Reklama

Święto Niepodległości w Przemyślu [ZDJĘCIA]

Wczoraj i dziś (10 i 11 listopada – przyp.) w nadsańskim grodzie odbyły się – zresztą jak w całej Polsce – uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 107 lat – odzyskanie niepodległości.

W poniedziałek, 10 listopada przemyscy samorządowcy uczcili złożeniem kwiatów Orlęta Przemyskie, Władysława Kramarza, Irenę Benszównę, Legionistów, Nieznanego Żołnierza, ks. ppłk Józefa Panasia,oraz żołnierzy Wojska Polskiego na Cmentarzu Zasańskim.

Dzisiejsze obchody rozpoczęła msza św. w Bazylice Archikatedralnej, w której udział wzięły m.in. poczty sztandarowe Kompanii Honorowej Wojska Polskiego. Po liturgii zebrani przemaszerowali pod Pomnik Orląt Przemyskich, gdzie punktualnie w południe wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Nie zapomnieli też, po drodze, złożyć kwiatów przy popiersiu Marszałka Józefa Piłsudskiego i później przy tablicy jemu poświęconej. 

Reklama

Uroczystość patriotyczną w 107. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uświetniły też m.in okolicznościowe przemówienia i apel pamięci. 

Imprezy towarzyszące

Jak co roku, i dziś, Stowarzyszenie Przemyskie Morsy uczciły Niepodległą przez kąpiel w Sanie. Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu zaprosiło na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Zadbało też, by każdy, kto zechce, dumnie prezentował przypięty na piersi biało-czerwony kotylion. Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział im. Dr. M. Orłowicza w Przemyślu zaprosiło na zwiedzanie miasta „Śladami Orląt Przemyskich” a prezydent miasta Przemyśla, Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „Zamek” oraz Fundacja "Yamato" zadbało, by obchody zakończyły się z tzw. pompą poprzez zorganizowanie recitalu fortepianowego „Chopin, Paderewski i inni”, z którym występuje pianista z Japonii –Toshika Ischii.

Reklama

Świętując więc odzyskanie niepodległości przez Polskę, usiądźmy w kawiarni czy restauracji, zamówmy kawę, spójrzmy przez okno na powiewające biało-czerwone flagi, weźmy do ręki polską książkę czy gazetę, zamieńmy kilka słów z napotkanymi osobami i prawdziwie cieszmy się z NIEPODLEGŁEJ! Na co dzień pomyślmy co możemy zrobić, aby budować ją jeszcze silniejszą. W jaki sposób możemy wpłynąć na jej rozwój. Polska to nasz dom, zbudowany z milionów cegieł, które codziennie każdy z nas do niego dokłada"

– zachęcał poprzez media społecznościowe włodarz miasta Przemyśl prezydent Wojciech Bakun. 

Reklama

„Pracujmy wspólnie, żeby dom ten był jak największy, jak najmocniejszy, a przede wszystkim żeby był NASZ WSPÓLNY! NIECH ŻYJE NIEPODLEGŁA POLSKA"

– zakończył swój wpis prezydent. 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 13/11/2025 16:16
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama