Reklama

Strajk zawieszony, matury się odbędą. Co z pieniędzmi dla nauczycieli?

01/05/2019 17:07

Takiego zakończenia szkoły nie miał jeszcze żaden rocznik maturzystów. Dziś wiadomo, że ich egzaminy się odbędą, ale wciąż pozostaje otwarte pytanie, jak zostaną wykorzystane pieniądze „zaoszczędzone” na proteście nauczycieli. Czy pedagodzy mogą liczyć na rekompensatę?

Sytuacja była niepewna do czwartku, 25 kwietnia. Tego dnia w Urzędzie Miejskim w Przemyślu odbyło się spotkanie zespołu kryzysowego poświęcone sytuacji w szkołach ponadgimnazjalnych przed egzaminami maturalnymi. W czterech z dziewięciu ze szkół odbyły się rady [paywall]pedagogiczne zatwierdzające oceny. Były to: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 oraz Zespół Szkół Usługowo-Hotelarskich i Gastronomicznych.

– W pozostałych placówkach podczas posiedzeń zabrakło wymaganego kworum, więc dyrektorzy ogłosili kolejne terminy posiedzeń na dzisiaj wieczorem lub jutro rano – informował w czwartek Witold Wołczyk, rzecznik prasowy urzędu.

Reklama

Rady w końcu udało się zwołać i uczniowie świadectwa ukończenia szkoły otrzymali. Na podstawie tych dokumentów mogą zostać dopuszczeni do matury. Utrudnianie nie miało sensu z trzech powodów.

Po pierwsze: niesklasyfikowanie uczniów spotęgowałoby sprzeciw społeczeństwa wobec protestu. Po drugie: rząd naprędce przygotował ustawę, dającą specjalne uprawnienia dyrektorom szkół. To oni w wyjątkowych sytuacjach mogą przeprowadzić klasyfikację uczniów i dopuścić ich do egzaminów końcowych. Do tej pory takie kompetencje miała tylko rada pedagogiczna. Ustawa została w błyskawicznym tempie przegłosowana i podpisana przez prezydenta, aby jak najszybciej mogła wejść w życie. W końcu reprezentujący strajkujących nauczycieli Związek Nauczycielstwa Polskiego podjął w czwartek decyzję o zawieszeniu strajku od soboty, 27 kwietnia. W związku z tym od poniedziałku szkoły powinny pracować zgodnie z planem zajęć.

Reklama

Przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz podkreślił, że strajk został zawieszony, ale nie zakończony. – Od dzisiaj wchodzimy w nowy, znacznie ważniejszy etap. Jesteśmy bowiem w połowie drogi. Dlatego dzisiaj nie podpisujemy tego, co podpisała „Solidarność”, torpedując negocjacje z rządem – zaznaczył.

S. Broniarz podkreślił, że daje czas premierowi do września. W przeciwnym razie po wakacjach nastąpi eskalacji protestu. – Dziś zawieszamy strajk, ale walka trwa i będzie trwała do skutku. Panie premierze Morawiecki, siadamy do pracy, radzę zrobić to samo! Proszę być gotowym na wrzesień! – oświadczył.

Reklama

 

Co z pieniędzmi dla nauczycieli?

Wciąż pozostaje otwartym pytanie o pieniądze, których nie wypłacono strajkującym nauczycielom. Zgodnie z prawem, za czas strajku, nie należy im się wynagrodzenie. Mają jedynie opłacane składki do ZUS. Niektóre samorządy już na początku kwietnia zapowiadały, że wypłacą te pieniądze w innej formie – np. dodatków. Taką formę zakwestionowała Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie, która orzekła, że jest to niezgodne z zachowaniem dyscypliny finansów publicznych. Podobnie sprawę ocenił wiceminister finansów Marian Banaś. „Jeżeli jakiś samorząd chce rekompensować wstecznie wynagrodzenie potrącone za okres strajku, to jest to niezgodne z obowiązującymi przepisami. Nie ma możliwości ani wstecznie, ani następczo zapłacić za czas strajku” – napisał w specjalnym komunikacie.

Reklama

Na tym stanowisku opiera się przemyski magistrat. – Nie ma obecnie prawnych możliwości wypłaty pieniędzy nauczycielom w jakiejkolwiek formie – mówi W. Wołczyk. Jak zostaną wykorzystane te pieniądze? Jeszcze nie wiadomo. Rzecznik przemyskiego magistratu zwraca też uwagę, że pracującym nauczycielom trzeba będzie wypłacić nadgodziny.

Wiceburmistrz Lubaczowa Janusz Zubrzycki przyznał, że władze tego miasta jeszcze się nie zastanawiały nad tą sprawą. Natomiast w starostwie 9 maja zbierze się zarząd powiatu, który będzie rozpatrywał tę kwestię.

Reklama

Również w Jarosławiu i Przeworsku nie wiadomo, czy strajkujący mogą liczyć na jakiekolwiek pieniądze i jak zostaną wykorzystane te pieniądze.


PB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    misia - niezalogowany 2019-05-01 22:40:18

    Jakie pieniądze ?, niech im Broniarz zapłaci.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Adc - niezalogowany 2019-05-02 08:03:46

    Skandal tyko wam kasa w glowie a my bulimy kasę za wasze brakorubstwo na korepetycje.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    D..K - niezalogowany 2019-05-03 11:07:11

    Jakie pieniądze, wypowiedzenie o pracę ze skutkiem natychmiastowym lub z ukończenie roku szkolnego.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama