Przez lata w budynku przy ul. 22 Stycznia 20 w Przemyślu znajdowała się siedziba Związku Harcerstwa Polskiego Komenda Hufca Ziemi Przemyskiej im. Orląt Przemyskich. Po zmianie adresu zaczął niszczeć, by finalnie przybrać postać ruiny. Szefostwo Stowarzyszenia „Róża Wiatrów” w Przemyślu chce go wyremontować. Wzorem garaży, które do tej pory służyły mu jako centrum dowodzenia. Radni zdecydowali o przekazaniu (w drodze bezprzetargowej) obiektu stowarzyszeniu.
Z projektem uchwały wystąpił prezydent miasta Wojciech Bakun, a poparli go podczas piątkowej, 13 stycznia br., sesji przemyscy radni.
„Róża Wiatrów” w przyszłym roku obchodzić będzie 10-lecie istnienia i marzy, aby zwieńczeniem dotychczasowych działalności prowadzonej dla dzieci i społeczności lokalnej było zakończenie remontu budynku przystani.
– Nie chcemy i nie możemy dopuścić do tego, aby i ten obiekt spotkał los drewnianego budynku przystani wodnej, wybudowanego jeszcze w latach 40. zeszłego wieku. Budynku, po którym dziś pozostało tylko wspomnienie, fotografie i fundamenty – powiedziała prezes stowarzyszenia kpt. Agnieszka Kowaliw.
Od razu trzeba dodać, że stowarzyszenie nigdy nie posiadało miejsca do spotkań, prowadzenia zajęć teoretycznych pod dachem. Od zawsze „podpierali się” salami przede wszystkim w szkołach, ale obecnie stało się to niemożliwe, bo koszty wynajmu bardzo wzrosły.
Kolejny etap remontu przystani wodnej jest najbardziej wymagający i kosztowny.
Na adaptację pomieszczeń, które kiedyś służyły jako biura, a znajdują się na pierwszym piętrze budynku, wybudowanego jeszcze w latach 70. XX wieku w ramach praktyk szkolnych szkoły budowlanej w Przemyślu, potrzeba sporo pieniędzy. Podobnie jak na elewację, dach itd.
– Te pomieszczenia od lat są nieużytkowane i wymagają kapitalnego remontu – od instalacji elektrycznej, poprzez instalację centralnego ogrzewania. Koniecznością jest zakupu grzejników i pieca gazowego wraz z wykonaniem dokumentacji koniecznej do wznowienia dostaw gazu do budynku. Wymiany wymaga też instalacja wodna budynku, konieczne są naprawy ziemne, bo przecieka rura, która doprowadza wodę do budynku. Wymiany wymagają również okna, drzwi, podłogi, a cały budynek należałoby ocieplić z wykonaniem izolacji ziemnej zamakającej ściany bocznej. Zakupić należy również całe wyposażenie oraz oświetlenie pomieszczeń – wyliczył wiceprezes stowarzyszenia kpt. Jacek Podwyszyński.
Odnowione pomieszczenia budynku będą służyć dzieciom i młodzieży, w tym małym żeglarzom z sekcji żeglarskiej Optimist, uczęszczającym na całoroczne, bezpłatne zajęcia żeglarskie oraz mieszkańcom.
– W budynku znajdzie się sala wykładowo-świetlicowa z tablicą interaktywną, modelarnia, gdzie najmłodsi będą mogli budować własne modele pływające, latające i jeżdżące, a następnie sprawdzać ich działanie na terenie przystani. Pracując od lat z dziećmi i młodzieżą zauważamy, że coraz częściej brakuje im dokładności i cierpliwości, czyli bardzo ważnych cech, które należy rozwijać i temu mają służyć planowane przez nas zajęcia – wyjaśniła A. Kowaliw.
– Muszę podkreślić, że teren przystani, znajdujący się wokół budynku, jest oczyszczony i ogrodzony, więc i bezpieczny dla najmłodszych. Będzie służył także kajakarzom przepływających przez Przemyśl, by mogli się tu zatrzymać, czy nawet spędzić noc, wysuszyć ubrania oraz zwiedzić Przemyśl, w bezpiecznym miejscu pozostawiając swoje rzeczy osobiste i sprzęt, a kolejnego dnia będą mogli ruszyć dalej, mile wspominając pobyt w Przemyślu. Dla nich zostanie też przygotowane pomieszczenie kuchenne, gdzie będą mogli przygotować sobie ciepły posiłek oraz zaplecze socjalne z prysznicem i pralko-suszarką. Do dyspozycji zwiedzających będą rowery górskie, które stowarzyszenie już posiada. Chcemy także, aby pomieszczenia mogły służyć innym organizacjom, które nie mają własnych lokali. Mogłyby się tam odbywać choćby spotkania opłatkowe, wigilijne czy zwykłe wynikające z ich działalności – dodała.
Budynek przystani wodnej znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie przebudowywanego mostu kolejowego. I to, zdaniem szefostwa stowarzyszenia, jest dla nich szansą.
– Będziemy chcieli to wykorzystać poprzez między innymi pozyskanie firmy, która wyrazi chęć ocieplenia budynku w zamian za umieszczenie swojego logo na elewacji czy płaskim dachu. Pamiętajmy, że budynek już jest uwidaczniany na materiałach zdjęciowych i filmowych także z wykorzystaniem dronów, a każdy etap przebudowy mostu będzie medialnie nagłaśniany. Zwłaszcza, kiedy rozpocznie się rozsuwanie istniejących przęseł, a potem budowa nowego między istniejącymi – stwierdził J. Podwyszyński.
Szefostwo „Róży Wiatrów” ma już plany na kolejne lata. Chcą dokonać renowacji całego otoczenia przystani, ale wymaga to i czasu, i kolejnych sporych pieniędzy. Z całą pewnością będzie to proces długotrwały.
Stowarzyszenie uruchomiło już zbiórkę na zakup materiałów budowlanych na portalu Pomagam.pl, pod adresem: https://pomagam.pl/przystanwodna. Każda złotówka się liczy, a wystarczy tylko wpłacić równowartość jednej tabliczki czekolady.
– Pamiętamy, jak dawno temu mieszkańcy kupowali cegiełki choćby na budowę basenu, który powstał dzięki przemyślanom i służy do dzisiaj, a na tamte czasy był luksusem, którego nam zazdroszczono. Liczymy także na pomoc spółek miejskich, przedsiębiorców, składów budowlanych, firm budowlanych, hurtowni. Każda pomoc jest na wagę złota i pozwoli szybciej zakończyć zaplanowane prace, a tym samym dzieci i młodzież będą mogły korzystać z wyremontowanych pomieszczeń – podsumowała A. Kowaliw.
Chętni, którzy chcieliby pomóc, mogą się kontaktować z Jackiem Podwyszyńskim (tel. 530 101 131) lub e-mailowo – roza.przemysl@o2.pl.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Każdy może wesprzeć inicjatywę na pomagam.pl/przystanwodna/
https://pomagam.pl/przystanwodna/
Każdy może wesprzeć inicjatywę na pomagam.pl/przystanwodna/