Od 15 lat w Wyszatycach działa Stowarzyszenie Inicjatyw Oświatowych. Czas ten wykorzystali bardzo efektywnie.
Stowarzyszenie Inicjatyw Oświatowych w Wyszatycach działa od 2006 roku przy Szkole Podstawowej w Wyszatycach. Jej założycielem i prezesem jest Beata Oś-Oziembłowska, która 8 lat temu została również dyrektorem szkoły.
Stowarzyszenie tworzą nie tylko[paywall] nauczyciele, ale także mieszkańcy, którzy zaangażowali się w jej działalność. – Podstawowym celem naszej organizacji jest wspieranie dzieci i młodzieży mieszkającej na terenie naszego sołectwa w jej wszechstronnym rozwoju intelektualnym, społecznym, fizycznym i psychicznym oraz wyrównywanie ich szeroko pojętych szans edukacyjnych czy społecznych – opisuje Krzysztof Bąk.
Choć stowarzyszenie istnieje od 2006 r., już rok wcześniej nauczyciele z Wyszatyc włączyli się do programu „Równać Szanse”, którego administratorem jest Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży. Uzyskiwane dotacje pozwalały na realizację kolejnych programów, które rozwijały zainteresowania, pasje i uczyły twórczego zagospodarowania czasu wolnego. Różnorodność tematyczna była bardzo bogata. Poznawali kulturę Kresów i kulturę żydowską, a w towarzystwie wojaka Szwejka odkrywali historię regionu. Uczyli się starych gier i zabaw podwórkowych, uczestniczyli w warsztatach z robotyki i projektach sportowo- turystycznych.
Ostatni projekt nosił nazwę „Powróćmy jak…”. Podsumowywał on 15 lat współpracy szkoły w Wyszatycach z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży w ramach programów „Równać Szanse”.
– Do wspólnego świętowania zostaliśmy zaproszeni przez undację, co było dowodem uznania działalności naszej organizacji na rzecz dzieci i młodzieży mieszkającej na wsi. Sam projekt był okazją do podsumowania 15-letniej współpracy, spotkania naszych „absolwentów”, którzy byli uczestnikami poszczególnych projektów, realizatorów i koordynatorów. Z tej okazji został wydany okolicznościowy folder, zorganizowana została wystawa fotografii oraz konferencja podsumowująca naszą dotychczasową działalność w ramach programu „Równać Szanse” – opowiada K. Bąk.
Stowarzyszenie nie tylko stawia na projekty „miękkie”. Pozyskano ok. 120 tys. zł dotacji, dzięki którym na terenie przylegającym do szkoły wybudowano plac zabaw, siłownię zewnętrzną oraz strefę rekreacji, którą tworzą: plenerowy stół do tenisa stołowego, szachy plenerowe, piłkarzyki i miejsce do grillowania.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze