Reklama

Skwer Prymasa Tysiąclecia w Żurawicy otwarty

Z udziałem wielu gości doszło w parafii Żurawica Górna do otwarcia i poświęcenia skweru Prymasa Wyszyńskiego z pamiątkową tablicą, ufundowaną przez rzeszowski Instytut Pamięci Narodowej z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Poświęcenie tablicy odbyło się... po raz drugi. Wcześniej znajdowała się ona tuż obok kościoła parafialnego im. św. Andrzeja Boboli w Żurawicy Górnej. Decyzją władz gminy wydzielony został (na gruntach gminnych) specjalny plac, który został nazwany skwerem Prymasa Wyszyńskiego[paywall]. Tam właśnie przeniesiona została tablica, ufundowana przez rzeszowski oddział Instytut Pamięci Narodowej dwa lata temu, z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. IPN wyraził na to zgodę. Na tablicy umieszczony jest cytat Prymasa Tysiąclecia: „(...) Losów narodu nie poznasz inaczej, jak tylko przez dzieje wieków, jakimi ten naród przeszedł, i dzieje Kościoła, który szedł z narodem. Dlatego jeśli przyjdą zniszczyć ten naród, zaczną od Kościoła, gdyż Kościół jest siłą tego narodu (...)”.
Do poświęcenia skweru i mszy świętej w kościele pw. św. Andrzeja Boboli – patrona Polski – doszło 16 maja br.

Warto dodać, że uroczystość zbiegła się z 25-leciem kapłaństwa obecnego proboszcza tej parafii ks. Pawła Koniecznego. Wzięli w niej udział, oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego, m.in.: abp senior Józef Michalik, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Anna Szmidt-Rodziewicz, poseł na Sejm RP Tadeusz Chrzan, wójt gminy Żurawica Tomasz Szeleszczuk, przewodniczący Rady Gminy Żurawica Maciej Gałuszka oraz dyrektor rzeszowskiego odziału IPN dr Dariusz Iwaneczko.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tlen - niezalogowany 2020-05-30 10:59:44

    Proszę mi wytłumaczyć dlaczego POŚWIĘCENIE? Toż to zwykły kamień z napisem. POŚWIĘCONY oznacza tyle, że ma charakter SAKRALNY czyli dotyczy KULTU RELIGIJNEGO!!! CO? Kamień (tablica). Kultem religijnym można darzyć KOGOŚ (osobę), a nie coś...... . A zresztą.....

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Adc - niezalogowany 2020-05-31 00:01:55

    To tamto poświęcenie było nie ważne ?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    może tego doczekam - niezalogowany 2020-06-22 23:09:09

    Mam nadzieję, że doczekam czasów, kiedy te różne płyty, obeliski, monumenty Lolka kremówki i jemu podobnych innych sukienkowych szamanów zostaną obalone tak jak to ma miejsce teraz u Wielkiego Brata za oceanem w przypadku pomników zwolenników rasizmu.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama