogowany 2018-01-23 21:28:24

    Staram się omijać szerokim łukiem to skrzyżowanie. Bo jest porażka. A miało być tak pięknie.. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Sc - niezalogowany 2018-01-23 21:45:10

    Co na to radny K

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama