Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart unieważniła uchwałę Rady Miejskiej w Przemyślu, dotyczącą prac nad budową ronda na placu Konstytucji 3 Maja. Projekt radnych Platformy Obywatelskiej przepadł.
Pytanie, dlaczego w tej kadencji przemyskiej rady jest zbyt wiele niedopracowanych projektów uchwał, jest chyba zasadne?
To już kolejna uchwała przegłosowana przez przemyskich radnych, która została unieważniona przez wojewodę podkarpackiego. Tym razem chodzi o[paywall] projekt, który został przegłosowany podczas sesji 30 listopada ub.r., a tyczący się budowy ronda na skrzyżowaniu na placu Konstytucji 3 Maja w Przemyślu. Radni zdecydowali o zobowiązaniu prezydenta miasta Roberta Chomę do „podjęcia działań w celu zainicjowania procesu inwestycyjnego” w tej sprawie.
Zdaniem wojewody podkarpackiego, treść uchwały narusza zapisy ustawy o samorządzie gminnym. Wbrew tytułowi i zacytowanej podstawie prawnej, zawiera kategoryczny nakaz dla organu wykonawczego, czyli prezydenta miasta Przemyśla. Tym rada przekroczyła swoje kompetencje. „(...) Rada nie może podejmować czynności, które należą do sfery wykonawczej, gdyż byłoby to naruszeniem konstytucyjnej zasady podziału organów władzy na stanowiące i wykonawcze (...)” – czytamy m.in. w uzasadnieniu.
Słowem: decyzję o podjęciu działań w celu zainicjowania procesu inwestycyjnego mogły podjąć jedynie władze miasta. Wytyczne rady miejskiej nie mogą przybierać charakteru polecenia konkretnego sposobu załatwienia sprawy.
Pod projektem wspomnianej uchwały podpisało się pięciu radnych Platformy Obywatelskiej. Inicjatorką była Ewa Sawicka. Jak przyjęła decyzję wojewody podkarpackiego?
– Jestem zbulwersowana. Zrobiliśmy wszystko, co było możliwe do zrobienia w tej sprawie. Udało się podjąć uchwałę, co prawda w formie do końca nas satysfakcjonującej, ale lepszy rydz niż nic. Teraz okazuje się, że wszystko poszło na marne. Projekt konsultowaliśmy z radcą prawnym urzędu miejskiego. Ten powiedział, że formuła „zobowiązuje się prezydenta miasta do podjęcia działań w celu zainicjowania procesu inwestycyjnego” jest właściwa. Uwierzyliśmy. Mamy tę pozytywną opinię u siebie w klubie. Nie wiem zatem, kto się nie zna na przepisach prawa – zastanawia się radna E. Sawicka. – Rozmawiałam w tej sprawie z panem prezydentem, pytając czy nieważność tej uchwały zechce zaskarżyć? Powiedział, że tego nie zrobi. Ale sprawy nie odpuścimy, bo nie możemy zawieść setek osób, które złożyły swoje podpisy pod petycją w sprawie budowy ronda na placu Konstytucji 3 Maja. Z całą pewnością spróbujemy raz jeszcze. Przygotujemy nowy projekt i przedłożymy go radzie miejskiej – zapewniła E. Sawicka.
Jak już wspomnieliśmy, to kolejna uchwała przyjęta przez przemyskich radnych, a unieważniona przez wojewodę podkarpackiego Ewę Leniart. Czy aby nie jest ich za dużo? Czy ich konstruowanie nie jest aby zbyt pochopne? Takiej ilość w latach poprzednich nie było. Co na to wszystko przewodnicząca Rady Miejskiej w Przemyślu Lucyna Podhalicz?
– Aby stwierdzić, czy to dużo czy mało, trzeba byłoby porównać z innymi radami polskich miast. Wydaje mi się, że to jest zwykłe czepianie się. Radni nie są alfami i omegami, aby znać kropka w kropkę przepisy prawa o samorządzie gminnym. Od tego są radcy prawni. Ten akuratnie projekt uchwały przygotowywali radni Platformy Obywatelskiej. Oni pilotowali całą sprawę. A że wojewoda podkarpacki podejmuje takie a nie inne decyzje... To chyba dobrze, bo nadzór musi być czujny. To normalna procedura – powiedziała L. Podhalicz.
Tak czy inaczej być może to czepianie się, jak twierdzi pani przewodnicząca, ale chyba warto lepiej i dokładniej przygotowywać projekty uchwał, które potem trafiają pod obrady rady.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Mariusz, wal w tych nieuków dalej! Brawo!
Staram się omijać szerokim łukiem to skrzyżowanie. Bo jest porażka. A miało być tak pięknie..
Trzeba wiedzieć z której strony jechać :)W jedna stronę też omijam, ale z Grunwaldzkiej na most jedzie sie pięknie :)
Jaka przewodnicząca taką rada!karierowicze jak i z jednej strony politycznej tak i z z drugiej gdzie nie liczy się dobro ogółu tylko pojedynczych jednostek!ale idą wybora i trzeba wierzyć że ludzie tutaj mieszkający wreszcie pójdą po rozum do głowy...
A czy ktoś się pytał pieszych ? Jak dla kogoś kto chodzi piechotą to to skrzyżowanie jest dobre! Przejścia dla pieszych, muszą być umieszczone w odpowiedniej odległości przed rondem, a przed przejściami muszą być światła. Dla kogo będzie to rondo ?
Inicjatywa dobra, o rodowodzie przedwojennym, aż żal bierze, że teraz polityka, a nie rozum decyduje o przywróceniu ronda lub odrzuceniu tego projektu. Można byłoby wówczas normalnie jeździć a nie po omacku, w dodatku w korkach.
...ale przecież Rada ma prawników do obsługi radnych i Rady. To jak działają?
jakie miasto tacy radni,nic nie potrafia zrobic,pchaja sie tylko do gazet i pokazuja na procesjach,żenada
Chyba panie cos przesadzieś z tymi swiatłami dla piszych przed rondami, muszą być?
Radna PO, żona esbeka wymyśliła to rondo po to aby dostać się na następną kadencję do rady miasta, bo jej mężusiowi zabrali połowę esbeckiej emerytury, natomiast radni PiS chcieli to rondo nazwać imieniem pary prezydenckiej , która zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem 10,04,2010 r.
Od dawna nie mieszkam w P-ślu , ale z tego co pamiętam i widzę na fotce , jest to dość proste skrzyżowanie . Nie macie pojęcia chyba o wielkich , trudnych rozwiązaniach komunikacyjnych w dużych miastach . To , co tu widać , jest po prostu proste ,. A więc o co chodzi\/
panie ministrze Brudziński zdelegalizować terrorystyczną organizację PO i to jeszcze przed wyborami samorządowymi
Ja z kolei od lat mieszkam w Krakowie i śmiać mi się chce jak czytam o wielkich męczarniach na tym skrzyżowaniu.Macie małe i fajnie rozwiązane skrzyżowanie gdzie korki zdarzają się sporadycznie. Dorwaliście się jak dzieci z prowincji rond i checie wszędzie je wciskać... Małe niewygodne rondo będzie dużo bardziej problemowe niż stan obecny... To które znajduje się na Budach może i pomaga wjechać na stację benzynową ale jazda przez nie to męka... Ronda musza mieć odpowiedni promień żeby były funkcjonalne...
W mieście 3 auta na krzyż a ty o korkach... 1. Ktoś wyżej mądrze wspomniał, że rondo utrudni życie pieszym2. Za mało miejsca na sensowne rondo...3. Wyjedź czasem poza Przemyśl bo straciłeś punkt odniesienia
Mariusz, wal w tych nieuków dalej! Brawo!
Staram się omijać szerokim łukiem to skrzyżowanie. Bo jest porażka. A miało być tak pięknie..
Co na to radny K