40. KONKURS-PLEBISCYT CZYTELNIKÓW ŻYCIA PODKARPACKIEGO NA 10 NAJPOPULARNIEJSZYCH SPORTOWCÓW 2014 ROKU. Nim ogłosimy wyniki 40. jubileuszowego konkursu-plebiscytu naszego tygodnika na 10 najpopularniejszych sportowców w 2014 roku, przestawiamy w krótkim rysie historycznym kulisy powstania tego przedsięwzięcia.
W ostatnich latach, a pierwszych nowego wieku, do tradycyjnych dyscyplin uprawianych w naszym regionie, dołączyli przedstawiciele nowych dyscyplin, takich jak: kickboxing, walki wręcz jujitsu, karate fudokan, karate shorin-ryu. Cztery ostatnie rozstrzygnięcia to same niespodzianki. Kolejno plebiscyt wygrywali: snowbordzistka Martyna Machaj, mało znana narciarka Oliwia Kuligowska, wnuk Kazimierza Kuropatwy – Gabriel (kolarstwo) i młodziutka tenisistka stołowa, żaczka Nurtu Przemyśl Martyna Stachniak.
W tych ostatnich latach wygrywali sportowcy, którzy zdobyli największą popularność w głosowaniu i tak też postanowiliśmy nazywać nasz plebiscyt – najpopularniejsi sportowcy. Najwartościowsze wyniki sportowe, często na miarę ogólnopolską, a nawet szerszą, od ubiegłego roku nagradzamy osobnymi laurami, decyzją kapituły plebiscytu.
16 lutego 2014 roku będzie podobnie. Przyznamy dyplomy i puchary tym sportowcom, którzy w głosowaniu kuponowym i SMS-owym zdobyli największą popularność oraz wyróżnimy najwartościowsze sportowe osiągnięcie minionego roku. Wieści te popłyną z sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu, a przelane zostaną na papier i ukażą się w następnym wydaniu Życia Podkarpackiego.

fot.zbiory własne
Karateka Ryszard Makara triumfował trzykrotnie.

fot.zbiory własne
Koszykarz Daniel Puchalski należy do ścisłej czołówki klasyfikacji.
Inicjatywa prowadzenia własnych, lokalnych plebiscytów została więc zaakceptowana i to zarówno przez czytelników, jak i sportowców. Za wyniki sportowe w 1968 r. wybrano „piątkę”, ale od następnego roku wybierano już „dziesiątki” najlepszych sportowców. Początkowo organizacja konkursu nie była systematyczna, a na przeszkodzie stawały m.in.: współorganizator przedsięwzięcia, podział administracyjny kraju w 1975 roku i potrzeba dostosowania się do wymogów tego przedsięwzięcia czy niespokojny czas przed i po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce.

fot.zbiory własne
Pomysłodawcą zorganizowania pierwszej edycji konkursu-plebiscytu w 1969 r. był Ryszard Niemiec (z prawej, obok Jan Miszczak). Potem poszło już z górki...
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze