Reklama

Statuetka „Veritas et Memoria” trafiła do muzeum w Przemyślu

Z okazji 20-lecia rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Zamku w Łańcucie odbyła się uroczysta gala połączona z trzydniową konferencją i wręczeniem wyróżnień „Veritas et Memoria” („Prawda i Pamięć”). Jedna ze statuetek trafiła na ręce dyrektora Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej Jana Jarosza.

W uroczystej gali uczestniczyli także m.in.: wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, członek Kolegium IPN prof. dr hab. Jan Draus, a także przedstawiciele podkarpackich instytucji oraz służb mundurowych. Gospodarzem jubileuszu był dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN przemyślanin Dariusz Iwaneczko[paywall].

Po gali rozpoczęła się konferencja „Rola i znaczenie polskiej arystokracji w procesie odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. i budowie zrębów II Rzeczypospolitej (do 1921 r.)”.

Organizatorami ogólnopolskiej debaty były: Muzeum-Zamek w Łańcucie, rzeszowski oddział IPN oraz Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu. Pomysłodawcą idei był dr hab. Tomasz Pudłocki, prof. UJ.

Jednym z ważniejszych punktów uroczystości było wręczenie statuetek „Veritas et Memoria” („Prawda i Pamięć”). Jedna z nich trafiła do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Odebrał ją szef tej instytucji Jan Jarosz.

Wręczający wyróżnienia – prof. dr hab. J. Draus i dr D. Iwaneczko – podkreślili „zaangażowanie i wkład przemyskiego muzeum włożony w wieloletnią współpracę i pomoc w realizacji ustawowych zadań Instytutu Pamięci Narodowej, szczególnie w zakresie edukacji, nauki, dokumentowania i archiwizacji, upamiętniania oraz popularyzacji wiedzy historycznej, a także wspierania działań w utrwalaniu tradycji i pamięci narodowej”.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama