Reklama

Sąsiedzki konflikt przy Brudzewskiego

Część mieszkańców bloku przy ulicy Brudzewskiego 8 w Przemyślu ma podejrzenia, że ktoś czerpie zyski z czterech lokali użytkowych, wynajmując je jako lokale mieszkalne. Są zbulwersowani faktem, że żadna z instytucji odpowiedzialnych za ten stan nie ma zamiaru tego sprawdzić ani zweryfikować.

Zazwyczaj w każdym nowo budowanym bloku są przewidywane tzw. lokale użytkowe. To lokale, które nie nadają się do zamieszkania, bo nie są odpowiednio do tego przystosowane. Mogą za to służyć jako np. pomieszczenie techniczne, gospodarcze lub przeznaczone np. na jakieś biuro. Oczywiście jest możliwość przekształcenia lokalu użytkowego w lokal mieszkalny, ale to wymaga czasu i tzw. papierologii. Zmianę sposobu użytkowania lokalu zgłasza się do odpowiedniego starostwa lub urzędu miasta na prawach powiatu[paywall]. Zgłoszenia może dokonać osoba, który dysponuje prawem do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, np. inwestor, właściciel lub zarządca obiektu budowlanego.

Właściciel mieszka... pod Rzeszowem

Blok przy ul. Brudzewskiego 8 wybudowało Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej sp. z o.o. Obok stoją bloki, których inwestorem było Towarzystwo Budownictwa Społecznego sp. z o.o. Jak się dowiedzieliśmy w tej pierwszej miejskiej spółce, wszystkie mieszkania zostały przez nich sprzedane, każdy lokal ma swojego prywatnego właściciela i obecnie PGM sp. z o.o. nie ma z tym nic wspólnego. Kompleksowo blokiem zarządza firma Pruchnik Nieruchomości. Wspomniani wcześniej mieszkańcy mają ogromny żal, że zostali oszukani. Już w momencie podpisywania umowy notarialnej.

Reklama

– W 2015 roku kupiliśmy tam mieszkanie na trzecim piętrze. Nad nami miały być lokale użytkowe. Tak widnieje w akcie notarialnym, który podpisaliśmy w 2017 roku. Od samego początku ktoś tam mieszka. Co jakiś czas zmieniają się lokatorzy. A lokal ten się do tego nie nadaje. Powinien być użytkowany jedynie jako lokal biurowy. Nie posiada żadnego wyciszenia, co sprawia, że  nie mamy spokoju w naszym mieszkaniu. To jawne oszustwo. Swoją drogą dowiedzieliśmy się, że właścicielem tego lokalu jest małżeństwo, które mieszka w jednej z podrzeszowskich miejscowości! – poskarżyli się nam mieszkańcy wspomnianego bloku.

Pretensje do... Pana Boga

Napisali w tej sprawie kilka pism, m.in. do PGM, Pruchnik Nieruchomości i Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Przemyślu. Ci pierwsi odpowiedzieli, że nie mają z tym już nic wspólnego, a drudzy, że „(...) jakiekolwiek kroki administrator może podjąć tylko wobec sposobu użytkowania częściami wspólnymi nieruchomości. Sprawa opisana przez mieszkańców dotyczy stosunków sąsiedzkich, jak i sprawy administracyjno-prawnej, związanej ze zmianą przeznaczenia lokalu (...)”. Zapewnili przy okazji, że sprawdzą, czy nastąpiła zmiana przeznaczenia lokalu użytkowego na mieszkalny, niemniej jednak wszelkie roszczenia z tym związane mieszkańcy winni kierować do osób, które zobowiązały się, iż lokal nie zmieni swego przeznaczenia. I że sprawę mogą załatwić na drodze postępowania sądowego.

Reklama

– Jednym słowem możemy kierować skargi do Pana Boga. Bo już nie wiemy, do kogo się z tą sprawą zwrócić. Inspektor nadzoru budowlanego także nie ma zamiaru tego ruszać. Przeprowadzili jakiś czasu temu kontrolę, którą wcześniej zapowiedzieli, więc w tym czasie nikogo w tamtym lokalu nie było. Osoby natychmiast go opuściły.

W przemyskim magistracie dowiedzieliśmy się, że nikt z właścicieli lokali w tym bloku nie zgłaszał wniosku o zmianę przeznaczenia lokalu użytkowego na mieszkalny. – Zebraliśmy już podpisy wszystkich mieszkańców, bo nie może być tak, że ktoś bez żadnej informacji, niezgodnie z zapisami w akcie notarialnym, zarabia na czarno. Napisaliśmy pismo do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Rzeszowie. Czekamy na odpowiedź. Nie odpuścimy, dopóki nie wyjaśnimy tej sprawy – zapewnili mieszkańcy.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    iksap - niezalogowany 2020-02-12 07:29:57

    Serce boli, dupa piecze, oni mają a ja nie.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Look - niezalogowany 2020-02-12 10:43:22

    Ja w filmie Parasite

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Haha - niezalogowany 2020-02-12 14:01:36

    Kabani na lewo mieszkają mogę się k**wa założyć

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama