Jak wynika z „Ogólnopolskiego badania świadomości autyzmu”, aż 95 proc. Polaków nie potrafi dokładnie wyjaśnić, czym jest autyzm, a ponad połowa czerpie wiedzę o spektrum z filmów lub seriali. Dlatego tak ważne są działania, które pozwalają uświadamiać innym, że autyzm to nie bariera i że nie wszyscy są tacy sami. Między innymi taki właśnie cel miały „Niebieskie Igrzyska” zorganizowane w Szkole Podstawowej w Buszkowicach.
Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W te obchody wpisują się „Niebieskie Igrzyska”. To ogólnopolskie wydarzenie, w które angażuje się wiele szkół i przedszkoli w całej Polsce. W tym roku do inicjatywy dołączyła także SP w Buszkowicach. W placówce 2 kwietnia nie tylko edukowano najmłodszych na temat autyzmu, ale też pokazywano, że równość, akceptacja i szacunek to wartości, które warto promować.
– Staraliśmy się uświadomić uczniom, że każdy ma inne możliwości, inne predyspozycje, że różnimy się od siebie, ale działając w grupie możemy osiągnąć sukcesy – mówi Marta Sas, nauczycielka Szkoły Podstawowej w Buszkowicach i pedagog specjalny w tejże placówce.
Reklama
W wydarzeniu wzięły udział dzieci z klas I – III. Miały okazję obejrzeć filmy edukacyjne i wysłuchać wykładu na temat autyzmu, a nawet poczuć, jak odbierają świat osoby ze spektrum, uczestnicząc w doświadczeniach bazujących na specjalnych przyrządach, jak np. gogle, słuchawki czy rękawice wpływające na percepcję dotykową. Wszystkie te działania miały na celu nie tylko edukację, ale także wypracowanie zrozumienia i akceptacji.
Był też akcent sportowy w postaci igrzysk, w których rywalizowano[paywall] w różnych konkurencjach. Mali sportowcy sprawdzili swoje możliwości, uczestnicząc w ćwiczeniach równoważnych, wyścigach, biegach, a nawet jedzeniu jabłek na czas. Nad prawidłowym przebiegiem poszczególnych zadań sportowych czuwał wuefista Wojciech Repak.
– W zabawie sportowej chodziło też o integrację i wprawienie uczestników w dobry nastrój – podsumowuje M. Sas.
Starania każdego z uczestników nagrodzone zostały pełną naklejek przyznawanych za wykonanie zadania Kartą Małego Sportowca.
Pełen pozytywnych wrażeń dzień był nową formułą świętowania w szkole Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, ale placówka w Buszkowicach w poprzednich latach także podejmowała różne inicjatywy wpisujące się w obchody.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze