W myśl hasła „Z pieśnią na ustach do serca Matki” co roku do łukawieckiego sanktuarium przybywają soliści i zespoły muzyczne z diecezji zamojsko-lubaczowskiej i archidiecezji przemyskiej, by śpiewać ku chwale Maryi. W tym roku wydarzenie odbyło się już po raz 24.
Przegląd Pieśni Maryjnej w Łukawcu to impreza z długą tradycją, ściągająca do małej podkarpackiej miejscowości w powiecie lubaczowskim sympatyków pieśni religijnych z całego regionu. Pierwsza edycja odbyła się w 1997 roku, z inicjatywy ks. Roberta Cencory. Wówczas na placu przy kościele pw. Trzech Króli, na scenie zbitej z kilku desek, odbył się pierwszy Festiwal Pieśni Maryjnej – bo taką nazwę nosiło wtedy to wydarzenie. Z sukcesem jest kontynuowana od tamtej pory. W przedostatnią niedzielę maja na placu przy modrzewiowym kościele wybrzmiały jako preludium przeglądu utwory „Łukawiecka Maryjo” oraz „Kim jest Ta”, w aranżacji duetu: Marzena Mroczkowska i ks. Dominik Samulak. Wcześniej jednak uczestnicy spotkali się na wspólnej eucharystii w sanktuarium MB Łukawieckiej. Na scenie w tym roku[paywall] zaprezentowało się 15 wykonawców – zarówno solistów, jak i zespołów. Przywitali ich gospodarz Wielkich Oczu Albert Hawrylak, ks. Dominik Samulak oraz wiceminister Anna Schmidt i posłanka Teresa Pamuła. Choć aura nie była sprzyjająca, uczestnicy starali się wykonać swoje zadanie z ogromnym zaangażowaniem i pasją, przypominając utwory dobrze znane, ale też serwując publiczności i jurorom te mniej popularne.
Organizatorem przeglądu były parafia pw. Objawienia Pańskiego w Łukawcu i Centrum Kultury w Wielkich Oczach, wspierane przez wójta gminy, sołtysa Łukawca, tutejsze KGW, szkolną Radę Rodziców i miejscowe OSP. Zaangażowali się ponadto: przewodniczący rady gminy Zenon Kociołek, Tomasz Czołacz, Maciej Kisz i 25. Drużyna Harcerska z Łukawca, a finansowo wsparli wydarzenie starosta lubaczowski Zenon Swatek i posłanka T. Pamuła.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze