Reklama

Ruch, integracja i tradycja – XVII Spartakiada Osób Niepełnosprawnych w Łańcucie

08/05/2026 11:09

Materiał przygotowany dla prasy.

W czwartek 30 kwietnia 2026 roku w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łańcucie odbyła się XVII Spartakiada Osób Niepełnosprawnych Powiatu Łańcuckiego. Wydarzenie to, organizowane od wielu lat z inicjatywy Caritas Archidiecezji Przemyskiej, stało się trwałym elementem lokalnego kalendarza społecznego.

Ruch jako narzędzie terapii i integracji

Celem spartakiady była aktywizacja osób z niepełnosprawnościami, wzmacnianie ich samodzielności oraz budowanie relacji z lokalną społecznością. Współczesne badania z zakresu rehabilitacji i nauk o zdrowiu jednoznacznie wskazują, że aktywność fizyczna - nawet w prostej, rekreacyjnej formie - wpływa pozytywnie nie tylko na sprawność ciała, ale również na dobrostan psychiczny, poczucie sprawczości i integrację społeczną. Wydarzenia takie jak spartakiada są więc realnym narzędziem wsparcia, a nie tylko okazjonalną inicjatywą.

Reklama

Współpraca instytucji jako fundament sukcesu

Organizatorami tegorocznej edycji były: Starostwo Powiatowe w Łańcucie, Miasto Łańcut oraz Caritas Archidiecezji Przemyskiej, prowadząca Niepubliczny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy w Wysokiej. Współorganizację zapewniły także Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Ta wieloinstytucjonalna współpraca pokazała, że skuteczne działania społeczne wymagają zaangażowania różnych sektorów: administracji, organizacji pozarządowych i środowisk lokalnych.

Reklama

Uroczyste otwarcie i symbolika wydarzenia

Podczas oficjalnego otwarcia imprezy z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, kościelnych i zaproszonych gości przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Wysokiej, wspólnie zawodnicy, sędziowie, opiekunowie i wolontariusze, przemaszerowali po płycie hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Następnie uroczyście odśpiewano hymn narodowy, zapalono znicz, a zawodnicy i sędziowie złożyli ślubowanie. W uroczystym otwarciu spartakiady uczestniczyli m.in.: Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego - dr inż. Karol Ożóg, Starosta  Powiatu Łańcuckiego - Pan Adam Krzysztoń, Wicestarosta Powiatu Łańcuckiego - Pani Barbara Pilawa-Kraus oraz ks. Prałat Artur Janiec - Dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej.  Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in.: Dyrektor Oddziału Podkarpackiego PFRON w Rzeszowie - Pan Maciej Szymański, Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie - Pani Irena Marszałek-Czekierda, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łańcucie - Pani Joanna Dubiel-Sowa, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łańcucie - Pan Jerzy Hałka.

Reklama

Szeroki udział i potrzeba takich wydarzeń

W tegorocznej spartakiadzie wzięło udział ponad 200 uczestników reprezentujących różne placówki opiekuńcze, terapeutyczne i edukacyjne z powiatu łańcuckiego. Wśród nich znaleźli się podopieczni z: Niepublicznego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego Caritas w Wysokiej, Środowiskowego Domu Samopomocy w Łańcucie, Środowiskowego Domu Samopomocy w Rakszawie, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Białobrzegach, Domu Pomocy Społecznej w Łańcucie, Dziennego Domu Pomocy Caritas w Łańcucie, Polskiego Koła Związku Niewidomych w Łańcucie, Ośrodka Opieki Dziennej w Wysokiej, Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Adoń i My”, Zakładu Aktywności Zawodowej Fundacji „Contigo”            w Woli Dalszej, Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków - Koło Terenowe nr 4 Powiatu Łańcuckiego, Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Woli Małej, Dziennego Domu Pobytu „Aktywny Senior” w Kosinie oraz Niepublicznej Szkoły Podstawowej Specjalnej „Niebieska Kraina” w Soninie.

Reklama

Sport dostępny dla każdego

Program sportowy został dostosowany do możliwości uczestników. Zawodnicy rywalizowali w konkurencjach takich jak: rzut beretem, rzut lotką do tarczy, wyścigi na balonach, unihokej, rzut piłką fitball, kręgle, kopanie do bramki, rzut do kosza, rzut woreczkiem do celu oraz tenis stołowy. Spartakiada była pełna emocji, zdrowej rywalizacji i radości. Wszyscy uczestnicy biorący udział w tym wyjątkowym wydarzeniu, wykazali się zaangażowaniem i doskonałą współpracą, a żywiołowy doping stworzył niezapomnianą atmosferę.

Reklama

Rola wolontariatu

Nie sposób pominąć roli współpracowników, którzy wspierali uczestników na każdym etapie wydarzenia. Wyrazy uznania należą się wolontariuszom i opiekunom: z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Łańcucie,  Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Łańcucie, Szkoły Medycznej Policealnej w Łańcucie. Opiekę medyczną zapewnił Pan Szymon Drabicki. Impreza sportowa nie mogła odbyć się bez profesjonalnego konferansjera. Niezawodnie w tej roli od lat sprawdził się Pan Krzysztof Szczepaniak, któremu dziękujemy za obecność. Wyrazy wdzięczności kierujemy również sponsorom: Panu Józefowi Bigosowi - Prezesowi Zarządu  firmy „Multifarb” w Rzeszowie, Panu Aleksandrowi Maślakowi z Firmy „Multifarb” w  Rzeszowie oraz Państwu Alfredzie i Anatolowi Wrona z Firmy „ANKOP” z Łańcuta. Patronat medialny nad spartakiadą sprawowało Radio Fara.

Reklama

Tradycja, która buduje wspólnotę

Spartakiada w Łańcucie jest przykładem inicjatywy, która łączy tradycję z nowoczesnym podejściem do rehabilitacji i integracji społecznej. Wieloletnia konsekwencja w jej organizacji pokazuje, że działania systematyczne przynoszą trwałe efekty. To nie jednorazowe wydarzenie, lecz proces budowania wspólnoty opartej na szacunku, współpracy i aktywności. W kontekście starzejącego się społeczeństwa oraz rosnącej liczby osób wymagających wsparcia, potrzeba organizacji takich wydarzeń będzie tylko rosła. Spartakiady, festiwale integracyjne czy programy aktywizacyjne mogą pełnić funkcję nie tylko terapeutyczną, ale również profilaktyczną - przeciwdziałając izolacji i wykluczeniu społecznemu.

Reklama

Do zobaczenia za rok

XVII edycja spartakiady pokazała, że mimo różnic w sprawności, wszyscy uczestnicy mogą wspólnie tworzyć przestrzeń radości, ruchu i współdziałania. Uśmiechy, emocje i poczucie wspólnoty są najlepszym dowodem na sens tej inicjatywy. Za rok uczestnicy spotkają się ponownie - kontynuując tradycję, która od lat jednoczy lokalną społeczność.

Wszystkich zainteresowanych wsparciem akcji oraz prowadzonych dzieł przemyskiej Caritas, zapraszamy do kontaktu i prosimy o pomoc ( PEKAO S. A. I O. Przemyśl 33 1240 2568 1111 0000 3629 7045).

Reklama

 

Ks. dr Paweł Konieczny – Zastępca Dyrektora Caritas Archidiecezji Przemyskiej

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 08/05/2026 11:09
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama