18 stycznia w auli Uniwersytetu Rzeszowskiego podczas Gali Wolontariatu Harcerskiego wręczone zostały coroczne Orły Wolontariatu. Wydarzenie było okazją do złożenia podziękowań przez Chorągiew Podkarpacką Związku Harcerstwa Polskiego tym, którzy promują harcerskie ideały, a w minionym roku swoją pracą szczególnie przyczynili się do promowania idei wolontariatu, bezinteresownej pomocy i służby bliźniemu.
Wydarzenie ma charakter cykliczny i odbywa się każdego roku. Jest płaszczyzną do wyróżnienia instruktorów działających w hufcach ZHP w regionie. Otrzymują oni statuetkę „Orla”, będącą symbolicznym podziękowaniem za działalność na rzecz młodzieży zrzeszonej w harcerstwie. Laureaci nominowani zostali łącznie w dziewięciu kategoriach.
Wśród wyróżnionych na gali znalazły się m.in. dwie harcerki z Przemyśla: przewodniczka Paulina Kosicka, która odebrała „Orła” w kategorii „Instruktor skuteczny wychowawczo” oraz Marta Kałafut – skarbniczka Hufca Ziemi Przemyskiej, która otrzymała „Orle Pióro”. Jeden z „Orłów” trafił też do włodarza Przemyśla Wojciecha Bakuna. Przyznany został za dotychczasowe wsparcie środowiska harcerskiego, nie tylko w kwestiach wolontariatu, ale też codziennego funkcjonowania. „Orła” odebrał również wiceprezydent Bartłomiej Barszczak.
Jeśli chodzi o jarosławskie środowisko harcerskie, w gronie wyróżnionych znalazły się: hm. Wioletta Biela (wyróżniona Medalem Komisji Edukacji Narodowej), phm. Małgorzata Jaworowska – komendantka Hufca ZHP w Jarosławiu (nagrodzona w kategorii „Sprawny Wódz”, otrzymała statuetkę „Orła” za działalność na rzecz dzieci i młodzieży zrzeszonych w harcerstwie), hm. Violetta Propola (otrzymała Orle Pióro za służbę instruktorską), a także burmistrz Jarosławia Marcin Nazarewicz (odebrał Srebrną Odznakę Ruchu Przyjaciół Harcerstwa) oraz Korneliusz Polit, prezes Spółdzielni Socjalnej „Ogród dokumentów” (wyróżniony statuetką „Orła” w kategorii Harcerski Partner).
Podczas Gali Harcerskiego Wolontariatu wręczony został również[paywall] Brązowy Krzyż Zasługi, którym uhonorowany został Dariusz Gliniany.
Spotkanie środowisk harcerskich było też sposobnością do podsumowania minionego roku i planowania kolejnych działań. Goszcząca na niej z ramienia samorządu województwa członek zarządu Małgorzata Jarosińska-Jedynak wyraziła swój szacunek dla realizujących harcerską misję, gratulując wyróżnień i w imieniu marszałka województwa Władysława Ortyla podziękowała za społecznikowską postawę.
Organizatorem wydarzenia była Komenda Chorągwi Podkarpackiej ZHP.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze