Najpierw wezwanie do zapłaty, zaproszenie na rozmowę, a w przypadku braku reakcji sprawa kierowana jest na drogę postępowania sądowego. Przemyska Spółdzielnia Mieszkaniowa podejmuje różne działania, aby dłużnicy spłacali zobowiązania.
„W okresie od stycznia do grudnia 2016 roku (...) na rozmowy wezwano 172 osoby zalegające z opłatami, a przybyły 74 osoby. Z wezwanych osób do końca 2016 roku zaległości z tytuły opłat eksploatacyjnych spłaciło 101 osób na kwotę 138 191,51 zł oraz za wodę 83 osoby na kwotę 36 853,13 zł. Na drogę postępowania sądowego skierowano[paywall] 57 spraw o zapłatę z tytułu opłat eksploatacyjnych i wody, 39 zostało zakończone nakazami zapłaty, 18 w toku. Do komornika skierowano 28 wniosków na kwotę 130 656,28 zł” – wynika z danych zamieszczonych w najnowszym biuletynie Przemyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Przy zadłużeniach powyżej 6 miesięcy najpierw wysyłane są wezwania do zapłaty. W przypadku braku reakcji sprawa kierowana jest na drogę postępowania sądowego, a następnie do komornika celem egzekucji, a w przypadku mieszkania lokatorskiego do rady nadzorczej o wykluczenie z członkostwa w PSM.
„Komornik może zająć wynagrodzenie, emeryturę czy rentę, zająć i sprzedać nieruchomość. Może się zdarzyć, że osoba zadłużona nie ma zatrudnienia i nie posiada majątku ruchomego. W takim przypadku komornik może zlicytować mieszkanie. W 2016 roku złożono 7 wniosków o licytację mieszkań, z czego 2 zostały zakończone, a pozostałe w toku. W przypadku osób zamieszkujących w mieszkaniach lokatorskich, które nie mogą być licytowane, zadłużenie może spowodować podjęcie przez radę nadzorczą uchwały o wykreśleniu z rejestru członków” – czytamy w biuletynie.
Wykreślenie oznacza utratę prawa do lokalu i obowiązek jego opuszczenia. Zarząd PSM apeluje do osób zadłużonych, aby nie czekały na działania z jego strony i w przypadku kłopotów finansowych same zgłaszały się do spółdzielni w celu ustalenia sposobu uregulowania zobowiązań. Na koniec ub. roku PSM dysponowała wyrokami sądowymi o eksmisje w stosunku do 13 osób.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Ciekawe jak było było przed 2016 rokiem?
Inicjatywa świetna. Szkoda jednak, że nagłaśniają takie tematy w mediach miesiąc przed wyborami do zarządu spółdzielni PSM. Każdy mieszkaniec PSM widzi, że to nieudacznicy na dodatek cyniczni. Oby ich rozliczyli głosami w urnach.
Brać się za cwaniakow
Ciekawe jak było było przed 2016 rokiem?
Inicjatywa świetna. Szkoda jednak, że nagłaśniają takie tematy w mediach miesiąc przed wyborami do zarządu spółdzielni PSM. Każdy mieszkaniec PSM widzi, że to nieudacznicy na dodatek cyniczni. Oby ich rozliczyli głosami w urnach.