We wtorek, 4 października, w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu zainaugurowano kolejny rok akademicki. Studiować będzie tam 1012 osób.
W tym roku mija 10 lat, kiedy przemyską uczelnię przemianowano z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej na Wschodnioeuropejską. Tegoroczna inauguracja była pierwszą pod wodzą nowych władz uczelni: rektora dra Pawła Treflera oraz prorektorów: dra Sławomira Soleckiego i dr hab. Barbary Lulek.
– Jako nowy rektor Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej, przemyślanin, któremu zależy nie tylko na dobru uczelni, ale także na rozwoju Przemyśla i ziemi przemyskiej[paywall], liczę na szerokie wsparcie przede wszystkim ze strony władz samorządowych i otoczenia społeczno-gospodarczego. Nie zaszkodzi również wsparcie Warszawy. Ta uczelnia to bowiem ogromny, aczkolwiek w mojej ocenie słabo wykorzystany kapitał Przemyśla i regionu – mówił P. Trefler.
– Chodzi o zatrzymanie młodzieży w Przemyślu. Ale żeby to zrobić, trzeba do tego stworzyć odpowiednie warunki. Muszą pojawić się zewnętrzni inwestorzy, którzy będą wiedzieć, że mogą w naszym mieście liczyć na kompetentnych pracowników, których potrzebują – dodał rektor.
P. Trefler zwrócił uwagę, że szkoła wyższa nie jest zwykłym zakładem pracy, ponieważ ma szczególną misję zapewnienia wysokiego poziomu kształcenia i zaszczepiania w młodzieży postawy obywatelskiej oraz promowania wartości demokratycznych.
– Ograniczanie się do zaliczania przedmiotów na ocenę dostateczną, bez kształtowania w sobie wewnętrznej dyscypliny, sumienności, a także otwarcia na świat nie gwarantuje sukcesu zawodowego – mówił, zwracając się do studentów. Doradzał im zaangażowanie społeczne i poszukiwanie możliwości zdobycia doświadczenia zawodowego.
Wykład inauguracyjny „Geopolityka Europy Środkowo-Wschodniej” wygłosił prof. nadzw. dr hab. Krzysztof Szczerski – sekretarz stanu Kancelarii Prezydenta RP.
W tym roku na PWSW studiować będzie 1012 studentów. 25 procent tej grupy stanowią obcokrajowcy – głównie Ukraińcy. Zdecydowana większość z nich posiada Kartę Polaka. Na 1 rok przyjęto 328 osób. Dużym zainteresowaniem podczas ostatniego naboru cieszyła się historia ze specjalizacją „turystyka międzynarodowa” oraz inżynieria transportu i logistyki. Po raz kolejny przemyską uczelnię odwiedzają studenci z zagranicy w ramach programu Erasmus+. 10 osób z Turcji i 3 z Portugalii będzie brać udział w zajęciach na specjalnościach grafika komputerowa, historia i politologia.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Tak, Tak wczoraj w biedronce alkohol spływał z półek... rok akademicki rozpoczęty:)
Instytut Nauk Technicznych w tej szkole to DNO! WSZYSTKICH Z INŻYNIERII ŚRODOWISKA WON!!!!!!!!!!!
Ojjj mizernie mizernie ! Jarosław (mniejsze miasto) posiada ok 3000 studentów, zaś Przemyśl nieco ponad 1000?Mam nieodparte wrażenie, że gdyby nie sąsiedzi zza wschodniej granicy - uczelnia miałaby nabór kiepściutki! Sami jesteście sobie winni ! Zachciało Wam się bronić banderowską swołocz ? Poprawność polityczna nakazuje Wam zamiatać poważne przestępstwa pod dywan? Cała Polska huczy o banderowskiej uczelni w Przemyślu. Ludzie durni nie są! Polacy swój honor mają i kichają na banderowskie klimaty. Żenujące do czego władze uczelni PWSW doprowadziły! A lepiej już na pewno nie będzie !
Studenci i tak nie sa traktowani tak jak powinni, a roznice na wydzialach sa kolosalne
Tak, Tak wczoraj w biedronce alkohol spływał z półek... rok akademicki rozpoczęty:)
Instytut Nauk Technicznych w tej szkole to DNO! WSZYSTKICH Z INŻYNIERII ŚRODOWISKA WON!!!!!!!!!!!
Ojjj mizernie mizernie ! Jarosław (mniejsze miasto) posiada ok 3000 studentów, zaś Przemyśl nieco ponad 1000?Mam nieodparte wrażenie, że gdyby nie sąsiedzi zza wschodniej granicy - uczelnia miałaby nabór kiepściutki! Sami jesteście sobie winni ! Zachciało Wam się bronić banderowską swołocz ? Poprawność polityczna nakazuje Wam zamiatać poważne przestępstwa pod dywan? Cała Polska huczy o banderowskiej uczelni w Przemyślu. Ludzie durni nie są! Polacy swój honor mają i kichają na banderowskie klimaty. Żenujące do czego władze uczelni PWSW doprowadziły! A lepiej już na pewno nie będzie !