Rondo na początku obwodnicy Cieszanowa otrzymało imię porucznika Piotra Mazurka. Odsłonięcie tablicy odbyło się dokładnie w 15. rocznicę jego śmierci podczas misji w Iraku. Miał 25 lat. Zginął, chcąc pomóc swoim kolegom podczas ataku terrorystów.
Piotr Mazurek urodził się w 1979 r. Pochodził z Niemstowa w gminie Cieszanów. Z wnioskiem o jego uhonorowanie wystąpiła do burmistrza Cieszanowa Jednostka Wojskowa nr 1460 w Orzyszu, w której służył. W związku z tym Zdzisław Zadworny zarządził przeprowadzenie konsultacji społecznych. 442 osoby poparły ten pomysł, przeciw było 125[paywall]. Uchwała rady gminy była przyjęciem woli większości mieszkańców.
Uroczystość nadania imienia odbyła się 12 września, kiedy przypadła 15. rocznica śmierci żołnierza. Rozpoczęła ją msza św. przy Pomniku Poległych i Pomordowanych w latach 1939 – 1947 Mieszkańców Miasta i Gminy Cieszanów. Przewodniczył jej bp Marian Buczek. Hierarcha w kazaniu, a później burmistrz w swoim przemówieniu podkreślili, że Postawa Piotra Mazurka, który zginął, próbując pomóc swoim współtowarzyszom w walce, jest jednym z najwspanialszych wzorców.
– 12 września 2004 roku był najtragiczniejszym dniem dla naszej rodziny. I chociaż mija 15 lat, mimo że mówią: „czas leczy rany”, dla nas jest to wciąż świeże i bolesne. W związku z powyższym jesteśmy bardzo wzruszeni i wdzięczni za upamiętnienie naszego syna Piotra poprzez nadanie rondu jego imienia – powiedział Janusz Mazurek, ojciec zmarłego żołnierza.
Ppor. Piotr Mazurek od lipca 2004 roku brał udział III zmianie PKW Irak w składzie patrolu saperskiego 1. Grupy Bojowej Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe. Poległ 12 września 2004 roku w wyniku ataku terrorystów na patrol saperski w miejscowości Maszru, 30 km na północny wschód od Babilonu. Miał szanse przeżyć, ponieważ po godzinnej walce znalazł się poza linią ognia. Postanowił jednak wspomóc w walce kolegów.
Został pośmiertnie awansowany do stopnia porucznika oraz wpisany do Księgi Honorowej Ministra Obrony Narodowej. Był kawalerem.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Lepszy taki patron niż Kaczyński czy jakiś ksiądz czy biskup
Lepszy taki patron niż Kaczyński czy jakiś ksiądz czy biskup