Reklama

Rywalizowali o Laur Banacha

Godziny wytężonego główkowania, okraszone zwiedzaniem jarosławskiej huty szkła i starówki z podziemiami. Taki przebieg miała 2. już odsłona Olimpiady Innowacji Technicznych w Telekomunikacji i Informatyce, której gospodarzem był Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Banacha w Jarosławiu.

To wydarzenie zdecydowanie adresowane było do umysłów ścisłych. Ogólnopolski finał Olimpiady Innowacji Technicznych w Telekomunikacji i Informatyce w jarosławskim „Banachu” (18 – 20 kwietnia) ściągnął do miasta aż 64 uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Głównym organizatorem sporych rozmiarów przedsięwzięcia był Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów w Warszawie.

– Jesteśmy dumni, że mogliśmy gościć u siebie tylu zdolnych młodych ludzi, tym bardziej, że na Podkarpaciu tego typu olimpiady są organizowane tylko w trzech miejscach, w: Nisku, Mielcu i właśnie u nas – podkreślił dyrektor ZSTiO w Jarosławiu Adam Tomaszewski.

Reklama

Obok głównego organizatora – wiceprezydenta Polskiego Związku Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów w Warszawie Zbigniewa Matuszczaka – otworzył on wydarzenie, życząc uczestnikom rywalizacji wyłącznie sukcesów.

64 uczniów zmagało się w dwóch blokach tematycznych: programistycznym oraz teletechnicznym, a oceniało ich jury w składzie: Renata Kołodziej, Beata Rymarczyk, Bartosz Pilarski, Mariusz Widziński, Maciej Jarosław Tadel, któremu przewodniczył Tomasz Pilarski. Pierwszego dnia uczestnicy pisali test teoretyczny, a drugiego mieli do wykonania 3 zadania praktyczne. Aby zanadto nie przeciążyć młodych ludzi i dać im chwilę oddechu, zaproponowano im przerywnik turystyczno-naukowy w postaci zwiedzania atrakcji Jarosławia – starówki wraz podziemiami oraz wizyty w Hucie Szkła Owens Illinois. Ogłoszenie wyników i uroczyste podsumowanie zmagań odbyło się dnia trzeciego. – Wszyscy uczestnicy olimpiady otrzymali nagrody, upominki oraz publikacje dotyczące ziemi jarosławskiej. Podsumowanie konkursu, w którym – oprócz laureatów – uczestniczyli organizatorzy i zaproszeni goście, uświetnił występ uczniów ZSTiO przy akompaniamencie dyrektora Powiatowego Ogniska Baletowego Roberta Drewniaka – relacjonuje Beata Pilek z ZSTiO.

Reklama

Złota odznaka dla szkoły, wyróżnienia dla nauczycieli

Był też czas na uhonorowanie zaangażowanych w edukacyjne działania. Na wniosek Polskiego Związku Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów Srebrnymi Honorowymi Odznakami NOT, za całokształt działań w obszarze innowacji technicznych, wyróżnieni zostali: Damian Korecki, Marek Okarmus, Beata Pilek, Mariusz Skupień, Adam Tomaszewski, Janusz Puszkarz. Natomiast tytuł „Przyjaciel Młodzieży” za wkład i zaangażowanie w innowacyjne wychowanie oraz aktywizację zawodową młodzieży przyznano: Monice Fudali, Krzysztofowi Knapowi, Leszkowi Kobylińskiemu, Marcie Kurpiel, Arturowi Tutce i Przemysławowi Wareckiemu. Z kolei Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu otrzymał Złotą Honorową Odznakę PZSWiR. Złotym Laurem Banacha, Złotym Laurem Banacha – za całokształt działań przy organizacji finału – został zaś uhonorowany wiceprezydent PZSWiR i przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Olimpiady Innowacji Technicznych w Telekomunikacji i Informatyce Zbigniew Matuszczak.

Olimpiada była współfinansowana z funduszy Ministerstwa Edukacji i Nauki, a honorowy patronat nad nią objął Urząd Patentowy RP.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 13/05/2024 18:05
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama