Bez nich nie można sobie wyobrazić funkcjonowania jakiejkolwiek placówki medycznej. Są na każde zawołanie i o każdej porze przy pacjencie. Co roku, 12 maja, obchodzą swoje święto – Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej. 13 maja br., w sali konferencyjnej Przemyskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Grodzkiej odbyło się okolicznościowe spotkanie, na którym głównym bohaterem był „biały personel” Wojewódzkiego Szpitala im. św. o. Pio w Przemyślu.
Na uroczystość przybyło wielu znamienitych gości, ale wszystkie oczy zwrócone były na reprezentację pielęgniarek i położnych z placówki na Monte Cassino.
Była to znakomita okazja do wręczenia jej pracownikom odznaczeń państwowych za zasługi w działalności na rzecz ochrony zdrowia publicznego. Krzyże Zasługi zostały nadane na wniosek wojewody podkarpackiego Ewy Leniart.
– To w pełni profesjonalny i samodzielny zawód. Moim zdaniem to najpiękniejszy zawód świata. Zawód, który wymaga wielkiego poświęcenia i ogromnej empatii. To zawód z powołania. Nie wyobrażam sobie osoby, która, nie mając w sobie wielkich pokładów dobra, dobrze by go wykonywała – powiedziała[paywall] dyrektor przemyskiego szpitala Barbara Stawarz, która sama z zawodu jest… pielęgniarką.
Personel medyczny doceniony został przede wszystkim za opiekę nad pacjentami chorymi na Covid-19. To był niezwykle trudny, wręcz przerażający czas dla pracowników służby zdrowia. Ale pomimo lęku troska o drugiego człowieka przeważyła.
– Nasi pracownicy nie poddawali się. Wiele osób umierało na ich oczach. Wiele osób z naszego personelu także musiało przejść tę chorobę. Ale nie było ani jednej takiej sytuacji, aby ktoś odmówił pracy. Nikt nie składał wypowiedzeń, nikt nie odszedł od łóżek pacjentów. Uratowaliście wiele ludzkich żyć. Z tego jestem naprawdę dumna. Na szczęście ten najtrudniejszy okres mamy już za sobą. Te dzisiejsze odznaczenia to kropla w morzu wdzięczności. Na medal zasługuje każdy z państwa – zapewniła B. Stawarz.
– Dziękujemy za państwa pomoc i zaangażowanie. Zarówno wówczas, kiedy szalał koronawirus, jak i teraz, kiedy udzielacie choćby pomocy uchodźcom, uciekającym przed wojną w Ukrainie. Wykonujecie piękny zawód. Uważam, iż bycie pielęgniarką czy położną to wielki zaszczyt, którego nie każdy może dostąpić – dodała wicewojewoda podkarpacki, przemyślanka Jolanta Sawicka.
Wielu osobom zawód ten kojarzy się kobietami, ale są i panowie pielęgniarze.
– Mężczyźni w tym zawodzie są także bardzo potrzebni i mile widziani. Są oddziały, gdzie kobietom trudno jest podołać, by wspomnieć choćby o oddziałach psychiatrycznych czy szpitalnych oddziałach ratunkowych – stwierdziła szefowa placówki na Monte Cassino.
W trakcie uroczystości z rąk wicewojewody J. Sawickiej 24 pracowników Wojewódzkiego Szpitala im. św. o. Pio w Przemyślu z różnych oddziałów i specjalności otrzymało złote, srebrne i brązowe Krzyże Zasługi za działalność na rzecz ochrony zdrowia publicznego.

fot.ze zbiorów własnych
Złoty Krzyż Zasługi otrzymała m.in. kierownik oddziału obserwacyjno-zakaźnego placówki na Monte Cassino Danuta Malcher-Bober.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze