Reklama

Studenci wracają na uczelnię

04/10/2016 16:30

We wtorek, 4 października, w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu zainaugurowano kolejny rok akademicki. Studiować będzie tam 1012 osób.

W tym roku mija 10 lat, kiedy przemyską uczelnię przemianowano z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej na Wschodnioeuropejską. Tegoroczna inauguracja była pierwszą pod wodzą nowych władz uczelni: rektora dra Pawła Treflera oraz prorektorów: dra Sławomira Soleckiego i dr hab. Barbary Lulek.

– Jako nowy rektor Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej, przemyślanin, któremu zależy nie tylko na dobru uczelni, ale także na rozwoju Przemyśla i ziemi przemyskiej[paywall], liczę na szerokie wsparcie przede wszystkim ze strony władz samorządowych i otoczenia społeczno-gospodarczego. Nie zaszkodzi również wsparcie Warszawy. Ta uczelnia to bowiem ogromny, aczkolwiek w mojej ocenie słabo wykorzystany kapitał Przemyśla i regionu – mówił P. Trefler.

Reklama

– Chodzi o zatrzymanie młodzieży w Przemyślu. Ale żeby to zrobić, trzeba do tego stworzyć odpowiednie warunki. Muszą pojawić się zewnętrzni inwestorzy, którzy będą wiedzieć, że mogą w naszym mieście liczyć na kompetentnych pracowników, których potrzebują – dodał rektor.

P. Trefler zwrócił uwagę, że szkoła wyższa nie jest zwykłym zakładem pracy, ponieważ ma szczególną misję zapewnienia wysokiego poziomu kształcenia i zaszczepiania w młodzieży postawy obywatelskiej oraz promowania wartości demokratycznych.

Reklama

– Ograniczanie się do zaliczania przedmiotów na ocenę dostateczną, bez kształtowania w sobie wewnętrznej dyscypliny, sumienności, a także otwarcia na świat nie gwarantuje sukcesu zawodowego – mówił, zwracając się do studentów. Doradzał im zaangażowanie społeczne i poszukiwanie możliwości zdobycia doświadczenia zawodowego.

Wykład inauguracyjny „Geopolityka Europy Środkowo-Wschodniej” wygłosił prof. nadzw. dr hab. Krzysztof Szczerski – sekretarz stanu Kancelarii Prezydenta RP.

W tym roku na PWSW studiować będzie 1012 studentów. 25 procent tej grupy stanowią obcokrajowcy – głównie Ukraińcy. Zdecydowana większość z nich posiada Kartę Polaka. Na 1 rok przyjęto 328 osób. Dużym zainteresowaniem podczas ostatniego naboru cieszyła się historia ze specjalizacją „turystyka międzynarodowa” oraz inżynieria transportu i logistyki. Po raz kolejny przemyską uczelnię odwiedzają studenci z zagranicy w ramach programu Erasmus+. 10 osób z Turcji i 3 z Portugalii będzie brać udział w zajęciach na specjalnościach grafika komputerowa, historia i politologia.


pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    studencik - niezalogowany 2016-10-04 18:32:41

    Tak, Tak wczoraj w biedronce alkohol spływał z półek... rok akademicki rozpoczęty:)

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    EL_ROBERTO_EL_DIABLO - niezalogowany 2016-10-04 22:26:05

    Instytut Nauk Technicznych w tej szkole to DNO! WSZYSTKICH Z INŻYNIERII ŚRODOWISKA WON!!!!!!!!!!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Przemyślanka - niezalogowany 2016-10-10 13:32:27

    Ojjj mizernie mizernie ! Jarosław (mniejsze miasto) posiada ok 3000 studentów, zaś Przemyśl nieco ponad 1000?Mam nieodparte wrażenie, że gdyby nie sąsiedzi zza wschodniej granicy - uczelnia miałaby nabór kiepściutki! Sami jesteście sobie winni ! Zachciało Wam się bronić banderowską swołocz ? Poprawność polityczna nakazuje Wam zamiatać poważne przestępstwa pod dywan? Cała Polska huczy o banderowskiej uczelni w Przemyślu. Ludzie durni nie są! Polacy swój honor mają i kichają na banderowskie klimaty. Żenujące do czego władze uczelni PWSW doprowadziły! A lepiej już na pewno nie będzie !

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama