W Muzeum Archidiecezjalnym (pl. Katedralny 2) czynna jest wystawa fotografii Tomasza Ślusarczyka, zatytułowana „Światło ciszy”. Ekspozycja jest jednym z punktów bogatego programu Dni Kultury Chrześcijańskiej.
Tomasz Ślusarczyk w Przemyślu jest doskonale znany z dokonań muzycznych, a przede wszystkim, jako twórca i wieloletni prowadzący międzynarodowego Festiwalu „Salezjańskie lato”. Tym razem Ślusarczyk dał się poznać, jako utalentowany twórca w zupełnie innej dziedzinie sztuki – fotografii.
Na grecką wyspę Athos trafił w poszukiwaniu dawnej muzyki cerkiewnej. Będąc wśród mnichów w prawosławnym klasztorze, oprócz dawnej muzyki, zachwycił się mistyczną atmosferą tego miejsca i postanowił opowiedzieć o tym językiem fotografii – zupełnie nowym dla niego medium. To było pierwsze wyzwanie. Drugim było zdobycie zaufania i aprobaty dla swoich działań wśród mnichów żyjących w ascezie swoim hermetycznym życiem, do którego nie mają dostępu kobiety. Podejmując to zadanie, Ślusarczyk skupił się na dwóch aspektach – świetle dominującym w greckim pejzażu i mającym również wymiar metafizyczny oraz ciszy wynikającej z reguł zakonów kontemplacyjnych.
Karkołomne przedsięwzięcie, biorąc pod uwagę strefę sacrum, w jakiej przyszło mu realizować swój pomysł. Nieodzowne było rozumienie charakteru religii prawosławnej, jej symboli i obrzędowości. Na dwudziestu kilku fotografiach autor pokazał elementy z codziennego życia mnichów, podporządkowane odwiecznym porządkom i rytuałom, które toczy się w ciszy. Wszystko dzieje się na terenie klasztoru, którego wnętrza zachwycają bizantyjskim wystrojem.
Biorąc pod uwagę niezwykle trudny do realizacji temat oraz problemy wynikające z braku doświadczeń w dziedzinie fotografii, uważam, że wystawa jest naprawdę udanym debiutem. Udanym dzięki wrażliwości i zaangażowaniu autora.
Wystawę poprzedził pokaz slajdów i opowieści autora o funkcjonowaniu klasztoru na Świętej górze.
Jacek Szwic
Dr hab. Tomasz Ślusarczyk urodzony w Przemyślu, absolwent Zespołu Szkół Muzycznych w Przemyślu i Akademii Muzycznej w Krakowie (dyplom z wyróżnieniem), od 1991 roku związany był z orkiestrami: Capellą Cracoviensis i Radiową Orkiestrą Symfoniczną, z którą dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. Współpracuje z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą: Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, Orkiestrą Opery i Filharmonii w Białymstoku, Warszawską Operą Kameralną; od 2005 roku współpracuje ze słynną Orkiestrą XVIII Wieku w Amsterdamie. Koncertował, jako solista i kameralista na wielu festiwalach w Rosji, Irlandii, Niemczech, na Ukrainie, w Korei i Wielkiej Brytanii. Zapraszany jest do współpracy przez znakomitych muzyków, takich jak F. Bruggen, P. Esswood, Ch. Hogwood, M. Toporowski. Pod jego kierownictwem artystycznym Polska Orkiestra XVIII Wieku dokonała szeregu nagrań muzykaliów jasnogórskich. Zaangażowany jest także w badania źródeł muzyki cerkiewnej na terenach dawnej Rzeczypospolitej. Często zasiada, jako juror podczas krajowych i zagranicznych konkursów.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze