Reklama

Sami się trujemy – chmura smogu nad miastem

20/02/2015 08:21

Od października do marca w bezwietrzne, wilgotne dni, nad miastem wisi potężna chmura smogu, dobrze widoczna z Kopca Tatarskiego. To efekt tego, co trafia do naszych kuchni i pieców.

Polska od lat ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej, a Przemyśl, niestety, wcale nie odstaje od innych zadymionych miast. Komisja Europejska wysłała do polskiego rządu opinię, zarzucając w niej naruszenie w tym względzie unijnego prawa. To już drugie takie upomnienie, więc grożą nam wielomiliardowe kary. Kiedyś do ognia też wrzucaliśmy śmieci, tyle że były to odpady organiczne: resztki jedzenia, drewno, papier, tektura. 

Dzisiaj do palenisk trafiają: plastik, folia, guma i stąd wydobywający się z kominów cuchnący dym oraz gęste powietrze. Nasycone jest tlenkiem węgla i azotu, dwutlenkiem siarki, chlorowodorem, cyjanowodorem, a przede wszystkim dioksynami, które są najbardziej toksycznymi związkami. Powodem takiego nieroztropnego postępowania ludzi są: bieda i zerowa świadomość społeczna.

Reklama


fot.Jacek Szwic

Sami się trujemy

Lekarze biją na alarm. Zanieczyszczenie powietrza powoduje trudności w oddychaniu, podrażnia i uszkadza płuca oraz może się odkładać w glebie, wywołując skażenie roślin, które spożywamy. Związki powstające w procesie spalania tworzyw sztucznych są szczególnie groźne dla zdrowia i należą do najbardziej trujących i rakotwórczych substancji, które potrafią uszkodzić wątrobę, płuca i nerki. Skutków takiego trucia nie odczuwamy natychmiast. Trujące związki mogą się przez wiele lat odkładać w tkance tłuszczowej. Najbardziej narażone na ich chorobotwórcze działanie są dzieci, kobiety w ciąży i osoby starsze o obniżonej odporności.

Reklama

To tylko teoria

Za spalanie niedozwolonych odpadów, które powoduje zanieczyszczenie powietrza, grożą kary w wysokości od 20 zł do 5 tys. zł, ale w przypadku indywidualnych gospodarstw czy mieszkań to tylko teoria. Straż miejska może jedynie pobrać próbki z pieca w danym mieszkaniu i skierować je do analizy w laboratorium, co oczywiście kosztuje. Ale jak znaleźć winnego w dużej kamienicy, w której kilka mieszkań podłączonych jest do tych samych przewodów kominowych? Pozostaje więc edukacja społeczeństwa, ale zanim się przekona wszystkich, którzy beztrosko pakują do pieca trujące odpady, sporo osób boleśnie odczuje skutki takiego trucia.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    smog przemyski - niezalogowany 2015-02-20 14:59:43

    I taki stan rzeczy będzie trwał przez najbliższe dekady, nic nie zapowiada zmian na lepsze. Stare rudery w mieście nie są PRZYMUSOWO podpinane do systemu MPECu, multum żyjących jak w trzecim świecie mieszkańców, którzy ekonomicznie ledwie są w stanie przetrwać, świadomość ekologiczna tych bogatszych i wykształconych przemyślan na poziomie bliskim "0" oraz TOTALNA BIERNOŚĆsłużb mających w swych kompetencjach zwalczanie patologii związanych ze spalaniem wszelkiej maści syfu w domowych piecach sprowadzają się do jednego wspólnego mianownika - większość z nas szanowni przemyślanie zdechnie na raka. Amen

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    kałmanawardze - niezalogowany 2015-02-20 22:42:31

    niech  węgiel droższy będzie,,  wszyscy  robią  SEGREGACJE    ale  w Piecach  ,piec  wszystko posegreguje 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    mk - niezalogowany 2015-02-22 21:34:55

    "Dzisiaj do palenisk trafiają: plastik, folia, guma i stąd wydobywający się z kominów cuchnący dym oraz gęste powietrze. Nasycone jest tlenkiem węgla i azotu, dwutlenkiem siarki, chlorowodorem, cyjanowodorem, a przede wszystkim dioksynami, które są najbardziej toksycznymi związkami. Powodem takiego nieroztropnego postępowania ludzi są: bieda i zerowa świadomość społeczna."TYLKO TYLE I AŻ TYLE . TO JEST ISTOTA  CAŁEGO PROBLEMU. CZYLI POWÓD I PRZYCZYNA . TAK WŁAŚNIE JEST  . ALE  NA POCIECHĘ  NAPISZĘ,  ŻE  W  INNYCH MIASTACH JEST  Z WIADOMYCH  PRZYCZYN  PODOBNIE.  WIEM ,ŻE TO SŁABA POCIECHA.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości