Godziny wytężonego główkowania, okraszone zwiedzaniem jarosławskiej huty szkła i starówki z podziemiami. Taki przebieg miała 2. już odsłona Olimpiady Innowacji Technicznych w Telekomunikacji i Informatyce, której gospodarzem był Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Banacha w Jarosławiu.
To wydarzenie zdecydowanie adresowane było do umysłów ścisłych. Ogólnopolski finał Olimpiady Innowacji Technicznych w Telekomunikacji i Informatyce w jarosławskim „Banachu” (18 – 20 kwietnia) ściągnął do miasta aż 64 uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Głównym organizatorem sporych rozmiarów przedsięwzięcia był Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów w Warszawie.
– Jesteśmy dumni, że mogliśmy gościć u siebie tylu zdolnych młodych ludzi, tym bardziej, że na Podkarpaciu tego typu olimpiady są organizowane tylko w trzech miejscach, w: Nisku, Mielcu i właśnie u nas – podkreślił dyrektor ZSTiO w Jarosławiu Adam Tomaszewski.
Reklama
Obok głównego organizatora – wiceprezydenta Polskiego Związku Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów w Warszawie Zbigniewa Matuszczaka – otworzył on wydarzenie, życząc uczestnikom rywalizacji wyłącznie sukcesów.
64 uczniów zmagało się w dwóch blokach tematycznych: programistycznym oraz teletechnicznym, a oceniało ich jury w składzie: Renata Kołodziej, Beata Rymarczyk, Bartosz Pilarski, Mariusz Widziński, Maciej Jarosław Tadel, któremu przewodniczył Tomasz Pilarski. Pierwszego dnia uczestnicy pisali test teoretyczny, a drugiego mieli do wykonania 3 zadania praktyczne. Aby zanadto nie przeciążyć młodych ludzi i dać im chwilę oddechu, zaproponowano im przerywnik turystyczno-naukowy w postaci zwiedzania atrakcji Jarosławia – starówki wraz podziemiami oraz wizyty w Hucie Szkła Owens Illinois. Ogłoszenie wyników i uroczyste podsumowanie zmagań odbyło się dnia trzeciego. – Wszyscy uczestnicy olimpiady otrzymali nagrody, upominki oraz publikacje dotyczące ziemi jarosławskiej. Podsumowanie konkursu, w którym – oprócz laureatów – uczestniczyli organizatorzy i zaproszeni goście, uświetnił występ uczniów ZSTiO przy akompaniamencie dyrektora Powiatowego Ogniska Baletowego Roberta Drewniaka – relacjonuje Beata Pilek z ZSTiO.
Był też czas na uhonorowanie zaangażowanych w edukacyjne działania. Na wniosek Polskiego Związku Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów Srebrnymi Honorowymi Odznakami NOT, za całokształt działań w obszarze innowacji technicznych, wyróżnieni zostali: Damian Korecki, Marek Okarmus, Beata Pilek, Mariusz Skupień, Adam Tomaszewski, Janusz Puszkarz. Natomiast tytuł „Przyjaciel Młodzieży” za wkład i zaangażowanie w innowacyjne wychowanie oraz aktywizację zawodową młodzieży przyznano: Monice Fudali, Krzysztofowi Knapowi, Leszkowi Kobylińskiemu, Marcie Kurpiel, Arturowi Tutce i Przemysławowi Wareckiemu. Z kolei Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu otrzymał Złotą Honorową Odznakę PZSWiR. Złotym Laurem Banacha, Złotym Laurem Banacha – za całokształt działań przy organizacji finału – został zaś uhonorowany wiceprezydent PZSWiR i przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Olimpiady Innowacji Technicznych w Telekomunikacji i Informatyce Zbigniew Matuszczak.
Olimpiada była współfinansowana z funduszy Ministerstwa Edukacji i Nauki, a honorowy patronat nad nią objął Urząd Patentowy RP.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze