Reklama

Sto lat dla jubilata! [WIDEO, ZDJĘCIA]

04/06/2025 16:06

Gromkim głosem wybrzmiała popularna, polska piosenka „Sto Lat”, odśpiewana przez przemyską publiczność zgromadzoną w sobotni wieczór na koncercie z okazji 45-lecia działalności Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl”. Sala Zamku Kazimierzowskiego, wypełniona do granic możliwości, tętniła życiem, pulsowała radosną, dobrą energią zarówno po stronie widzów, jak i artystów prezentujących trzygodzinny program. Tancerze w wieku od 6 do 70 lat oraz przygrywająca Kapela Ludowa porwali publiczność i sprawili, że atmosfera koncertu z minuty na minutę stawała się gorętsza i porywała do tańca.

„Cztery Pory Tańca” to tytuł koncertu, który mówił nam – podobnie jak koncepcja całego programu – jak ważnymi momentami w życiu społeczności wiejskiej były pory roku. Każda z nich związana z innymi tradycjami, obrzędami, z innym świętowaniem. Oprócz dumnych, majestatycznych – świadczących o honorze Polaków – tańców narodowych, można było obejrzeć m.in. tańce i zabawy dziecięce, Herody, obrzędy wiosenne i weselne. Niespodzianką była „perełka” ZPiT „Przemyśl” – Tańce Przemyskie. Zbadane, zapisane, odtworzone – wraz z kostiumami – od podstaw, wzbogaciły nie tylko program tego koncertu, ale na stałe wpisały się w mapę polskiego folkloru.

Koncert Jubileuszowy pod patronatem marszałka województwa podkarpackiego i prezydenta miasta Przemyśla zaszczycili swą obecnością zacni goście. Mieliśmy zaszczyt powitać na nim prof. Lidię Morawską, córkę śp. kpt. Henryka Jaskuły. Znana fizyczka i inżynierka środowiska o międzynarodowym autorytecie, która kieruje Międzynarodowym Laboratorium Jakości Powietrza i Zdrowia na australijskim Queensland University of Technology, sprawiła artystom nieoczekiwany prezent: zaprosiła Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl” do Australii! Bardzo dziękujemy i liczymy na powodzenie tego wyjazdu.

Reklama

Znakomitymi gośćmi byli również: Marek Rząsa – poseł na Sejm RP, Piotr Pilch –  wicemarszałek województwa podkarpackiego, Bożena Ryczan – starosta powiatu przemyskiego, wiceprezydent Bartłomiej Barszczak oraz radni Rady Miejskiej w Przemyślu.

Nie zabrakło także przyjaciół z pokrewnych instytucji: dyrektora Centrum Kulturalnego  Janusza Czarskiego i przedstawicieli Teatru Fredreum.

Na koncercie mieliśmy zaszczyt gościć kolejnych dyrektorów ZPiT „Przemyśl” (lata od 1980 do –1992):  Antoniego Gurana – założyciela ZPiT „Przemyśl”, Henryka Rudawskiego – kierownika legendarnej Kapeli Bałkańskiej oraz Marię Matuszewską-Król.

Reklama

Doskonałe prowadzenie koncertu, pełne humoru i ciekawostek historycznych, to zasługa redaktora Mieczysława Nyczka. Perfekcyjnie opanowana znajomość praw sceny powoduje, że od 1980 roku koncerty ZPiT „Przemyśl” prowadzone przez wspomnianego są „doprawione pieprzem i solą”.

Brawurowy, energetyczny, kolorowy i radosny koncert uwieńczył 45 lat pracy Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl”, działającego od 2006 roku przy Przemyskim Centrum Kultury i Nauki  „Zamek”. Na ręce dotychczasowejdyrektor Renaty Nowakowskiej składamy podziękowania dla wszystkich pracowników tej instytucji za te lata pomyślnej współpracy.

Reklama

Pozdrawiamy i dziękujemy niezawodnej przemyskiej publiczności, rodzicom tancerzy, mediom oraz Stowarzyszeniu Folkloru Ziemi Przemyskiej. W imieniu pracowników ZPiT „Przemyśl”: choreografa Piotra Jopa, muzyka Henryka Rudawskiego, garderobianej Anny Kozak, kapeli ludowej dziękuje kierownik ZPiT „Przemyśl”.

„W zdrowiu, w szczęściu, w pomyślności, niechaj żyją nam”!

Lucyna Rudawska

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 04/06/2025 16:08
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama