Skwer na końcu serpentyn, u zbiegu ulic: Sobieskiego, 3 Maja i Stanisława Augusta będzie nosił imię Kapitana Henryka Jaskuły. Taką decyzję jednomyślnie podjęli przemyscy radni. Zarówno wśród nich, jak i mieszkańców, pojawiły się także inne sugestie na upamiętnienie tego wybitnego przemyślanina i żeglarza.
Z wnioskiem o nadanie temu miejscu imienia kpt. Jaskuły wyszli radni Koalicji Obywatelskiej: Ewa Sawicka, Grażyna Stojak, Wojciech Błachowicz, Paweł Zastrowski i Jerzy Krużel. „Podjęcie uchwały ma na celu uhonorowanie wybitnego przemyślanina, człowieka który był wielkim ambasadorem naszego miasta. Henryk Jaskuła to pierwszy Polak i trzeci żeglarz w historii, który samotnie, bez zawijania do portów okrążył Ziemię” – napisali w uzasadnieniu.
Ponadto na trzech masztach, które znajdują się obecnie na skwerze, planują zamocowanie kopii[paywall] bandery z jachtu „Dar Przemyśla”. W ten sposób chcą zasygnalizować przybywającym do miasta turystom tę wyjątkową w historii miasta postać. Dodatkowym atutem tego miejsca ma być bliskość ul. Drużbackiej, przy której mieszkał Henryk Jaskuła. Radni chcą także na płycie Rynku postawić monument w formie steru i tablicę z życiorysem kapitana.
Pomysł został pozytywnie zaopiniowany przez wszystkie organy, które w tej sprawie się wypowiadały. Zarząd osiedla „Winna Góra” – choć jednomyślnie opowiedział się za upamiętnieniem H. Jaskuły – kilka kwestii poddał w wątpliwość. Członkowie zarządu zwrócili uwagę, że obecnie o to miejsce zahacza niewielu turystów, ponieważ po wybudowaniu obwodnicy większość z nich wjeżdża do miasta innymi drogami. Ponadto – jak napisali – teren ten bywa zaniedbany i zarośnięty trawą.
Zarząd osiedla zasugerował, aby uhonorować kapitana nadaniem jego imienia jednej z ulic, a najlepszym miejscem dla postawienia monumentu i bandery będzie przystań wodna.
Podczas sesji podobne opinie padały także z ust niektórych radnych. Nikt nie miał jednak wątpliwości co do tego, że H. Jaskule upamiętnienie się należy.
– Mamy inne miejsca, które uhonorowały pana kapitana, ale po jego śmierci przyszedł czas na nadanie jego imienia godnemu miejscu – powiedział w czasie sesji Wojciech Błachowicz. – W naszym przekonaniu jest to miejsce na tyle wyeksponowane, aby stanowiło godne uhonorowanie pana kapitana – dodał.
– Jestem przekonany, że 90 proc. przemyślan wie, kim był kapitan Jaskuła. Jednak osoby spoza regionu, przyjeżdżające do naszego miasta, już mogą nie wiedzieć o nim. Dlatego wyraźnie upamiętnienie tej postaci jest jak najbardziej zasadne – podkreślił Tomasz Kulawik (SLD), radny i zarazem żeglarz z wieloletnim doświadczeniem.
Zauważył przy tym, że przez 40 lat, pomimo ogromnego rozwoju techniki, nikt nie powtórzył wyczynu H. Jaskuły.
Kpt. Henryk Jaskuła zasłynął samotnym rejsem dookoła Ziemi bez zawijania do portów. Wypłynął z Gdyni 12 czerwca 1979 r., gdzie powrócił 20 maja 1980 r. Tam czekały na niego tysiące ludzi. Schodząc z pokładu jachtu przywitał zebranych słowami” „Polsko kochana, Twój syn powrócił”. Jego powrót do Przemyśla był świętem całego miasta i województwa.
Odznaczony został m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Super Kolosem oraz Honorowym Obywatelstwem Miasta Przemyśla. W 2015 r. w chodniku na Rynku przed Urzędem Miejskim wmurowano tablicę upamiętniającą 35. rocznicę zakończenia rejsu kpt. Jaskuły.
Kilka miesięcy temu samorząd Przemyśla uchwalił rok 2020 Rokiem Kapitana Jaskuły. Zaplanowano szereg wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych i sportowych, jednak epidemia koronawirusa pokrzyżowała większość planów.
Henryk Jaskuła zmarł w wieku 96 lat 14 maja 2020 r., na sześć dni przed 40. rocznicą zakończenia legendarnego rejsu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Słuszna decyzja,kpt Jaskuła w pełni zasługuje na uhonorowanie.Jego nazwisko nie będzie budzić u nikogo sprzeciwu.Należy jeszcze pomyśleć o uhonorowaniu pamięci innego wybitnego i lubianego przemyślanina , dr Hołówki.
proponuje skwer Jagielonska kamienny most kammienny sportowa NAZWAC JAROSŁAWEM KAczynskim
Ulice i skwery w Polsce powinny nosić nazwy tylko świętych, błogosławionych, biskupów i księży. Ja się pytam gdzie ulica Ojca Redaktora?
Panie Wielgucki redaktorze naczelny ZP pytam gdzie jest artykół o aresztowanym sędzi sadu okregowego w Przemyślu ? Cala polska o tym trąbi tylko w lokalnej gazecie jest cisza.
Słuszna decyzja,kpt Jaskuła w pełni zasługuje na uhonorowanie.Jego nazwisko nie będzie budzić u nikogo sprzeciwu.Należy jeszcze pomyśleć o uhonorowaniu pamięci innego wybitnego i lubianego przemyślanina , dr Hołówki.
proponuje skwer Jagielonska kamienny most kammienny sportowa NAZWAC JAROSŁAWEM KAczynskim
Ulice i skwery w Polsce powinny nosić nazwy tylko świętych, błogosławionych, biskupów i księży. Ja się pytam gdzie ulica Ojca Redaktora?