Reklama

Rzeki to życie

03/08/2022 07:43

W najnowszym wydaniu „Życia Podkarpackiego” zamieszczamy trzy teksty związane z Sanem, a konkretnie z zasobami wody w naszym regionie. Polecam wywiad z rzeczniczką Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie Katarzyną Tokarz. Rzeczniczka przestrzega przed wpuszczaniem szamb i nieczystości do wszystkich cieków wodnych, w tym oczywiście do rzek. Przypomina o karach, jakie grożą amatorom zanieczyszczania środowiska, z karą aresztu włącznie. Od wielu lat interweniujemy, gdy dostajemy zgłoszenia od naszych czytelników o tego typu procederze. Z marnym, jak się okazuje, skutkiem. Pomimo skanalizowania wielu miejscowości w naszym regionie sytuacja nadal jest daleka od ideału. Alarmują między innymi wodniacy, kajakarze, plażowicze. Na przykład na wysokości Przemyśl – Wyszatyce jest co najmniej kilka dzików zrzutów szamba do Sanu. Rzeczniczka RZGW zapewnia o stałym monitoringu i przestrzega przed karami. W praktyce bardzo trudno jednak namierzyć, skąd płyną nieczystości, kto je produkuje

San, Wiar i inne rzeki naszego regionu od lat nie notowały tak niskich stanów. Siłą rzeczy możliwości „samoregeneracji” wód są znikome. Niestety dzikich zrzutów nie ubywa. Na odsłoniętych brzegach widać to jak na dłoni. Problem jest, a jego rozwiązanie wymaga czasu i determinacji, ale poddawać się nie można. Drugi tekst: „Oszczędzaj wodę, może jej zabraknąć!” dotyczy zasobów wody i potrzeby jej oszczędzania. A ta kwestia jest jak najbardziej w zasięgu każdego z nas.

Oszczędzanie wody przez każde gospodarstwo domowe jest możliwe od zaraz. Założenie uszczelki w cieknącym kranie także. Gromadzenie wody opadowej jak najbardziej. Zasoby wody się kurczą. „IMGW zaliczył tegoroczny czerwiec do miesięcy ekstremalnie ciepłych, i to we wszystkich regionach Polski. Średnia temperatura powietrza wyniosła 19,3°C i była o 2,5°C wyższa od średniej wieloletniej dla tego miesiąca. Był to drugi najcieplejszy czerwiec w XXI w. i zarazem drugi najcieplejszy od 1951 r.

Reklama

Równocześnie suma opadów w tym miesiącu wyniosła 52,7 mm, co stanowiło ok. 80 proc. normy dla tego miesiąca z lat 1991-2020. Czerwiec był więc miesiącem suchym, praktycznie w pobliżu granicy miesiąca bardzo suchego. Wcześniej, wiosną, suma opadów wyniosła zaledwie 86 mm i była aż o 51,7 mm mniejsza od normy dla tego sezonu” – pisze w dzisiejszym wydaniu ŻP Anna Rudy.

Żeby nie było zbyt minorowo, zamieszczamy także tekst Józefa Frankiewicza: „San, świadek wielu wydarzeń”. Tekst o pięknie największej rzeki Podkarpacia i jej znaczeniu. Polecam.

Reklama

***

W ubiegłym tygodniu napisałem, że w spływie kajakowym w lipcu 1958 na trasie Przemyśl – Leżajsk razem z ówczesnym biskupem, księdzem Karolem Wojtyłą, płynęło dwudziestu studentów. Znany przemyski biograf Jana Pawła II, przemyślanin Józef Rybczyński zwrócił mi uwagę: studentów było ośmiu. Za korektę dziękuję.      

       

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2022-08-03 17:23:43

    ''Trzeba uświadomić sobie, że istnieje ciężki grzech przeciwko środowisku naturalnemu, obciążający nasze sumienie, rodzący poważną odpowiedzialność przed Bogiem - Stwórcą'' - Jan Paweł II

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama