Reklama

Samorządowcy nie chcą wyborów

11/04/2020 17:24

Leszek Kisiel i Waldemar Paluch, a także grupa jarosławskich radnych, zwrócili się do przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Sylwestra Marciniaka z apelem o podjęcie działań mających na celu odstąpienie od planów organizacji wyborów prezydenckich 10 maja. Wszyscy argumentują, że nie chcą narażać swoich mieszkańców na zakażenie koronawirusem.

Pismo wzywające przewodniczącego PKW do podjęcia działań mających na celu przesuniecie terminu wyborów prezydenckich opublikował Waldemar Paluch za pośrednictwem swojego konta na portalu internetowym 3 kwietnia. „Lista uczestników jest długa, dlatego wspomnę tutaj jedynie o mieszkańcach, członkach OKW i urzędnikach ratusza. To łącznie około 300 – 400 osób, których bliska współpraca i w związku z tym częste kontakty w okresie 3, 4 tygodni poprzedzających datę wyborów są niezbędne dla ich sprawnego przeprowadzenia” – pisze w swym apelu burmistrz Jarosławia, podkreślając, że zaangażowanie[paywall] takiej liczby osób wydatnie zwiększa ryzyko kolejnych zakażeń. – Zarówno premier, jak i minister zdrowia przekonują, iż w walce z pandemią, dla bezpieczeństwa własnego i innych, trzeba wykazać się postawą obywatelską i minimalizować kontakty społeczne, a najlepiej pozostawać w domu, ponieważ jest to podstawowa forma zapobiegania rozprzestrzeniana się wirusa – przekonuje W. Paluch. Jego stanowisko wzmacnia apel radnych rządzącego w Jarosławiu klubu radnych Wspólnie Zmieniajmy Jarosław, także upubliczniony na portalu społecznościowym i skierowany do tego samego adresata. Podpisany pod dokumentem przewodniczący klubu Wiesław Strzępek przekonuje z kolei, że organizacja wyborów korespondencyjnych także nie jest rozwiązaniem, bo choć członkowie komisji wyborczych byliby bezpieczniejsi, to jednak ciężar pracy na pierwszej linii z narażeniem zdrowia lub życia przejęliby pracownicy urzędów pocztowych.  „Wyrzeczenia całego społeczeństwa mogą zostać zniweczone przez stworzenie warunków eksplozji zaraz po wyborach” – grzmi w swoim piśmie wiceprzewodniczący rady miejskiej.  „Głęboko zaniepokojeni apelujemy do Pana o rozwagę i rozsądne działania, tak by lekcja pierwszej osoby w Rzeczypospolitej Polskiej nie była okupiona łzami i bólem wielu Rodaków” – uderza w emocjonalne tony W. Strzępek.

W Przeworsku brak chętny do pracy w OKW

Pismo podobnej treści, tyle że na oficjalnej stronie urzędu miasta, zamieścił też burmistrz Przeworska Leszek Kisiel. Włodarz Przeworska także podkreśla, że organizacja wyborów to spore przedsięwzięcie logistyczne, wymagające mobilności oraz licznych kontaktów osób odpowiedzialnych za ich przygotowanie. To z kolei stoi w jawnej sprzeczność z polityką państwa w zakresie walki z pandemią. W piśmie L. Kiesiela pojawia się natomiast jeszcze inny wątek – mianowicie brak chętnych do pracy przy wyborach. „Dotychczas zgodnie z ogłoszonymi procedurami naboru do obwodowych komisji wyborczych, na ponad 135 miejsc w ww. komisjach na terenie miasta Przeworsk, tylko jeden komitet wyborczy zgłosił 12 kandydatów na członków OKW. Brakuje również chętnych spośród pracowników UM, którzy chcieliby bezpiecznie uczestniczyć w przygotowaniu wyborów” – wylicza L Kisiel. Czy apele włodarz miast, którym z rządzącym obozem Zjednoczonej Prawicy nie po drodze, nawet w obliczu pewnego rozłamu w jej szeregach, przyniosą jakiś skutek, trudno powiedzieć. Zapewne forsowanie koncepcji majowych wyborów będzie wielkim eksperymentem z jednej strony epidemiologicznym, z drugiej przeprowadzonym na demokracji. Na razie przygotowania do organizacji głosowania, także na szczeblu samorządowym, odbywają się zgodnie z terminarzem.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2020-04-11 18:12:18

    Wszystko da się odłożyć,ale nie termin wyborów.Ten jest święty.Rządząca ekipa już nie panuje nad sytuacją.Władza wymyka się z rąk.Obiecywanie złotych gór ma swoje granice.Szklany sufit wirtualny został rozbityCo kilka dni nowa "tarcza" .Pierwsze zostały rozkradzione przez bankierów, i przyjaciół króliczka którzy już zabezpieczyły swoje dobra.Ale dla lekarzy,upośledzonych i naprawdę oczekujących pomocy ciągle ich nie ma.Co raz to nowe rozporządzenia porządkowe.Mamy wiedzieć, że sytuacja jest poważna,ale mamy też czuć,ze władza się o nas troszczy.A wybory. Teraz główne uzasadnienie to dobro gospodarki.Więc dla wspólnego dobra  wybierzmy Dudę bez kampanii.To się zawsze udawało w Rosji a nawet u nas w okresie komuny .Czyli powtórka z rozrywki.Tylko jest problem. Wirus zjednoczył Naród.Polacy  pokonali strach i przestali się bać. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    kon - niezalogowany 2020-04-11 18:30:10

    Tak panie Tadeuszu ! A po wybraniu " Dudusia' na prezydenta suweren pisowski pojdzie czworkami do nieba ! 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Jan - niezalogowany 2020-04-11 19:56:03

    za to na pewno dostaniecie rożne dotacje po pandemii ,już Tadek o to zadba

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama