Po raz XVI w Gyoer na Węgrzech odbył się Festiwal Muzyki Polskiej – konkurs muzyczny dla utalentowanej młodzieży, zorganizowany przez Samorząd Narodowości Polskiej i Szkołę Muzyczną – Szkołę Artystyczna Stopnia Podstawowego im. Ferenca Liszta w Gyoer. Spory sukces odniósł w nim akordeonista Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Artura Malawskiego w Przemyślu.
12 listopada br. młodzi muzycy z: Węgier, Czech, Słowacji, Polski i Rumunii zaprezentowali różnorodny program muzyczny, w tym utwory polskich kompozytorów.
Jednym ze współorganizatorów (fundatorem m.in. dyplomów, części nagród, odpowiedzialnym także za stronę organizacyjną) imprezy jest konsul RP w Budapeszcie, przemyślanin Andrzej Kalinowski.
Rokrocznie festiwal[paywall] otrzymuje dofinansowanie ze środków Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ RP.
– Staramy się, aby festiwal zawsze odbywał się najbliżej 11 listopada, czyli Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę, bo ma ten monumentalny fakt podkreślać. Konkurs zapoczątkowała Szkoła Artystyczna Stopnia Podstawowego im. Ferenca Liszta w Gyoer i środowisko polonijne z Gyoer, czyli Polskie Stowarzyszenie Kulturalne imienia Jana III Sobieskiego. Co istotne, do festiwalu nie może się zgłosić każdy. Wykonawcy są zapraszani przez organizatorów. Celów jest wiele, najważniejsze to: wspieranie utalentowanej młodzieży, umożliwianie jej występów przed publicznością, spotkanie muzyków z różnych szkół, promocja polskiej muzyki klasycznej, bo obowiązkowa jest prezentacja utworu polskiego kompozytora – wyjaśnił A. Kalinowski.
Każdy wykonawca musi zaprezentować dwa utwory – jeden dowolnego polskiego kompozytora i drugi – wedle własnego uznania. W tegorocznej edycji wystąpiło łącznie 13 osób. Festiwal odbył się w starej synagodze, która jest też salą koncertową. Dostojnym obiektem, z atmosferą i odpowiednią akustyką.
Najlepsze wykonanie utworu XX-wiecznej muzyki klasycznej zaprezentowała grająca na oboju Jana Vestfálová z Liberca w Czechach.
Nagrodę za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora zdobyła natomiast pianistka Júlia Anna Pintér, która uczy się w Szkole Muzycznej – Szkole Artystycznej Stopnia Podstawowego im. Ferenca Liszta w Gyoer.
Skrzypaczka Oliwia Walczak ze Szkoły Muzycznej im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu została nagrodzona za najbardziej wirtuozerskie wykonanie zgłoszonego utworu. Uznanie publiczności zaskarbił sobie także Gábor Vida-Kun, uczeń Szkoły Muzycznej im. Aladára Tótha z Budapesztu.
Wśród laureatów znalazł się także akordeonista Michał Stochel z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Artura Malawskiego w Przemyślu. Został nagrodzony w kategorii „najbardziej przekonywujące wykonanie przygotowanego utworu”. Zagrał utwór Mikołaja Majkusiaka „Trzy miniatury na akordeon – III. Run oraz „Scherzo” kompozytora Wiktora Dikusarowa.
Nauczycielem prowadzącym Michała jest dyrektor przemyskiej szkoły muzycznej Dariusz Baszak. Gratulujemy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze