Trwa drugi tydzień strajku nauczycieli. Atmosfera gęstnieje z dnia na dzień. Wszyscy dziś pytają: co z maturami?
Z dnia na dzień sytuacja staje się dla wszystkich coraz bardziej męcząca. Rodzice obmyślają różne warianty zapewnienia dzieciom opieki. Dyrektorzy stają na głowie, żeby zapewnić przebieg egzaminów i zajęcia dla tych uczniów, którzy do szkoły przyjdą. Uczniowie, którzy zdają w tym roku egzaminy lub matury żyją w niepewności o to, czy testy się odbędą. Nauczyciele też już są wyczerpani psychicznie, a ponadto stratni finansowo. Rozwiązania problemu jednak nie widać, bo strona związkowa i rządowa okopały się na swoich stanowiskach i ani myślą się wychylić.
– Strzałem w kolano było[paywall] podpisanie porozumienia przez „Solidarność” – mówi nauczycielka z jednej z przemyskich podstawówek. – Teraz rząd nie ma ciśnienia, żeby negocjować z nauczycielami i przedstawiać nowe propozycje. Poza tym, jakie by one miały być? Skoro jeden związek podpisał takie warunki, dlaczego inne miałyby dostać więcej? A przecież wszystkich nauczycieli trzeba potraktować jednakowo, bo nie wszyscy są zrzeszeni w jakimkolwiek związku – zauważa.
Gdy nauczyciele przystępowali do strajku, byli pełni entuzjazmu i podniecenia. – Czuliśmy, że jest to historyczna chwila, że robimy coś ważnego. Niestety – minął dzień, dwa, nic się nie dzieje, nikt z nami nie rozmawia – ocenia nauczycielka.
Niektórzy się wykruszają. Ci, którzy nie strajkują nazywani są łamistrajkami. Niektórzy koledzy nie odpowiadają im już „cześć”. Na szczęście w Przemyślu (przynajmniej nie mamy takich informacji) nie dochodzi do „szpalerów wstydu”, które organizują strajkujący, dla łamistrajków. Atmosfera i tak jest gęsta.
W ocenie strajkujących podzieleni są rodzice. Ich spojrzenie często zależy od upodobań politycznych, ale też od tego, w jakim wieku mają dzieci. – Jedno moje dziecko jest na studiach, drugie ma jeszcze dwa lata do matury, więc strajk mnie nie rusza – mówi jedna z mam.
Ale nie brakuje też skrajnych opinii. O manifestacji poparcia dla nauczycieli piszemy w odrębnym tekście. Rozmawialiśmy też z panem Markiem i panem Bogdanem – ojcami dzieci w wieku szkoły podstawowej. Mężczyźni się nie znają i rozmawialiśmy z nimi osobno, ale mówią podobnie: – Strajk wygląda na czysto polityczny. Czemu nauczyciele nie strajkowali, kiedy pensje były zamrożone za rządów Platformy?
– Padła propozycja, że podwyżki będą, ale rozłożone w czasie. Budżet nie jest z gumy. Każdy, kto ma własną działalność, o tym wie. Nawet nie trzeba działalności. W domu też mamy budżety i gdy nam wyskoczy coś znienacka, to albo trzeba się zadłużyć, albo przełożyć płatność. Rząd zaproponował coś takiego, czyli podwyżki od przyszłego roku – mówi pan Marek, prowadzący niewielką firmę w Przemyślu.
Wiele osób dostrzega zaangażowanie polityczne prezesa ZNP Sławomira Broniarza i uważa, że powinien się wycofać z negocjacji. Wskazują też na jego wcześniejsze wypowiedzi, że uczniowie mogą nie zostać sklasyfikowani. – Przeprosił za to, mówił, że się zagalopował, ale wiele wskazuje, że może do tego dojść – zauważa jedna z nauczycielek.
Obecnie w kryzysowej sytuacji są maturzyści. 26 kwietnia muszą dostać świadectwa ukończenia szkoły, a wcześniej trzeba wystawić oceny. Tylko kto ma to zrobić?
– W mojej ocenie utrzymywanie się takiej sytuacji jest ewidentnie niekorzystne dla wszystkich stron sporu – mówi Tomasz Dziumak, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu. – Obecnie nie mogę jednoznacznie określić, czy wymagane prawem oświatowym procedury związane z klasyfikacją uczniów, a tym samym zakończeniem roku szkolnego oraz przeprowadzeniem matury zostaną dotrzymane. Apeluję do stron sporu o podjęcie dialogu i przyjęcie konstruktywnych rozwiązań, co pozwoli na zakończenie tej trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się polska oświata – dodaje.
– Faktem jest, że nauczyciele nie zarabiają dobrze, ale nie może się to odbywać w taki sposób – zaznacza pan Bogdan. – Najbardziej nie podoba mi się szczucie siebie nawzajem, jak np. o te 500 plus na krowy, gdzie chodzi o dofinansowanie z Unii. Media wykorzystują to przeciwko rządowi, a sprawa ze strajkiem nie ma nic wspólnego – podkreśla.
Jego zdaniem, sami nauczyciele szybciej dogadaliby się z rządem, gdyby nie ZNP.
W całym regionie egzaminy gimnazjalne i 8-klasistów odbywają się bez zakłóceń. W poniedziałek w Przemyślu strajk trwał w 27 placówkach oświatowych. Pracowało 208 nauczycieli oraz kadra kierownicza, na zwolnieniu lekarskich przebywało 110 osób. W przedszkolach i szkołach, w których trwa protest, zajęciami objętych było 256 dzieci.
– Jako samorząd łatamy etatowo komisje, rozmawiamy z dyrekcjami, śledzimy doniesienia medialne – napisał prezydent Wojciech Bakun na swoim profilu na portalu społecznościowym. – Spór trwa na linii nauczyciele – rząd, ale to od samorządów wymaga się ogarniania tego chaosu, w tym zapewnienia obsady egzaminów – zauważył. Zaapelował też, aby nie dać się „skłócać i napuszczać na siebie wzajemnie”.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Polski uczeń, polski pacjent, polski Obywatel stał się ofiarą wojny pisowsko - polskiej.
Uczniowie padli ofiarą skrajnej nieodpowiedzialności rządzących z piS.
Nauczycielom poprzewracało się w głowach !!!
Jedyne rozwiązanie to pozbyć się PiS ,które na każdym kroku pokazuje taką nieudolność jakiej nie mieliśmy w ciągu ostatnich 1000 lat.Ale nie ma się co dziwić skoro twarze tej partii jej aktywni poplecznicy w tym kościelni to bywalcy regionalnych burdeli.Co można wymagać od takich co nie mają żadnych zasad moralnych.Jedynie to,że są nieobliczalni i dla utrzymania władzy posłużą się tymi,którymi od wieków zawsze się brzydziliśmy.A odnośnie matury to wina spadnie na PiS i to na długie lata.A problem sam się rozwiąże.Nauczyciele nie mogą dać się złamac.Jeżeli do tego dojdzie to nawet matury dla nikogo nie będa miały znaczenia szczególnie dla zdających ponieważ i tak zostaną postawieni na kolana wcześniej czy później.Matura to start w dorosłość.Matura to godność i szacunek dla człowieka.To otwarcie bramy w przyszłe życie.Jeżeli politycy to złamią to matura nie będzie miała żadnego znaczenia nawet dla zdającego
Tadek, a 4500 na reke to dobra pensja?? przeczytaj zeznania podatkow nauczycieli bedacymi radnymi.
Po 35 latach pracy, nauczyciel dyplomowany ma na rękę równo 3000zl. Nie wprowadzajmy czytelników w błąd.
Jężeli każdy nauczyciel dostanie na rękę 4500 zł jak twierdzi anonim z PiS to nauczyciele natychmiast przerwą strajk.Pozostanie tylko problem Pani Minister od edukacji,która narobiła gnoju .Teraz taki gnój chce robic w UE.
uczniowie padli ofiarą nauczycieli którzy są narzędziem w rękach polityierów
1000 lat 1000 zł podwyzki ha. o to chodziło w tym strajku nauczicieli nie chodziło o dobro ucznia , nie chodziło nawet o 100zł podwyżki . Chodziło o rozgrywkę polityczną
po 20 latach nauczyciel też ma 3000zł netto na gołym etacie. do tego nadliczboiwe 13, 14 i tonę innych dodatków
Panstwo nauczycielstwo macie roczne PITy za 2018 rok . Sprawdźcie jaką macie kwotę i podzielcie przez 12 .
13, 14 dodatków? dodatki 2 - stażowy, i za wychowawstwo. Jest jeszcze motywacyjny, który w Przemyślu ze względu na biedę wynosi 0 zł.
Dlaczego jesteś biedny.Bo jesteś głupi.A dlaczego jesteś głupi ponieważ jesteś biedny.To nasza regionalna rzeczywistość.Kiedy się z niej wyrwiemy i przestaniemy być głupimi dajemy się wykorzystać różnym cwaniaczkom ubranymi w szaty partyjne i kościelne.U nas na jedna ofertę pracy przypada 50 bezrobotnych.Średnio w kraju na jedna ofertę pracy przypada 6 bezrobotnych.To są dane GUS.Nauczyciele z tego kręgu chcą nas wyrwaćAle rządzącym sie to nie podoba .Oj nie podoba.Jesteśmy też wielkim ciężarem dla Polski.W innych regionach musza na nas pracować byśmy nie zdechli z głodu.Dlatego zachwycamy się ochłapami.Polubiliśmy żywot łazęgi bez żadnych ambicji.Nie mamy na tyle godności /nie wiemy co to jest/by na siebie i rodzinę własnymi rękoma zapracować. Władze układają nas na niewolników a nie obywateli.Nasz region jest wręcz wymarzony dla nich.Od wielu lat rządzą regionem i co mamy. Największe zacofanie .Powoli nawet ściana wschodnia już od nas odstaje.
Tak, jasne. A wcześniej jesienią 2018 policjantom gdy gremialnie szli na lewe l4 w ramach swojego protestu płacowego.
@wewePo 21 latach mam 2950PLN na rękę. Początkujący gliniarz tuż po szkole w Szczytnie ma na wejściu 3200PLN na rękę. To chyba coś jest nie teges, nie sądzisz?
Rocznie to mam mniej niż blond-lama glapińskiego dostaje miesięcznie za bycie klepaną po dooopie przez prezesa NBPu
Spokojnie PISoBOSZEWICKA zgraja przestanie kraść i starczy grup zawodowych na godne wynagrodzenie.Póki co swoi w korycie dojnej zmiany mają się dobrze a suweren po dawce jadu z reżimowej TVPIS ujada na nauczycieli:https://www.rp.pl/Rzad-PiS/190419555-44-mln-zlotych-dla-nagrody-dla-urzednikow-w-ministerstwach.htmlhttp://www.premiepis.pl/samorzadowcy
PISoBOLSZEWIA tak ma: https://youtu.be/SurrP_KQhDI
NAUCZYCIELE NIE DAJCIE SIĘ PROPAGANDZIE -Jesteście ignorowani bo dla nich nie jesteście opłacalni politycznie, ale można to zmienić. Możecie wyeliminować pis z europarlamentu. Statystyki to fikcja na potrzeby wyborów. Trochę historii. Wybory 2014, uprawnionych ok 30,5 mln, frekwencja ok 23%, wynik pis 37% - CZYLI głosowało na nich 2,5 mln. WAS wraz z rodzinami będzie ponad milion. Jeśli się zorganizujecie, zjednoczycie rozbijecie ich w pył.
Tak,i wtedy płace budżetówki zostaną zamrożone na kilka lat,bo piniędzy niema i bedzie Już to przerabiałam.
Wszyscy się nakręcają nauczycielami, ale to ja idę do matury w tym roku. I nad tym nikt się nie rozczula - jestem rozczarowana postawą nauczycieli zamiast nas wspierać bo to najważniejszy dzień w życiu młodego człowieka to myślą tylko o kasie !!!!!Jak młodzi ludzie chieli powrotu matury nieobowiązkowe z matematyki. To nauczyciele Stanowcze nie powiedzieli.Cała sytuacja to poraźka !!!!
Wszyscy się nakręcają nauczycielami, ale to ja idę do matury w tym roku. I nad tym nikt się nie rozczula - jestem rozczarowana postawą nauczycieli zamiast nas wspierać bo to najważniejszy dzień w życiu młodego człowieka to myślą tylko o kasie !!!!!Jak młodzi ludzie chieli powrotu matury nieobowiązkowe z matematyki. To nauczyciele Stanowcze nie powiedzieli.Cała sytuacja to poraźka !!!!
Źądam w imieniu maturzystów zmiany w programie nauczania , powrotu nieobowiązkowej matury z matematyki.Nie popieram nauczycieli strajku !!!!MATURZYSĆI nie popierajcie strajku Nauczycieli !!!! O Nas zapominają stresujące sytuacje przed maturą spowodowane chęcią kasy przez nauczycieli zdobycia ---- są porażające! !!!
Dziecino, podstawę programową i programy nauczania nie stanowią nauczyciele. Może skierujesz ten apel do PISoBOSZEWICKIEGO nierządu który zawładnął kartonową bolandią?
Przestań skomleć.Widzę po twoich wypowiedziach,ze nie dorosłaś do matury.Nawet jak ją zdasz to w Twoim przypadku jest bez znaczenia.Niestety do życia samodzielnego i godnego nie jesteś gotowa.
tadeusz napisz komentarz tam na czerskiej znajdziesz się wśród swoich i lepiej się może poczujesz....
Jesteś UKrze de.bilem od urodzenia, czy masz to nabyte ?
Jesteś głupi POlszewikiem, czy zbokiem od Pedronia ?
Sądzę, że jesteś starym POlszewickim UBekiem wytresowanym przez PZPR komchu.
To i tak za dużo pracując 13.5 godz.w tygodniu. Resztę dorobi na korkach.
Ty akurat nadajesz się tylko do wojsk rakietowych ziemia-powietrze, głęboki sztych, daleki odrzut głąbie.
Przestań idioto pisać pod różnymi nickami, i tak każdy wie, że jesteś czerwonym pachołkiem
Ciebie to musiał stary kałmuk zrobić PO pijaku, tylko dlaczego nie zabił debila ???
Najgorsza to jest ta hipokryzja płynąca z listów otwartych „wiodących” liceów w pewnym mieście województwa. To jest skandal tłumaczyć swoje strajkowanie uczniom kładąc na szali ich przyszłość. Do tego dyrektorzy to popierają pozwalając publikować te listy na oficjalnych FB. A już uczestniczenie przez co niektórych dyrektorów w manifestacjach to jasny przekaz - a gdzie apolityczność, bezstronność (tak w szkole mi nie wolno to się przejdę na wiec - pech i dam się sfotografować).
Tadeusz to Ty przestań skomleć !!! Twój poziom wypowiedzi jest poniżej zera !! Jestem dorosła osoba , ale skoro nie mamy zajęć i nie ma kto nas prowadzić, bo jest strajk to jak mam zadawać pytania do prezentacji maturalnej, do przedmiotów z których się przygotowuje do egzaminu. Parę osób z klasy nawet nie stać na korki bo są biedni wiec Piszesz nie ze skomlę - zmień myślenie i nie obrażaj mnie na forum . Bo za to jest art.karny !!!!!
Skoro jesteś osobą dorosłą to nie tylko potrafisz zadawać pytania ale też szukać na nie odpowiedzi.Nikt nie musi Ciebie prowadzić za rączkę ale sama sobie wytyczasz drogę którą chcesz podążać.Problem matur to problem który sama niestety nie rozwiążesz a jest problemem ogólnokrajowym i na tym poziomie zostanie rozwiązany.Prawdopodobnie zostanie zmieniona procedura i ulegna zmianie terminy.Ale kto powiedział,ze matury muszą byc w terminie majowym. To kiedyś była tylko decyzja administracyjna,która można zmienic.Nie zamierzałem Ciebie obrażać.Nawet do głowy mi to nie przyszło.Jeżeli sie poczułaś obrażona to bardzo Ciebie przepraszam.Ale cóż musisz skakać sama na głęboką wodę i wypłynąć.Musisz sobie zdawać z tego sprawę.Powodzenia w skoku.Boso ale w ostrogach.
Moja droga, matematyka to podstawa wszystkich nauk ścisłych!
PISoBOLSZEWICKIM kundelkiem od kłamczynskiego he he.
PISoBOLSZEWICKIE kundelki tak mają he he.
A ja co mam powiedzieć. Po 30 latach 2 tys.na rękę. Odpowiedzialnosc a strajk tylko w cichej modlitwie.Bo inaczej to won.
Bo tak sobie Tadeusz obrys Lili ma polityczny żal. Ale prawda jest taka ze wyjdzie msciwosc nauczycieli względem uczni. Jak taki nauczyciel bEddie CAŁY ROK PATRZYŁ W OCZY temu biednemu uczniowi ,jak mu oleje maturę? ? Wina nauczycieli bo durna drogę obrali. Myśleli ze jak przystawka nóż do szyi ucznia to rząd ten nóż wtrącić? Rząd wywraca ale Broniarz trzyma za rękojeść. Nic z tego. WINA SPADNIE NA NAUCZYCIELI I TAKICH JAK TY ZE PODBURZASZ . Dziwi mnie psychologiczne podejście nauczycieli-gdzie ich wyliczone myślenie? W koszyczki między pisanki?
Tadeusz mam nadzieje ze NIKT Z PO KO NIE WJEDZIE DO UE. TWOJA BIEŃKOWSKA DOSYĆ NABRAŁA ZA DARMO KASY I TYLKO PIERDZIALA W STOŁEK. SKORO ONA DARKA SIĘ ZE TYLKO DEBIL RYJE ZA 6TYS. TO wygląda na to wszyscy się ratują by nie wyglądać na debila,
Tymki yinki DO PARLAMENTU WEJDĄ WSZYSCY TYLKO NIE TE JAK BIEŃKOWSKA I WSZYSCY Z JEJ POKO ROKU. POKAZALISCIE ZE WAM TYLKO O WASZE TYŁKI CHODZI A NIE O OBYWATELA. TERAZ TEŻ TYLKO KASA KASA I KASA. ŻAŁOŚNI JESTEŚCIE, OBYDWIE ODESZLI JAK NAJSZYBCIEJ W NIEBYT. WTEDY POLSKA UROŚNIE.
Wspaniały wódz ZNP pan Broniarz niczym dyktator pociąga za sznurki a nauczyciele jak marionetki zrobią wszystko.
Gdzie nauczyciele były wcześniej jak inne grupy strajkowały np:Policja,Pielęgniarki tylko teraz przed najważniejszymi egzaminami życia dla ucznia PO-ciąga za sznurki belfrów dla własnego interesu politycznego przed wyborami do EUROPARLAMENTU
https://www.youtube.com/watch?v=WQwQjVjz7_Q
Koty mają polować na grzonie jeśli tego nie potrafią są szkidnikam .
Polski uczeń, polski pacjent, polski Obywatel stał się ofiarą wojny pisowsko - polskiej.
Uczniowie padli ofiarą skrajnej nieodpowiedzialności rządzących z piS.
Nauczycielom poprzewracało się w głowach !!!