Reklama

Sprawdź klimatyzację w aucie przed sezonem

Już kalendarzowa wiosna, niebawem nastaną upalne dni, podczas których prawdziwe wytchnienie daje nam podróży w klimatyzowanym samochodzie. Aby jednak klimatyzacja dobrze nam służyła, warto wiedzieć, jak o nią zadbać, by jej używanie było przyjemna i bezpieczne dla zdrowia.

Klimatyzacja w pojeździe przestała być luksusowym dodatkiem, jest na wyposażeniu większości pojazdów. Stanowi skomplikowane technologicznie urządzenie, które wymaga odpowiedniej eksploatacji. Nie czekaj zatem, aż w Twoim pojeździe zapanuje nieprzyjemny zapach, pamiętaj o regularnej dezynfekcji systemów nawiewowych. Zalecane jest wykonanie jej dwa razy w roku – wiosną i jesienią. – Filtr przeciwpyłkowy zatrzymuje rozmaite zanieczyszczenia, na przykład pył i kurz. Po około roku intensywnej pracy jest nasycony i należy go wymienić, by nie doprowadzić do uszkodzenia wentylatora. Parownik umieszczony jest w wilgotnym i ciemnym otoczeniu, gdzie tworzy się idealne miejsce do rozwoju  grzybów i bakterii. Jeśli nie zatroszczymy się o jego czystość, będą one przedostawać się przez wentylację do wnętrza pojazdu. Narażają one pasażerów reakcje alergiczne, może się pojawić kichanie, kaszel czy łzawienie oczu. Na rozwój alergii i chorób narażeni są zwłaszcza najmłodsi uczestnicy ruchu. Dlatego nie zaniedbujmy konserwacji urządzenia – podkreśla Maciej Brożyniak, doradca klienta serwisu samochodowego M-Service. Przegląd i systematyczna kontrola klimatyzacji nie stanowią aż tak wysokich kosztów, by narażać swoje zdrowie, unikając jej.

Używaj rozsądnie

Gdy słońce już zacznie nas rozpieszczać, warto pamiętać o nienarażaniu pojazdu na przegrzanie – parkujmy w zacienionych miejscach, a jeśli to niemożliwe stosujmy ekrany odbijające promieniowanie. Jeśli mimo to w pojeździe panuje duchota, zanim włączymy klimatyzację, warto samochód przewietrzyć. Gdy już usuniemy gorące powietrze, zamykamy okna i wtedy możemy uruchomić urządzenie. Użytkownicy klimatyzacji niekiedy narzekają na problemy z gardłem, częstsze przeziębienia. Pamiętajmy jednak, że problemy zdrowotne wynikają głównie z nieumiejętnego korzystania z dobrodziejstw urządzenia. Podczas upałów marzymy o natychmiastowym schłodzeniu, bynajmniej jednak nie służy to naszemu zdrowiu. Nie włączajmy klimatyzacji na jak najniższą temperaturę, najodpowiedniejsza temperatura otoczenia to dla człowieka 20 – 24 stopnie Celsjusza, ustawiajmy zatem urządzenie na nie więcej niż 5 – 8 stopni Celsjusza poniżej temperatury na zewnątrz. Regularna kontrola i obsługa instalacji zapewnia nam dobre samopoczucie i komfort jazdy.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    morus - niezalogowany 2016-09-02 15:21:20

    Rok temu w promocji za całościowy serwis w serwisie klimy samochodowej  http://www.perfectclima.pl w Warszawie zapłaciłem stówkę. Ale chyba standardowa cena full przeglądu z czyszczeniem to coś koło 200zł.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama