Domowymi meczami z Widzewem Futsal Łódź (sobota, 30 sierpnia br., g. 18) oraz WE-MET Kamienica Królewska (sobota, 6 września br., g. 18) futsaliści Texom Eurobusu Przemyśl rozpoczną swój trzeci sezon w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Sezon, który może być wyjątkowy. Sezon, który może przynieść spełnienie marzeń. Nie ma co ukrywać: Texom Eurobus w sezonie 2025 – 2026 stać na medal FOGO Futsal Ekstraklasy.
Kilkanaście dni po zakończeniu sezonu 2024 – 2025 w Texom Eurobusie Przemyśl rozpoczął się czas przygotowań do sezonu 2025 – 2026. To naturalna kolej rzeczy w każdej zespołowej dyscyplinie sportu. Czas przygotowań zaczął się od pożegnań. Tych, których kibice nie zobaczą w nadchodzącej kampanii. Kolejnym krokiem było przedstawienie nowego szkoleniowca. W tym wypadku władze klubu odpaliły prawdziwą bombę transferową. Takiej postaci w historii polskiego futsalu chyba jeszcze nie było. Z pewnością równać się z nim może tylko i wyłącznie zdobywca pięciu tytułów mistrza Portugalii w roli trenera, czyli Orlando Duarte. Swego czasu prowadził Piasta Futsal Gliwice, a od sezonu 2025 – 2026 będzie szkoleniowcem I-ligowej drużyny Wiary Lecha Poznań. Vanildo Campos Bezerra Cavalcanti Neto to drugi trener dorosłej reprezentacji Brazylii, aktualnych mistrzów świata, główny coach reprezentacji Canarinhos U-20.
Zatrudnienie V. Neto przez Texom Eurobus było pierwszym krokiem do budowy nowego teamu przed nadchodzącym sezonem. Potem przedstawiani byli kolejno nowi zawodnicy. Na pierwszy ogień poszła informacja o zatrudnieniu (na zasadzie rocznego wypożyczenia z opcją pierwokupu) bramkarza reprezentacji Polski w futsalu Krzysztofa Iwanka. 25-latka, który jest wychowankiem Rekordu Bielsko-Biała. W nim na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce, czyli FOGO Futsal Ekstraklasie zadebiutował w sezonie 2018 – 2019, mając 18 lat. Drugim w kolejności był podstawowy gracz ekipy SC Braga, trzeciej ekipy futsalowej ekstraklasy Portugalii, jej kapitan, 26-letni rozgrywający Tiago Correia. Portugalczyk ma 175 cm wzrostu. W sezonie 2018 – 2019 został zawodnikiem zespołu SC Braga, w którym występował do minionego sezonu. W sezonie 2024 – 2025 rozegrał 35 meczów, w których strzelił 6 bramek. SC Braga występowała także w futsalowej Lidze Mistrzów. T. Correia rozegrał w niej 6 meczów, strzelając 1 bramkę. Kolejnym nabytkiem był Henrique Diniz de Souza. 32-latek, lewoskrzydłowy. 181 cm wzrostu. Przed sezonem 2021 – 2022 został zawodnikiem zespołu Haladas VSE Szombathelyi, w którym z miejsca został jednym z liderów. Czterokrotny mistrz ligi węgierskiej i trzykrotny zdobywca Pucharu Węgier. Z tą ekipą występował w Lidze Mistrzów UEFA Futsal. Liczby, jakie osiągnął w drużynie z Szombathelyi, są absolutnie imponujące. Rozegrał 113 meczów, w których zdobył 76 bramek. Przed sezonem 2024 – 2025 otrzymał propozycję gry w drugiej lidze hiszpańskiej, w zespole Real Betis Sewilla, z którym awansował do hiszpańskiej ekstraklasy.
Pozyskanie jednego ze zdolniejszych futsalistów młodego pokolenia w Polsce, reprezentanta kraju w kategorii U-19 Oskara Dmochewicza to kolejny ruch transferowy. Oskar ma 20 lat. Jest rozgrywającym, wychowankiem Constractu Lubawa. Mistrzem i wicemistrzem Polski z tym zespołem. W najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce zadebiutował w sezonie 2022 – 2023 w zespole z Lubawy. Rozegrał wówczas 23 mecze i zdobył 3 bramki. W minionym sezonie był wyróżniającą się postacią spadkowicza z FOGO Futsal Ekstraklasy, czyli AZS UW Darkomp Wilanów. Wystąpił w 28 meczach i był drugim strzelcem tej ekipy. Do siatki trafił 7 razy. Kolejną nową twarzą został podstawowy zawodnik futsalowej reprezentacji Finlandii, w poprzednim sezonie jeden z liderów 6. zespołu FOGO Futsal Ekstraklasy, czyli BSF ABJ Bochnia, Tuukka Pikkarainen. To niezwykle solidny, regularny i nieschodzący z pewnego, wysokiego poziomu zawodnik. Ma 27 lat. Nominalnie występuje na pozycji rozgrywającego, często z zadaniami defensywnymi, ale lubuje się w „wycieczkach” pod bramkę rywali, gdzie potrafi być bezwzględny i piekielnie skuteczny. Przez lata był ikoną walczącego o najwyższe cele fińskiego zespołu FC Kemi. Był jego wieloletnim kapitanem. W sezonie 2022 – 2023 był drugim najlepszym strzelcem swojej drużyny z 26 golami i 16 asystami. Jest wielokrotnym reprezentantem Finlandii w fustalu.
Znakomity drybler, były młodzieżowy reprezentant Portugalii, medalista futsalowych mistrzostw tego kraju w barwach SC Braga, 31-letni Rúben Alexandre Dias Santos to szóste wzmocnienie zespołu. W sezonie 2021 – 2022 trafił do SC Bragi i wywalczył z tym zespołem brązowy medal mistrzostw Portugalii w sezonie 2022 – 2023. Rozegrał łącznie 62 mecze, w których zdobył 13 bramek. Sezon 2023 – 2024 spędził w innym czołowym portugalskim futsalowym klubie – SCU Torreense. Tam był prawdziwą gwiazdą. Rozegrał 27 meczów i był najskuteczniejszym zawodnikiem tego klubu z dorobkiem 17 goli. W ostatniej kampanii 2024 – 2025 występował w Arabii Saudyjskiej, w ekipie Al-Ettifaq Fustal Club.
Wreszcie wisienka na torcie… Najlepszy młodzieżowiec świata w 2024 roku Rostisław Semenczenko to ostatnie wzmocnienie przemyślan. Karierę w futsalu rozpoczął jako 17-latek, w 2020 r., w klubie InBew. W styczniu 2022 r. trafił do ukraińskiej superligi, do klubu Clust z Kijowa, który przed startem sezonu 2023 – 2024 połączył się z Aurorą. I właśnie z Aurory Kijów R. Semenczenko trafił do Texom Eurobusu. Jego indywidualne osiągnięcia w poprzednim sezonie są imponujące. Zdobył aż 36 bramek, zostając wicekrólem strzelców. Ustąpił pola tylko znakomitemu Jewhenowi Żukowi, który trafił do siatki 38 razy.
„Rostik” w latach 2020 – 2022 występował w juniorskiej reprezentacji Ukrainy. W 2023 r., w wieku 19 lat, zadebiutował w narodowej reprezentacji Ukrainy. W 2024 r. zagrał we wszystkich 7 meczach „Zbirnej” w turnieju finałowym mistrzostw świata w Uzbekistanie. Reprezentacja Ukrainy zajęła w czempionacie 3. miejsce. Przypomnijmy tylko, że obok R. Semenczenki w zespole występowali inni futsaliści Texom Eurobusu, czyli: Nazar Szwed, Danił Abakszyn i Artem Fareniuk.
Finał mistrzostw przyniósł R. Semenczence dwa wyjątkowe wyróżnienia. Najpierw otrzymał „Brązową Piłkę” jako jeden z najlepszych zawodników mistrzostw świata. Potem odebrał pierwszą nagrodę w plebiscycie „JAKO Futsal Awards 2024” (organizowanym przez Futsalplanet.com) w kategorii „najlepszy młodzieżowiec na świecie w 2024 roku”! To była jubileuszowa, 25. edycja, tego przedsięwzięcia. Był jedynym zawodnikiem spoza Brazylii, który wygrał jedną z kategorii „JAKO Futsal Awards 2024”. Najlepszym futsalistą świata w 2024 r. bowiem wybrany został Dyego, najlepszym bramkarzem – Luan Muller, najlepszym trenerem – Marquinhos Xavier, zaś najlepszą drużyną na świecie – Brazylia.
Po odsłonięciu wszystkich kart, na „papierze” ekipa Vanildo Neto wygląda imponująco. I jeśli teoria przełoży się na praktykę, kibice futsalu w nadsańskim mieście w nadchodzącej kampanii przeżyją wielkie emocje.
Inne zespoły także nie zasypywały gruszek w popiele. Bardzo silny wydaje się aktualny mistrz Polski Piast Futsal Gliwice. Choć Constract Lubawa i Rekord Bielsko-Biała straciły swoich liderów, na ich miejsce sprowadziły zawodników ciekawych i mogących odegrać ważną rolę w ligowej układance. Z pewnością bardzo solidnie prezentować się będą zespoły z Leszna i Bochni. Niespodziankę może sprawić Legia Futsal Warszawa.
Przemyślanie przed startem ligi rozegrali dwa mecze kontrolne. W pierwszym zremisowali w stolicy z Legią Futsal 4:4, w drugim, rozegranym na nowej nawierzchni, którą kupił do hali POSiR prezes klubu Mariusz Franków, rywalizowali z BSF ABJ Bochnia. Wygrali 5:2.
Wyniki nie miały większego znaczenia. Zespół z formą ma być gotowy na pierwszy mistrzowski mecz i potem, przez całe, długie rozgrywki, które zakończą się w maju 2026 r. Czy z medalami na szyjach? Czas pokaże, parkiet zweryfikuje.
– Medal jest w sferze marzeń. Absolutnie nie możemy wywierać takiej presji, że liczy się tylko i wyłącznie medal. Bo to z pewnością może odnieść odwrotny skutek. Mamy fajny, mocny zespół, ale to jest sport i wszystko może się zdarzyć. Zapraszamy wszystkich kibiców na nasze mecze. Jedno możemy zagwarantować: emocji nie zabraknie, a chłopcy będą się bić o zwycięstwa w każdym z nich
Reklama
– krótko podsumował prezes klubu Mariusz Franków.
Bramkarze:
Zawodnicy z pola:
Od pierwszego spotkania Texom Eurobusu Przemyśl w FOGO Futsal Ekstraklasie w sezonie 2025 – 2026 będziemy oceniać zawodników teamu Vanildo Neto w skali od 1 do 10. Klasyfikowani będą gracze, którzy spędzili na parkiecie co najmniej 1/4 czasu meczowego. Oceny będą oczywiście subiektywne, więc nie wszyscy będą się z nimi zgadzać. Tak powstanie klasyfikacja na najlepszego zawodnika sezonu. Suma punktów ze wszystkich spotkań pozwoli wyłonić zwycięzcę, na którego czekać będzie – mamy nadzieję – miły upominek na koniec kampanii.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze