Reklama

Ruszyła przebudowa północno-wschodniej płyty Rynku w Przemyślu

Zastępca prezydenta miasta Bogusław Świeży i przedstawiciel Zakładu Drogowego Tadeusza Popka z Rozborza Długiego koło Pruchnika – firmy, która wygrała przetarg – podpisali (3 września br.) umowę na przebudowę północno-wschodniej części Rynku. 6 września br. przekazany został plac budowy.

Dopiero trzeci przetarg wyłonił wykonawcę przebudowy i rewitalizacji sporego fragmentu płyty przemyskiego Rynku. Do pierwszego nie zgłosiła się żadna firma, do drugiego jedna, ale jej oferta była z gatunku kosmicznych.

Za trzecim razem się udało, wpłynęły cztery oferty, które co prawda przekraczały cenowo przyjęty przez miasto limit (2 mln 133 tys. 690 zł), jednak oferta Zakładu Drogowego Tadeusza Popka (2 mln 293 tys. 607 zł) była w finansowym zasięgu władz Przemyśla.

Trzeba było dołożyć „tylko” ponad 160 tys. zł[paywall]. Firma z Rozborza Długiego koło Pruchnika przetarg więc wygrała.

Ogromny unijny zastrzyk kasy

Przedsięwzięcie to kontynuacja rewitalizacji przemyskiego Rynku. Przebudowa jego północno-wschodniej części zostanie przeprowadzona w ramach projektu „Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu” z udziałem środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020. Unijne dofinansowanie to aż 1 mln 621 tys. zł.

Reklama

Plac budowy przekazany został firmie 6 września br., ale właściwe prace remontowo-budowlane jeszcze się nie zaczęły. Ich inauguracja poprzedzona jest pracami archeologicznymi. Wszak przemyski Rynek to „kopalnia” przeróżnych artefaktów i innych bardziej lub mniej sensacyjnych odkryć.

Sam zakres przebudowy tej części Rynku obejmować ma w sumie ponad 3 tys. m kw. powierzchni. Wyrównana zostanie istniejąca nawierzchnia płyty Rynku z brukowca kamiennego, podobnie jak istniejąca nawierzchnia ciągu pieszego z kostki kamiennej bazaltowej.

Dojdzie do wymiany istniejącej nawierzchni schodów i ciągów pieszych na płyty granitowe, przebudowana zostanie nawierzchnia wzdłuż budynków nr 8 do nr 13, uczytelnione zostaną zarysy fundamentu murów budynku starego ratusza z cegły klinkierowej pełnej. Zlikwidowany zostanie istniejący tam parking. Ten fragment Rynku zyska zupełnie nowe oświetlenie uliczne.

Zakończenie prac zaplanowano na  wrzesień 2022 r. W związku z przebudową z całą pewnością wystąpią utrudnienia w ruchu. Informacje o tym magistrat będzie przekazywać na bieżąco.

Warto dodać, że władze miasta ogłosiły także przetarg na remont schodów łączących Rynek z ul. Grodzką, czyli tzw. Schodów Rycerskich.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    gradzinka69_475 2021-09-09 14:39:04

    oczywiscie władze naszego miasta, jak zwykle zapomniały o mieszkańcach korzystających z tego parkingu i o przedsiębiorcach. Znika kilkanaście miejsc parkingowych ..to nie nam ubyło tylko wam....my urzędnicy mamy gdzie parkować a wy wsadźcie sobie wasze pojazdy w cztery litery ....a co z klientami sklepów ...tak samo ...8 lat próśb i wysyłanych pism ...i co i nic ...zrobimy sobie parking po 6 października przed prezydenckimi oknami  może wtedy ktoś zrozumie że jesteśmy takimi samymi mieszkańcami miasta jak inni

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama