Gromkim głosem wybrzmiała popularna, polska piosenka „Sto Lat”, odśpiewana przez przemyską publiczność zgromadzoną w sobotni wieczór na koncercie z okazji 45-lecia działalności Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl”. Sala Zamku Kazimierzowskiego, wypełniona do granic możliwości, tętniła życiem, pulsowała radosną, dobrą energią zarówno po stronie widzów, jak i artystów prezentujących trzygodzinny program. Tancerze w wieku od 6 do 70 lat oraz przygrywająca Kapela Ludowa porwali publiczność i sprawili, że atmosfera koncertu z minuty na minutę stawała się gorętsza i porywała do tańca.
„Cztery Pory Tańca” to tytuł koncertu, który mówił nam – podobnie jak koncepcja całego programu – jak ważnymi momentami w życiu społeczności wiejskiej były pory roku. Każda z nich związana z innymi tradycjami, obrzędami, z innym świętowaniem. Oprócz dumnych, majestatycznych – świadczących o honorze Polaków – tańców narodowych, można było obejrzeć m.in. tańce i zabawy dziecięce, Herody, obrzędy wiosenne i weselne. Niespodzianką była „perełka” ZPiT „Przemyśl” – Tańce Przemyskie. Zbadane, zapisane, odtworzone – wraz z kostiumami – od podstaw, wzbogaciły nie tylko program tego koncertu, ale na stałe wpisały się w mapę polskiego folkloru.
Koncert Jubileuszowy pod patronatem marszałka województwa podkarpackiego i prezydenta miasta Przemyśla zaszczycili swą obecnością zacni goście. Mieliśmy zaszczyt powitać na nim prof. Lidię Morawską, córkę śp. kpt. Henryka Jaskuły. Znana fizyczka i inżynierka środowiska o międzynarodowym autorytecie, która kieruje Międzynarodowym Laboratorium Jakości Powietrza i Zdrowia na australijskim Queensland University of Technology, sprawiła artystom nieoczekiwany prezent: zaprosiła Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl” do Australii! Bardzo dziękujemy i liczymy na powodzenie tego wyjazdu.
Znakomitymi gośćmi byli również: Marek Rząsa – poseł na Sejm RP, Piotr Pilch – wicemarszałek województwa podkarpackiego, Bożena Ryczan – starosta powiatu przemyskiego, wiceprezydent Bartłomiej Barszczak oraz radni Rady Miejskiej w Przemyślu.
Nie zabrakło także przyjaciół z pokrewnych instytucji: dyrektora Centrum Kulturalnego Janusza Czarskiego i przedstawicieli Teatru Fredreum.
Na koncercie mieliśmy zaszczyt gościć kolejnych dyrektorów ZPiT „Przemyśl” (lata od 1980 do –1992): Antoniego Gurana – założyciela ZPiT „Przemyśl”, Henryka Rudawskiego – kierownika legendarnej Kapeli Bałkańskiej oraz Marię Matuszewską-Król.
Doskonałe prowadzenie koncertu, pełne humoru i ciekawostek historycznych, to zasługa redaktora Mieczysława Nyczka. Perfekcyjnie opanowana znajomość praw sceny powoduje, że od 1980 roku koncerty ZPiT „Przemyśl” prowadzone przez wspomnianego są „doprawione pieprzem i solą”.
Brawurowy, energetyczny, kolorowy i radosny koncert uwieńczył 45 lat pracy Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl”, działającego od 2006 roku przy Przemyskim Centrum Kultury i Nauki „Zamek”. Na ręce dotychczasowejdyrektor Renaty Nowakowskiej składamy podziękowania dla wszystkich pracowników tej instytucji za te lata pomyślnej współpracy.
Pozdrawiamy i dziękujemy niezawodnej przemyskiej publiczności, rodzicom tancerzy, mediom oraz Stowarzyszeniu Folkloru Ziemi Przemyskiej. W imieniu pracowników ZPiT „Przemyśl”: choreografa Piotra Jopa, muzyka Henryka Rudawskiego, garderobianej Anny Kozak, kapeli ludowej dziękuje kierownik ZPiT „Przemyśl”.
„W zdrowiu, w szczęściu, w pomyślności, niechaj żyją nam”!
Lucyna Rudawska
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze