Kalwaria Pacławska i Krasiczyn były miejscami, gdzie 19 maja br. odbyły się podkarpackie obchody święta Straży Granicznej. Uroczystości odbyły się w wyjątkowym czasie, kiedy tuż za granicami naszego kraju trwa wojna. Funkcjonariusze i pracownicy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu otrzymali awanse oraz wyróżnienia, natomiast Klub Honorowych Dawców Krwi PCK „VITA” przy BiOSG sztandar.
Święto połączone zostało z obchodami 31. rocznicy powołania Bieszczadzkiego Oddziału SG. Rozpoczęło się tradycyjnie, mszą świętą w intencji funkcjonariuszy oraz pracowników, odprawioną w Bazylice Mniejszej w Kalwarii Pacławskiej.
Liturgii przewodniczył metropolita przemyski Adam Szal, a koncelebrowali ją kapelani BiOSG i zaproszeni księża[paywall].
Główna część uroczystości odbyła się na dziedzińcu zamku w Krasiczynie. W obchodach wzięli udział m.in.: wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, starosta przemyski Jan Pączek, starosta jarosławski Stanisław Kłopot. Obecni byli także przedstawiciele służb granicznych Ukrainy, szefowie służb mundurowych i instytucji z Podkarpacia.
Wymieniać można jeszcze długo. W obchodach uczestniczyli poczet ze sztandarem oraz kompania honorowa BiOSG, a uroczystość uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej.
– Siłą Straży Granicznej jest nie tylko nowoczesne wyposażenie, ale przede wszystkim profesjonalizm dobrze wyszkolonych i pełnych zaangażowania funkcjonariuszy. Sytuacje, z którymi przyszło się im mierzyć w ostatnich latach, potwierdziły poświęcenie i wierność rocie złożonego ślubowania. Nasi funkcjonariusze nie tylko doskonale realizują ustawowe zadania formacji, ale niosą także wsparcie ludziom, którzy, uciekając od wojny, potrzebują pomocy – powiedział komendant Bieszczadzkiego Oddziału SG w Przemyślu generał brygady SG Andrzej Popko.
– W waszych rękach jest bezpieczeństwo obywateli naszego kraju i innych państw Unii Europejskiej. Wasze zaangażowanie w czasie trwającego kryzysu za wschodnią granicą i wsparcie udzielane uchodźcom już od linii granicy jest nieocenione – dodała wojewoda podkarpacki E. Leniart.
Ważnym elementem imprezy było wręczenie odznaczeń i medali, a nie mniej istotnym mianowania na wyższe stopnie służbowe. Z okazji święta w korpusie oficerów awansowało łącznie 12 funkcjonariuszy, 116 chorążych oraz 156 mundurowych w korpusie podoficerów.
Medalami za Zasługi dla Straży Granicznej, przyznawanymi przez ministra spraw wewnętrznych i administracji, odznaczono 23 funkcjonariuszy BiOSG, w tym Srebrny Medal otrzymali: ppłk SG Dorota Mączka, ppłk SG Dariusz Kochanowicz, ppłk SG Jan Szymański oraz mjr SG Waldemar Bochnak.
Brązowe Medale otrzymało 19 funkcjonariuszy. 28 strażników granicznych otrzymało Odznakę Straży Granicznej, nadaną przez komendanta głównego SG. Dwóch funkcjonariuszy oddziału zostało wyróżnionych przez komendanta głównego SG za służbę poza granicami Polski.
Komendant oddziału wraz z kapitułą Odznaki Pamiątkowej Bieszczadzkiego Oddziału SG przyznał 30 wyróżnień, w tym dwie złote odznaki – dla płk. SG Sławomira Klekotki oraz płk. SG Roberta Kielara. Wręczono także cztery srebrne i dwadzieścia cztery brązowe odznaki.
Dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Rzeszowie Jerzy Guniewski wręczył dziesięciu funkcjonariuszom oddziału monety kolekcjonerskie „30. rocznica powołania Straży Granicznej”.
Podczas uroczystości odbyło się wręczenie sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „VITA”, działającemu przy Bieszczadzkim Oddziale SG. Sztandar jest ukoronowaniem ponad 35-letniej działalności członków klubu za honorowe oddawanie krwi oraz propagowanie idei czerwonokrzyskich.
Na zakończenie odbył się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza.
Słów kilka o BiOSG
Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej powstał 16 maja 1991 r. W BiOSG służy ponad 2 tys. funkcjonariuszy oraz pracuje ponad 300 pracowników cywilnych. Oddział ochrania prawie 240-kilometrowy odcinek zewnętrznej granicy UE z Ukrainą i 134-kilometrowy odcinek wewnętrznej granicy UE z Republiką Słowacką.
W strukturze oddziału znajduje się 14 placówek SG oraz Strzeżony Ośrodek dla Cudzoziemców w Przemyślu. Funkcjonariusze SG z Podkarpacia realizują kontrolę graniczną w drogowych, kolejowych oraz lotniczych przejściach granicznych.
Wewnątrz kraju kontrolują legalność pobytu oraz zatrudnienia cudzoziemców. Zwalczają przestępczość zorganizowaną. Od początku kryzysu w Ukrainie do połowy maja na obu kierunkach strażnicy graniczni z Podkarpacia odprawili blisko 2,6 mln podróżnych, dla porównania w tym okresie 2021 roku było to ok. 930 tysięcy osób.
Klub HDK
Klub Honorowych Dawców Krwi PCK „VITA” przy BiOSG istnieje od 16 lutego 1987 r. W 2022 roku obchodzi jubileusz 35-lecia utworzenia.
Obecnie zrzesza ponad 100 członków, w tym funkcjonariuszy, pracowników, emerytów BiOSG oraz członków rodzin. Wszyscy klubowicze są członkami Polskiego Czerwonego Krzyża. Na co dzień oddają krew (indywidualnie oraz grupowo podczas akcji krwiodawstwa), organizują akcje pomocowe, propagują oddawanie krwi oraz szpiku, współorganizują imprezy sportowe, współpracują z Zarządem Oddziału Rejonowego PCK w Przemyślu, innymi Klubami HDK oraz Grupą Ratownictwa PCK w Przemyślu.
Przedstawiciele klubu wchodzą w skład Zespołu ds. popularyzacji honorowego krwiodawstwa przy Komendancie Głównym Straży Granicznej.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze