Reklama

Świadomi różnic i podobieństw. „Niebieskie Igrzyska” za nami [ZDJĘCIA]

Jak wynika z „Ogólnopolskiego badania świadomości autyzmu”, aż 95 proc. Polaków nie potrafi dokładnie wyjaśnić, czym jest autyzm, a ponad połowa czerpie wiedzę o spektrum z filmów lub seriali. Dlatego tak ważne są działania, które pozwalają uświadamiać innym, że autyzm to nie bariera i że nie wszyscy są tacy sami. Między innymi taki właśnie cel miały „Niebieskie Igrzyska” zorganizowane w Szkole Podstawowej w Buszkowicach.

Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W te obchody wpisują się „Niebieskie Igrzyska”. To ogólnopolskie wydarzenie, w które angażuje się wiele szkół i przedszkoli w całej Polsce. W tym roku do inicjatywy dołączyła także SP w Buszkowicach. W placówce 2 kwietnia nie tylko edukowano najmłodszych na temat autyzmu, ale też pokazywano, że równość, akceptacja i szacunek to wartości, które warto promować.

– Staraliśmy się uświadomić uczniom, że każdy ma inne możliwości, inne predyspozycje, że różnimy się od siebie, ale działając w grupie możemy osiągnąć sukcesy – mówi Marta Sas, nauczycielka Szkoły Podstawowej w Buszkowicach i pedagog specjalny w tejże placówce.

Reklama

W wydarzeniu wzięły udział dzieci z klas I – III. Miały okazję obejrzeć filmy edukacyjne i wysłuchać wykładu na temat autyzmu, a nawet poczuć, jak odbierają świat osoby ze spektrum, uczestnicząc w doświadczeniach bazujących na specjalnych przyrządach, jak np.  gogle, słuchawki czy rękawice wpływające na percepcję dotykową. Wszystkie te działania miały na celu nie tylko edukację, ale także wypracowanie zrozumienia i akceptacji.

Był też akcent sportowy w postaci igrzysk, w których rywalizowano[paywall] w różnych konkurencjach. Mali sportowcy sprawdzili swoje możliwości, uczestnicząc w ćwiczeniach równoważnych, wyścigach, biegach, a nawet jedzeniu jabłek na czas. Nad prawidłowym przebiegiem poszczególnych zadań sportowych czuwał wuefista Wojciech Repak.

Reklama

– W zabawie sportowej chodziło też o integrację i wprawienie uczestników w dobry nastrój – podsumowuje M. Sas.

Starania każdego z uczestników nagrodzone zostały pełną naklejek przyznawanych za wykonanie zadania Kartą Małego Sportowca.

Pełen pozytywnych wrażeń dzień był nową formułą świętowania w szkole Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, ale placówka w Buszkowicach w poprzednich latach także podejmowała różne inicjatywy wpisujące się w obchody.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 12/04/2025 14:37
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości