Reklama

Sięgamy do korzeni naszego konkursu na najlepszego sportowca

13/02/2015 11:40

40. KONKURS-PLEBISCYT CZYTELNIKÓW ŻYCIA PODKARPACKIEGO NA 10 NAJPOPULARNIEJSZYCH SPORTOWCÓW 2014 ROKU. Nim ogłosimy wyniki 40. jubileuszowego konkursu-plebiscytu naszego tygodnika na 10 najpopularniejszych sportowców w 2014 roku, przestawiamy w krótkim rysie historycznym kulisy powstania tego przedsięwzięcia.

Niespodzianki i niewiadome

W ostatnich latach, a pierwszych nowego wieku, do tradycyjnych dyscyplin uprawianych w naszym regionie, dołączyli przedstawiciele nowych dyscyplin, takich jak: kickboxing, walki wręcz jujitsu, karate fudokan, karate shorin-ryu. Cztery ostatnie rozstrzygnięcia to same niespodzianki. Kolejno plebiscyt wygrywali: snowbordzistka Martyna Machaj, mało znana narciarka Oliwia Kuligowska, wnuk Kazimierza Kuropatwy – Gabriel (kolarstwo) i młodziutka tenisistka stołowa, żaczka Nurtu Przemyśl Martyna Stachniak.

W tych ostatnich latach wygrywali sportowcy, którzy zdobyli największą popularność w głosowaniu i tak też postanowiliśmy nazywać nasz plebiscyt – najpopularniejsi sportowcy. Najwartościowsze wyniki sportowe, często na miarę ogólnopolską, a nawet szerszą, od ubiegłego roku nagradzamy osobnymi laurami, decyzją kapituły plebiscytu.

Reklama

16 lutego 2014 roku będzie podobnie. Przyznamy dyplomy i puchary tym sportowcom, którzy w głosowaniu kuponowym i SMS-owym zdobyli największą popularność oraz wyróżnimy najwartościowsze sportowe osiągnięcie minionego roku. Wieści te popłyną z sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu, a przelane zostaną na papier i ukażą się w następnym wydaniu Życia Podkarpackiego.


fot.zbiory własne
Karateka Ryszard Makara triumfował trzykrotnie.


fot.zbiory własne
Koszykarz Daniel Puchalski należy do ścisłej czołówki klasyfikacji.

Reklama

„Dziesiątki” w 39 plebiscytach

Inicjatywa prowadzenia własnych, lokalnych plebiscytów została więc zaakceptowana i to zarówno przez czytelników, jak i sportowców. Za wyniki sportowe w 1968 r. wybrano „piątkę”, ale od następnego roku wybierano już „dziesiątki” najlepszych sportowców. Początkowo organizacja konkursu nie była systematyczna, a na przeszkodzie stawały m.in.: współorganizator przedsięwzięcia, podział administracyjny kraju w 1975 roku i potrzeba dostosowania się do wymogów tego przedsięwzięcia czy niespokojny czas przed i po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce.


fot.zbiory własne
Pomysłodawcą zorganizowania pierwszej edycji konkursu-plebiscytu w 1969 r. był Ryszard Niemiec (z prawej, obok Jan Miszczak). Potem poszło już z górki...

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama