Z udziałem wielu gości doszło w parafii Żurawica Górna do otwarcia i poświęcenia skweru Prymasa Wyszyńskiego z pamiątkową tablicą, ufundowaną przez rzeszowski Instytut Pamięci Narodowej z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Poświęcenie tablicy odbyło się... po raz drugi. Wcześniej znajdowała się ona tuż obok kościoła parafialnego im. św. Andrzeja Boboli w Żurawicy Górnej. Decyzją władz gminy wydzielony został (na gruntach gminnych) specjalny plac, który został nazwany skwerem Prymasa Wyszyńskiego[paywall]. Tam właśnie przeniesiona została tablica, ufundowana przez rzeszowski oddział Instytut Pamięci Narodowej dwa lata temu, z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. IPN wyraził na to zgodę. Na tablicy umieszczony jest cytat Prymasa Tysiąclecia: „(...) Losów narodu nie poznasz inaczej, jak tylko przez dzieje wieków, jakimi ten naród przeszedł, i dzieje Kościoła, który szedł z narodem. Dlatego jeśli przyjdą zniszczyć ten naród, zaczną od Kościoła, gdyż Kościół jest siłą tego narodu (...)”.
Do poświęcenia skweru i mszy świętej w kościele pw. św. Andrzeja Boboli – patrona Polski – doszło 16 maja br.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Proszę mi wytłumaczyć dlaczego POŚWIĘCENIE? Toż to zwykły kamień z napisem. POŚWIĘCONY oznacza tyle, że ma charakter SAKRALNY czyli dotyczy KULTU RELIGIJNEGO!!! CO? Kamień (tablica). Kultem religijnym można darzyć KOGOŚ (osobę), a nie coś...... . A zresztą.....
Mam nadzieję, że doczekam czasów, kiedy te różne płyty, obeliski, monumenty Lolka kremówki i jemu podobnych innych sukienkowych szamanów zostaną obalone tak jak to ma miejsce teraz u Wielkiego Brata za oceanem w przypadku pomników zwolenników rasizmu.
A ten prymas to chociaż był kiedyś w Żurawicy, przechadzał się po tym miejscu? Czym znacznym zasłużył się, że "ukamieniować" go aż trzeba?
Proszę mi wytłumaczyć dlaczego POŚWIĘCENIE? Toż to zwykły kamień z napisem. POŚWIĘCONY oznacza tyle, że ma charakter SAKRALNY czyli dotyczy KULTU RELIGIJNEGO!!! CO? Kamień (tablica). Kultem religijnym można darzyć KOGOŚ (osobę), a nie coś...... . A zresztą.....
To tamto poświęcenie było nie ważne ?
Mam nadzieję, że doczekam czasów, kiedy te różne płyty, obeliski, monumenty Lolka kremówki i jemu podobnych innych sukienkowych szamanów zostaną obalone tak jak to ma miejsce teraz u Wielkiego Brata za oceanem w przypadku pomników zwolenników rasizmu.