Na bardzo ciekawy i pożyteczny pomysł wpadli pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Przemyślu. 2 października br. rusza akcja pod hasłem Eko-Szuflandia. W sali gimnastycznej przy ulicy Ratuszowej 1 będzie można sprzedać, kupić czy wymienić różne rzeczy.
Od kilku lat w naszym kraju – na wzór zachodni – funkcjonuje swoista akcja pod hasłem 3U. Co znaczy: Unikaj kupowania zbędnych rzeczy – Użyj powtórnie – Utylizuj.
– To zachęta, aby w naszym codziennym życiu wdrażać te proste zasady. Celem jest nie tylko promocja zdrowego dla środowiska stylu życia, ale przede wszystkim[paywall] redukcja wytwarzanych przez nas odpadów. Czasem jest tak, że mimo szczerych chęci z niektórych produktów nie możemy zrezygnować, a powstałych z nich odpadów nie da się wykorzystać po raz kolejny. Wówczas pamiętajmy o tym, by znalazły się w odpowiednim pojemniku – powiedziała Katarzyna Bauer-Maj z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM w Przemyślu.
W zamyśle Eko-Szuflandia to takie 101 drobiazgów, swoista giełda czy targ, podczas którego wszyscy chętni będą mogli sprzedać, kupić czy wymienić rzeczy, które są im zbędne. Jak choćby odzież, buty, biżuterię, torebki, książki, zabawki czy nieużywany sprzęt AGD.
Każdy, kto będzie chciał coś sprzedać, oddać albo wymienić na coś innego, może w piątek, 2 października, przyjść do sali gimnastycznej przy ulicy Ratuszowej 1, do budynku, w którym kiedyś mieściło się gimnazjum, a teraz wydziały urzędu miejskiego. Ważne, aby nie wystawiać przedmiotów niebezpiecznych, niedopuszczonych do sprzedaży, wymagających koncesji lub których posiadanie jest niezgodne z prawem – wyliczyła M. Bauer-Maj.
Inauguracja Eko-Szuflandii planowana jest na g. 16. Potrwa do g. 19. Oczywiście wstęp jest bezpłatny. Jeśli ktoś miałby jakieś dodatkowe pytania, może je kierować, dzwoniąc pod nr tel. 16 675 20 58 w. 540.
Tego samego dnia (2 października br.) o g 17 w sali gimnastycznej przy ulicy Ratuszowej 1 odbędzie się bezpłatny wykład, podczas którego dietetyk Katarzyna Basarab opowie o tym: jak organizować swoje posiłki, aby zminimalizować marnowanie żywności, jakie produkty wybierać podczas robienia zakupów i co robić, aby zmniejszyć ilość odpadów.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze