Z okazji 20-lecia rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Zamku w Łańcucie odbyła się uroczysta gala połączona z trzydniową konferencją i wręczeniem wyróżnień „Veritas et Memoria” („Prawda i Pamięć”). Jedna ze statuetek trafiła na ręce dyrektora Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej Jana Jarosza.
W uroczystej gali uczestniczyli także m.in.: wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, członek Kolegium IPN prof. dr hab. Jan Draus, a także przedstawiciele podkarpackich instytucji oraz służb mundurowych. Gospodarzem jubileuszu był dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN przemyślanin Dariusz Iwaneczko[paywall].
Po gali rozpoczęła się konferencja „Rola i znaczenie polskiej arystokracji w procesie odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. i budowie zrębów II Rzeczypospolitej (do 1921 r.)”.
Organizatorami ogólnopolskiej debaty były: Muzeum-Zamek w Łańcucie, rzeszowski oddział IPN oraz Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu. Pomysłodawcą idei był dr hab. Tomasz Pudłocki, prof. UJ.
Jednym z ważniejszych punktów uroczystości było wręczenie statuetek „Veritas et Memoria” („Prawda i Pamięć”). Jedna z nich trafiła do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Odebrał ją szef tej instytucji Jan Jarosz.
Wręczający wyróżnienia – prof. dr hab. J. Draus i dr D. Iwaneczko – podkreślili „zaangażowanie i wkład przemyskiego muzeum włożony w wieloletnią współpracę i pomoc w realizacji ustawowych zadań Instytutu Pamięci Narodowej, szczególnie w zakresie edukacji, nauki, dokumentowania i archiwizacji, upamiętniania oraz popularyzacji wiedzy historycznej, a także wspierania działań w utrwalaniu tradycji i pamięci narodowej”.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze