Reklama

Strajk nauczycieli. Rodzice zaniepokojeni

W Przemyślu w strajku nauczycieli nie uczestniczą jedynie cztery miejskie przedszkola (nr 4, 9, 13, i 19). W pozostałych placówkach oświatowych protest trwa. Nie ma lekcji, uczniowie nie mają odpowiedniej opieki. Rodzice są coraz bardziej zdesperowani.

2 kwietnia br. w Urzędzie Miejskim w Przemyślu odbyła się poświęcona mu narada z dyrektorami przemyskich placówek oświatowych[paywall]. Obecni byli odpowiedzialny w przemyskim magistracie za oświatę sekretarz miasta Dariusz Łapa i naczelnik Wydziału Edukacji UM w Przemyślu Elżbieta Tarnawska. Główny nacisk położono na obowiązek zapewnienia podczas strajku opieki dzieciom i młodzieży w przedszkolach oraz szkołach, spoczywający na dyrektorach placówek oświatowych.

Pracownicy urzędu odpowiedzialni za oświatę zwrócili dyrektorom uwagę na to, by związki organizujące protest zachowały wszelkie procedury związane ze strajkiem aby nie narazić się na związane z tym konsekwencje .

Reklama

D. Łapa poinformował także o kwestii wypłaty wynagrodzeń za czas, w którym nauczyciele nie pracowali. – Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych wyraźnie określa sprawę wynagrodzenia pracowników biorących udział w strajku – przysługuje im prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Mocno ograniczone możliwości budżetowe naszego miasta nie pozwalają na inną formę rekompensaty, jak w niektórych miastach – wyjaśnił.

Rodzice w większości przemyskich szkół otrzymali od dyrektorów informację dotyczącą strajku. Akcja rozpoczęta 8 kwietnia br. jest bezterminowa. Nie odbywają się zajęcia dydaktyczne, opieka sprawowana jest w bardzo ograniczonym zakresie i na miarę możliwości kadrowych każdej z placówek oświatowych. Dyrektorzy proszą rodziców o zapewnienie opieki nad dziećmi. Przestał obowiązywać stały plan lekcji i zajęć świetlicowych.

Reklama

 

Oświatowy sztab kryzysowy

5 kwietnia br. na spotkaniu sztabu kryzysowego, powołanego w związku z sytuacją w oświacie, przedstawiono możliwe rozwiązania pomocy rodzicom:

*w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia placówki (informacja nie dłużej niż 7 dni przed faktem) matce lub ojcu przysługuje zasiłek opiekuńczy w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Można o niego wystąpić wtedy, gdy nie ma innych członków rodziny, którzy mogą dziecku zapewnić opiekę. Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy, należy złożyć wniosek wraz z oświadczeniem o nieprzewidzianym zamknięciu placówki;

Reklama

*za funkcjonowanie placówek oświatowych odpowiadają ich dyrektorzy i z nimi należy się kontaktować w sprawie informacji o funkcjonowaniu przedszkola lub szkoły od 8 kwietnia br. i ewentualnej decyzji o zamknięciu placówki w przypadku braku możliwości zapewnienia opieki dzieciom;

*w przypadku braku możliwości zapewnienia opieki przez przedszkole/szkołę lub rodziców istnieje możliwość skorzystania z oferty przemyskich świetlic:

– świetlicy środowiskowej „Nadzieja”, ul. Mickiewicza 50 (liczba miejsc od 28 do 40),

Reklama

– świetlicy środowiskowo-profilaktycznej „Iskierka”, ul. Borelowskiego 9 (liczba miejsc od 20 do 25),

– świetlicy socjoterapeutycznej „Perspektywa”, ul. Piotra Skargi 6 (do 80 miejsc).

– świetlicy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci „Przystań”, ul. Opalińskiego 11a (do 80 miejsc).


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Roki - niezalogowany 2019-04-06 17:59:25

    Za co oni chcą podwyżke?Banda decydentów nie potrafią nauczyć dzieci tylko wszystko muszą w domu rodzice tłumaczyć bo pan /pani nie miała czasu bo program goni. Mam nadzieję że będą bardziej rozliczni za to jak przekazują swoją wiedzę. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Monika - niezalogowany 2019-04-06 18:14:23

    Roki- tragedia , rodzic swojemu dziecku poświeci troszkę więcej czasu. Tragedia . A czy Pan/Pani się zastanowiła czy własne dziecko słucha na lekcji? czy nie zajmuje się np rozmową z kolegą? Żenada to co Roki piszesz- kim byś nie był.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    gość 2019-04-06 18:55:41

    "Gorzkie żale" to do pani Szydło i Zalewskiej oraz rządu PiS za dereformę systemu oświaty.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama