Reklama

Sejm przyjął opłatę emisyjną. Czy paliwa będą drożeć?

08/06/2018 18:00

Posłowie przyjęli ustawę wprowadzającą opłatę emisyjną od paliw. Zdaniem opozycji zapłacą za to kierowcy. Rząd twierdzi, że tak się nie stanie. Podobnie zapowiada prezes PKN Orlen, największej sieci stacji paliw w Polsce.

Ustawa o biokomponentach i biopaliwach zakłada stworzenie Funduszu Niskoemisyjnego Transportu (FNT) oraz wprowadzenie opłaty emisyjnej, z której finansowane mają być projekty związane m.in. z rozwojem elektromobilności w Polsce. „Ustawa pozwoli też na[paywall] tworzenie przez samorządy stref czystego transportu w miastach, do których można ograniczyć wjazd pojazdów z tradycyjnym napędem silnikowym” – czytamy w informacji sejmu.

Konsekwencją ustawy ma być rozbudowa infrastruktury umożliwiającej stosowanie paliw alternatywnych, np. energii elektrycznej, wodoru, sprężonego gazu ziemnego (CNG) i skroplonego gazu ziemnego (LNG), natomiast ograniczenie stosowania oleju napędowego i benzyny. Nowy przepis wprowadza opłatę emisyjną od tych dwóch ostatnich paliw w wysokości 80 zł za 1000 litrów. Czy oznacza to, że czekają nas podwyżki?

Reklama

Ceny na stacjach rosną od kilku tygodni. Ale – wbrew temu, co często możemy usłyszeć – nie jest to skutek opłaty emisyjnej, bo ta przecież jeszcze nie obowiązuje. – Powodów jest kilka, między innymi: wysoka cena ropy na światowych giełdach i słaba złotówka – wymienia Grzegorz Maziak, analityk rynku paliw. Istotna jest także napięta sytuacja na linii USA – Iran i kryzys w Wenezueli.

Co do samej opłaty emisyjnej – trudno przewidzieć, czy uderzy nas po kieszeni. Niewykluczone, że stacje przerzucą ją na swoich klientów. Tak twierdzi opozycja. Zaprzeczają temu natomiast politycy z obozu rządzącego. Ich słowa potwierdza również Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen – największej sieci stacji paliw w Polsce. W komentarzu dla PAP zadeklarował, że koncern nie przerzuci opłaty emisyjnej na konsumentów, bo jego zdaniem jest to rozwiązanie korzystne dla firmy i gospodarki kraju.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    hasler - niezalogowany 2018-06-09 11:26:55

    Nie wcale nie będzie drożeć prawie jak masło bo PISoBOLSZEWIA zadba już o to, he he.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    z - niezalogowany 2018-06-09 12:09:00

    http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/575883,kornel-morawiecki-o-podwyzce-podatkow-i-roli-mateusza-morawieckiego-w-pis.html

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    i - niezalogowany 2018-06-09 13:06:45

    a mi się żyło dobrze obojętnie od opcji rządzącej, czy aws,sld,po,PiS mam to gdzieś wszyscy to kolesie od zarabiania kasy,podstawa to mieć jasno sprecyzowany cel do którego chcemy dojść a kasa sama przyjdzie i nawet człowiek nie odczuje że benzyna zdrożała bo sam nie wie ile tankuje...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama