Wczoraj i dziś (10 i 11 listopada – przyp.) w nadsańskim grodzie odbyły się – zresztą jak w całej Polsce – uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 107 lat – odzyskanie niepodległości.
W poniedziałek, 10 listopada przemyscy samorządowcy uczcili złożeniem kwiatów Orlęta Przemyskie, Władysława Kramarza, Irenę Benszównę, Legionistów, Nieznanego Żołnierza, ks. ppłk Józefa Panasia,oraz żołnierzy Wojska Polskiego na Cmentarzu Zasańskim.
Dzisiejsze obchody rozpoczęła msza św. w Bazylice Archikatedralnej, w której udział wzięły m.in. poczty sztandarowe Kompanii Honorowej Wojska Polskiego. Po liturgii zebrani przemaszerowali pod Pomnik Orląt Przemyskich, gdzie punktualnie w południe wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Nie zapomnieli też, po drodze, złożyć kwiatów przy popiersiu Marszałka Józefa Piłsudskiego i później przy tablicy jemu poświęconej.
Uroczystość patriotyczną w 107. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uświetniły też m.in okolicznościowe przemówienia i apel pamięci.
Jak co roku, i dziś, Stowarzyszenie Przemyskie Morsy uczciły Niepodległą przez kąpiel w Sanie. Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu zaprosiło na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Zadbało też, by każdy, kto zechce, dumnie prezentował przypięty na piersi biało-czerwony kotylion. Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział im. Dr. M. Orłowicza w Przemyślu zaprosiło na zwiedzanie miasta „Śladami Orląt Przemyskich” a prezydent miasta Przemyśla, Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „Zamek” oraz Fundacja "Yamato" zadbało, by obchody zakończyły się z tzw. pompą poprzez zorganizowanie recitalu fortepianowego „Chopin, Paderewski i inni”, z którym występuje pianista z Japonii –Toshika Ischii.
Świętując więc odzyskanie niepodległości przez Polskę, usiądźmy w kawiarni czy restauracji, zamówmy kawę, spójrzmy przez okno na powiewające biało-czerwone flagi, weźmy do ręki polską książkę czy gazetę, zamieńmy kilka słów z napotkanymi osobami i prawdziwie cieszmy się z NIEPODLEGŁEJ! Na co dzień pomyślmy co możemy zrobić, aby budować ją jeszcze silniejszą. W jaki sposób możemy wpłynąć na jej rozwój. Polska to nasz dom, zbudowany z milionów cegieł, które codziennie każdy z nas do niego dokłada"
– zachęcał poprzez media społecznościowe włodarz miasta Przemyśl prezydent Wojciech Bakun.
„Pracujmy wspólnie, żeby dom ten był jak największy, jak najmocniejszy, a przede wszystkim żeby był NASZ WSPÓLNY! NIECH ŻYJE NIEPODLEGŁA POLSKA"
– zakończył swój wpis prezydent.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze