„Wszystko, co chcieliście wiedzieć o koronacji pierwszego króla Polski, ale nie mieliście (lub nie chcieliście) kiedy zapytać…” – w duchu tego powiedzenia dzisiejszego (22 czerwca br.) popołudnia odbyło się jubileuszowe, 20. Święto Zamku Kazimierzowskiego. Głównym punktem uroczystości była inscenizacja – po 1000 lat – koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski.
Przemyśl ma szczególne powody, aby po wielu wiekach oddać hołd pierwszemu królowi Polski. To Bolesław Chrobry w 1018 roku, po wyprawie na Kijów, odzyskał Przemyśl dla Polski. To w okresie jego panowania w nadsańskim grodzie, na Wzgórzu Zamkowym, powstał zespół kamiennych, preromańskich budowli – rotunda (kolista kaplica) i prostokątne palatium (pałac). Czy gościł w nich pierwszy król Polski? Być może…
Tak czy inaczej, w niedzielne popołudnie, 22 czerwca br., dziedziniec Zamku Kazimierzowskiego ożył tradycją i historią. Inscenizacja zaczęła się pod Bazyliką Archikatedralną, skąd wyruszył barwny orszak na czele z Bolesławem Chrobrym, który na miejscu dawnego palatium został namaszczony na pierwszego króla Polski. Po chwili patosu przyszedł czas na dynamiczne pokazy – od walk drużyny piastowskiej, przez hymn wykonany przez zespół „Soul”, aż po pamiątkowe zdjęcia z „królewskim” dworem. Na dziedzińcu można było poczuć średniowieczną atmosferę dzięki rycerskim prezentacjom, warsztatom rzemieślniczym i pokazom sokolnictwa dla dzieci oraz dorosłych. O g. 19 rozpoczął się efektowny Koncert Królewski „1000 Lat Korony Polskiej”, z udziałem: Anny Sokołowskiej‑Alabrudzińskiej, Mateusza Mijala, Jacka Wójcickiego i Orkiestry pod dyrekcją Macieja Niecia z gościnnym udziałem Wojciecha Sokolnickiego.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze