Już kalendarzowa wiosna, niebawem nastaną upalne dni, podczas których prawdziwe wytchnienie daje nam podróży w klimatyzowanym samochodzie. Aby jednak klimatyzacja dobrze nam służyła, warto wiedzieć, jak o nią zadbać, by jej używanie było przyjemna i bezpieczne dla zdrowia.
Klimatyzacja w pojeździe przestała być luksusowym dodatkiem, jest na wyposażeniu większości pojazdów. Stanowi skomplikowane technologicznie urządzenie, które wymaga odpowiedniej eksploatacji. Nie czekaj zatem, aż w Twoim pojeździe zapanuje nieprzyjemny zapach, pamiętaj o regularnej dezynfekcji systemów nawiewowych. Zalecane jest wykonanie jej dwa razy w roku – wiosną i jesienią. – Filtr przeciwpyłkowy zatrzymuje rozmaite zanieczyszczenia, na przykład pył i kurz. Po około roku intensywnej pracy jest nasycony i należy go wymienić, by nie doprowadzić do uszkodzenia wentylatora. Parownik umieszczony jest w wilgotnym i ciemnym otoczeniu, gdzie tworzy się idealne miejsce do rozwoju grzybów i bakterii. Jeśli nie zatroszczymy się o jego czystość, będą one przedostawać się przez wentylację do wnętrza pojazdu. Narażają one pasażerów reakcje alergiczne, może się pojawić kichanie, kaszel czy łzawienie oczu. Na rozwój alergii i chorób narażeni są zwłaszcza najmłodsi uczestnicy ruchu. Dlatego nie zaniedbujmy konserwacji urządzenia – podkreśla Maciej Brożyniak, doradca klienta serwisu samochodowego M-Service. Przegląd i systematyczna kontrola klimatyzacji nie stanowią aż tak wysokich kosztów, by narażać swoje zdrowie, unikając jej.
Gdy słońce już zacznie nas rozpieszczać, warto pamiętać o nienarażaniu pojazdu na przegrzanie – parkujmy w zacienionych miejscach, a jeśli to niemożliwe stosujmy ekrany odbijające promieniowanie. Jeśli mimo to w pojeździe panuje duchota, zanim włączymy klimatyzację, warto samochód przewietrzyć. Gdy już usuniemy gorące powietrze, zamykamy okna i wtedy możemy uruchomić urządzenie. Użytkownicy klimatyzacji niekiedy narzekają na problemy z gardłem, częstsze przeziębienia. Pamiętajmy jednak, że problemy zdrowotne wynikają głównie z nieumiejętnego korzystania z dobrodziejstw urządzenia. Podczas upałów marzymy o natychmiastowym schłodzeniu, bynajmniej jednak nie służy to naszemu zdrowiu. Nie włączajmy klimatyzacji na jak najniższą temperaturę, najodpowiedniejsza temperatura otoczenia to dla człowieka 20 – 24 stopnie Celsjusza, ustawiajmy zatem urządzenie na nie więcej niż 5 – 8 stopni Celsjusza poniżej temperatury na zewnątrz. Regularna kontrola i obsługa instalacji zapewnia nam dobre samopoczucie i komfort jazdy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Rok temu w promocji za całościowy serwis w serwisie klimy samochodowej http://www.perfectclima.pl w Warszawie zapłaciłem stówkę. Ale chyba standardowa cena full przeglądu z czyszczeniem to coś koło 200zł.
Rok temu w promocji za całościowy serwis w serwisie klimy samochodowej http://www.perfectclima.pl w Warszawie zapłaciłem stówkę. Ale chyba standardowa cena full przeglądu z czyszczeniem to coś koło 200zł.