Nazwa S.A.N. oznacza spontanicznie, niezależnie i amatorsko. Ma również nawiązywać do przepięknej rzeki, nad którą jest położony Przemyśl. Przemyski Teatr S.A.N. ma za sobą kolejne miesiące działań. Z każdym kolejnym się rozwija i ma coraz więcej pomysłów.
Rozmowa z założycielami, członkami teatru amatorskiego Małgorzatą Dec i Rafałem Paśką.
Jak minęły Wam wakacje? Większość teatrów wtedy pauzuje. A Wy?
Małgorzata Dec: – Działaliśmy cały czas. Przerwy nie wpływają na nas dobrze. Bez teatru nam źle[paywall]. Wyjazdy rodzinne oczywiście były, a między nimi nasz projekt „Teatr naszym gościem, naszym przyjacielem”, realizowany w ramach Aktywnych Obywateli Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Z całą ekipą teatru odwiedziliśmy małe miejscowości w gminie Przemyśl, by wymienić: Krówniki, Grochowce, Łętownię i Hermanowice. Prowadziliśmy aktywne warsztaty teatralne, przygotowaliśmy minispektakl razem z dziećmi. Odbyły się warsztaty plastyczne i muzyczne z wykorzystaniem bębnów, które stanowiły muzyczne tło bajki.
Rafał Paśko: – Finałem projektu był autorski spektakl Nauczka, zaprezentowany na Zamku Kazimierzowskim dla wszystkich dzieciaków z projektu oraz mieszkańców Przemyśla. Było kolorowo i edukacyjnie. W naszych działaniach, skierowanych szczególnie do najmłodszych, warstwa edukacyjna jest szczególnie ważna.
Pracujecie nad kolejnymi projektami. Czego niebawem można się spodziewać?
MD: – W październiku odbędzie się Festiwal Kamishibai – japońskiego teatru obrazkowego. Formy, którą bardzo polubiliśmy i postanowiliśmy ją rozwinąć w naszym mieście. Dziewięć szkół w ramach projektu zaprezentuje własne bajki. Zostaną przeprowadzone warsztaty, a każda szkoła otrzyma teatrzyk kamishibai do animacji dla swoich uczniów. Projekt „Teatr ze skrzynki” odbywa się w ramach akcji Bardzo Młoda Kultura Podkarpackie Inicjatywy Kulturalne i jest koordynowany przez Centrum Kulturalne w Przemyślu. Więcej na ten temat można znaleźć na naszej stronie i profilu facebookowym.
RP: – Jesteśmy również w środku projektu, który realizujemy z Fundacją Banku Zachodniego WBK oraz Stowarzyszeniem Absolwentów i Przyjaciół PWSW w Przemyślu. Jego tytuł to „Do Teatru, w Teatrze i dla Teatru”. Odbiorcami są dzieci i młodzież z Domu Dziecka „Maciek” w Przemyślu. Gościł u nich aktor zawodowy ze spektaklem i krótkim warsztatem pacynkowym. Byliśmy razem w Rzeszowie w teatrze zawodowym „Maska” i zaprosiliśmy wszystkich uczestników na naszą Nauczkę. Czeka nas jeszcze przygotowanie miniatury teatralnej o dobrych manierach. Tym razem właśnie z pacynkami.
Ciekawie płynie wam czas...
MD: – Tak. S.A.N. zawsze płynie z ciekawymi pomysłami, a wszystko to skierowane jest w stronę mieszkańców naszego miasta i okolic.
RP: – Angażujemy młodzież i dorosłych. Chcemy, aby w naszym mieście S.A.N. był postrzegany jako przemyska marka. Wiem, że idziemy dobrą drogą, a pomaga nam w tym Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „Zamek”, które jest naszym partnerem. Nieoceniona jest pomoc pani dyrektor Renaty Nowakowskiej. Wspiera nas coraz więcej osób i instytucji. To bardzo cieszy.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Rozmowa z Rafałem Paśko! a nie Paśką!? tępaki!
Rozmowa z Rafałem Paśko! a nie Paśką!? tępaki!