Reklama

Światowy Dzień Cukrzycy w JOKiS

27/08/2021 14:24

18 sierpnia w sali widowiskowej Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki obchodzono szczególne święto – Światowy Dzień Cukrzycy. W tym roku wydarzenie miało szczególny wymiar, bo na 2021 rok przypada setna rocznica odkrycia insuliny, co przyczyniło się do tego, że cukrzyca typu pierwszego przestała być chorobą śmiertelną.

Cukrzyca, choć jej najbardziej drastyczne skutki, przede wszystkim za sprawą pozyskania leczniczej postaci insuliny i wieloletnich badań, zostały okiełznane, nadal jest poważną chorobą, a problemy związane[paywall] z jej leczeniem pozostają ważną kwestią.

Świadczą o tym najlepiej zorganizowane przez koło terenowe Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków obchody Światowego Dnia Cukrzycy, które w sali widowiskowej JOKiS zgromadziły liczną grupę członków i sympatyków stowarzyszenia.

Nie powinno to dziwić także dlatego, że rok 2021 jest rokiem szczególnym, rokiem trzech ważnych rocznic. To właśnie na 2021 przypada rocznica 100-lecia odkrycia insuliny, 40-lecia powstania Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Polsce oraz 32-lecie działalności Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w powiecie jarosławskim.

Spotkanie łączyło przyjemne z pożytecznym.  Zasadniczą jego częścią był wykład dra Leszka Kamińskiego, ordynatora oddziału kardiologicznego przeworskiego szpitala oraz Aldony Kiszki, pielęgniarki oddziałowej oddziału kardiologicznego na temat „Jak żyć zdrowo, przyjemnie i pożytecznie z chorobami sercowo-naczyniowymi”.

Po nim Andrzej Mielcarek, prezes wojewódzkiego oddziału PSD w Rzeszowie i Grzegorz Graboń, prezes koła terenowego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków uhonorowali członków stowarzyszenia złotymi i srebrnymi odznakami „Zasłużony dla Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków” oraz medalami 100-lecia odkrycia insuliny.

Przyjemnym dopełnieniem spotkania był koncert zespołu Passione, którego członkiem jest dr Leszek Kamiński. Imprezę honorowym patronatem objął burmistrz Jarosławia, którego na spotkaniu diabetyków reprezentował wiceburmistrz Dariusz Tracz.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    gość/ówa - niezalogowany 2021-08-27 15:03:12

    ...wszystko fajnie, Światowy Dzień Cukrzycy, nie mam nic przeciwko, ale jak patrzę na twarze, brak masek u co drugiej osoby, to lekko przeraża, za chwilę będziemy mieli po takim Dniu Cukrzycy, polskie piekiełko nowych zakażeń Covidem w Jarosławiu, a tego nam nie trzeba - trochę słabo Państwo organizatorzy...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    gość/ówa - niezalogowany 2021-08-27 15:10:31

    ...trochę nieładnie Państwo cenzorzy, że usuwacie komentarze, stare czasy sobie przypomnieliście?Dla przypomnienia:wszystko fajnie, nic nie mam do Światowych Dni Cukrzycy w Jarosławiu, ale jak patrzę na twarze zebranych osób w sali, co tak co druga osoba nie ma maski na twarzy, rozporządzenie w pomieszczeniach zamkniętych jest w tej sprawie konkretne - żebyśmy przez Dni Cukrzycy za chwile w Jarosławiu nie mieli dni Ognisk Walki z Covidem w Jarosławiu - trochę słabe Państwo organizatorzy...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    r n - niezalogowany 2021-08-27 18:07:41

    YOUTUBE.COM - COFANIE CUKRZYCY W 30 DNIDUŻO MIĘSA W DIECIE - DUŻE ZAGROŻENIE CUKRZYCĄ - ZDROWIE.DZIENNIK.PLPOKONAJ CUKRZYCĘ Z DOKTOREM BARNARDEM - CENEO.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości