Koszt rządowego programu „Dobry Start”, zakładający przyznanie 300-złotowej wyprawki szkolnej na uczące się dziecko Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacuje na 1,44 mld zł rocznie, co daje 16 mld zł w ciągu 10 lat. Wnioski o wypłatę – podobnie jak w przypadku programu „500 plus” – będzie można składać od 1 lipca każdego roku drogą elektroniczną, a od 1 sierpnia w urzędzie miasta lub gminy oraz drogą pocztową.
„Piątka Morawieckiego”, obejmująca kilka nowych projektów dla społeczeństwa, pojawiła się w połowie kwietnia br. na konwencji Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy. Ich założenia przedstawił premier Mateusz Morawiecki. Wśród nich znalazł się program pod nazwą „Dobry Start”, czyli wyprawka szkolna w wysokości 300 zł dla każdego ucznia. Rusza od września br.[paywall]
Zgodnie z zapowiedzią premiera M. Morawieckiego świadczenie przysługiwać będzie na dzieci uczące się do ukończenia przez nie 18 roku życia, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych do ukończenia 24 roku życia. Jest jednak od tego bardzo ważny wyjątek. Na dzieci, które już ukończyły 18 lat świadczenie także będzie przysługiwać, jeśli będą kontynuować naukę w szkole, którą rozpoczęły przed osiągnięciem pełnoletniości. Nie dłużej jednak niż do ukończenia 20 roku życia. Pieniądze wypłacane będą także na dzieci znajdujące się w pieczy zastępczej oraz będącym, np. w rodzinnych domach dziecka. Jeśli rodzice naprzemiennie opiekują się dzieckiem, wtedy każdy z nich dostanie na nie po 150 zł.
300 zł wyprawki nie dostaną sześciolatki uczące się w szkole, bo w świetle prawa nie są uczniami. Nic nie dostaną także dzieci, których rodzice pracują za granicą i tam pobierają świadczenie podobne do 300 plus.
Jak zapowiedziało Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej, które będzie pilotować program, w przypadku prawidłowego wypełniania wniosku wypłata świadczenia nastąpi nie później niż do końca września. Obsługa programu „Dobry start” zostanie powierzona gminom lub powiatom – w przypadku dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej.
Rodzice, by dostać pieniądze, będą musieli złożyć wniosek w urzędzie gminy, tak jak w przypadku „500 plus”. Wnioski od 1 lipca br. będzie można składać przez internet – wtedy wypłata pieniędzy powinna nastąpić przed 1 września br. Jak już wspomnieliśmy, dokumenty będzie można też składać w formie papierowej, ale wtedy na wypłatę pieniędzy rodzice będą musieli poczekać najprawdopodobniej nawet dwa miesiące.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.1,44 x 10 = 14,4 a nie 16. Co za geniusz robił te obliczenia? Co to za informacja ile będzie kosztował program w ciągu 10 lat? A dlaczego nie 100 lat? Żałosne dziennikarstwo.
Spokojnie dzieciaczku, a PISoBOLSZEWICKIE wstawanie z kolan i 500+ musiałbyś uwzględnić w przyroście naturalnym.
1,44 x 10 = 14,4 a nie 16. Co za geniusz robił te obliczenia? Co to za informacja ile będzie kosztował program w ciągu 10 lat? A dlaczego nie 100 lat? Żałosne dziennikarstwo.
Spokojnie dzieciaczku, a PISoBOLSZEWICKIE wstawanie z kolan i 500+ musiałbyś uwzględnić w przyroście naturalnym.