Reklama

Świętowali dożynki. Kurde Babki w akcji

03/09/2016 18:33

Pięknie udekorowane wieńce przygotowane ze żniwnych plonów mieszkańcy gminy Sieniawa poświęcili w kaplicy w Czerwonej Woli, ponieważ tegoroczne dożynki odbyły się właśnie w tej miejscowości. Następnie misternie wykonane dzieła ze zbóż, przypominające o trudzie pracy rolnika, zostały zaprezentowane publiczności.

W niedzielne popołudnie, 28 sierpnia, w Czerwonej Woli odbyły się gminne dożynki. Po mszy św. w miejscowej kaplicy pw. Matki Bożej Królowej Polski nastąpił przemarsz korowodu dożynkowego na miejsce ceremoniału. Wieńczarze oraz sołtysowie poszczególnych miejscowości zaprezentowali przygotowane wieńce. Wśród tegorocznych prac można było podziwiać m.in. serce, koronę, literę „P” z krzyżem symbolizującą światło Chrystusa, a także chrzcielnicę na pamiątkę przypadającej 1050. rocznicy chrztu Polski. Najokazalszy wieniec przynieśli gospodarze święta plonów, mieszkańcy Czerwonej Woli.

Po prezentacji[paywall] para starostów dożynkowych – Małgorzata Purcha i Artur Rokosz – przekazali poświęcony chleb na ręce burmistrza miasta i gminy Sieniawa Adama Wosia oraz przewodniczącej rady miejskiej Danuty Król.

Reklama

– Dożynki to jeden z najpiękniejszych świąt staropolskich związanych nieodłącznie z polską wsią, od wieków zakorzenione w naszej narodowej tradycji. Choć jest to przede wszystkim święto rolników, łączy nas wszystkich, bo z pracy rolnika i darów ziemi korzystamy na co dzień – mówił burmistrz Sieniawy Adam Woś. – Na przestrzeni wieków obrzędy dożynkowe zmieniały swój charakter, jednak od zawsze są ważne dla nas wszystkich, bo przypominają, że dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie na nasze stoły trafia tak bardzo potrzebny do życia chleb.

Z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 150-lecia istnienia kół gospodyń wiejskich w Polsce burmistrz złożył również podziękowania na ręce przedstawicielek kół i stowarzyszeń działających na terenie gminy.

Obchody święta plonów nie obyłyby się bez występów lokalnych artystów. Jako pierwsze, z repertuarem piosenki biesiadnej, wystąpiły Kurde Babki z Czerwonej Woli. Następnie występ pt. „Świętujemy dożynki” zaprezentowali uczniowie tutejszej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II, a po nich przyszedł czas na kolejne muzyczne i kabaretowe prezentacje, które uświetniły gminną uroczystość.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama