20 maja w ramach ogólnopolskich ćwiczeń Renegade-Sarex 21 w wielu gminach regionu zawyły syreny. Niezależnie od tej akcji w jarosławskim starostwie przeprowadzono kompleksowe ćwiczenie obronne pod kryptonimem „Maj-2021”.
Renegade-Sarex 21 to ogólnopolskie ćwiczenia mające na celu sprawdzenie zdolności systemu obrony państwa, w tym także infrastruktury znajdującej się w posiadaniu samorządów w obliczu zagrożenia nalotami z powietrza.
W wielu miejscowościach regionu trzyminutowy sygnał modulowany ogłosił alarm, a po chwili[paywall] podobny dźwięk, także trzyminutowy, ogłosił jego odwołanie.
Niezależnie od ćwiczeń ogólnopolskich swoje ćwiczenia obronne pod kryptonimem „Maj-2021” przeprowadziło jarosławskie starostwo powiatowe. Tu ćwiczono osiąganie wyższych stanów gotowości obronnej w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny.
W ramach ćwiczeń przeprowadzono ewakuację starostwa, a także wywieszono na jego budynku znaki Błękitnej Tarczy – zgodnie z zapisami Konwencji Haskiej oznakowanie takie ma zapewniać obiektom kultury ochronę przed atakiem w razie konfliktu zbrojnego.
Ćwiczenia miały poprawić zgranie komórek organizacyjnych starostwa, przetestować ich współdziałanie z powiatowymi służbami, inspekcjami i strażami oraz podległymi i nadzorowanymi przez starostwo jednostkami organizacyjnymi oraz przedsiębiorcami w sytuacji zagrożenia, wreszcie usprawnić działania i poprawić dyspozycyjność obsad Stałego Dyżuru Starosty Jarosławskiego oraz osób funkcyjnych Akcji Kurierskiej Administracji Publicznej na szczeblu powiatu i poszczególnych gmin.
Teraz przebieg ćwiczeń zostanie przeanalizowany, a wnioski posłużą polepszeniu organizacji działań starostwa w podobnych sytuacjach.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze