Wiosnę 2022 r. Teatr S.A.N. zapisze złotymi zgłoskami w swojej historii. Tyle laurów, ile zebrali, trudno jest pomieścić na jednej półce. Ostatnim sukcesem jest nagroda specjalna na XII Ogólnopolskich Kantoraliach 2022 – Prezentacjach Teatrów Poszukujących im. Tadeusza Kantora.
Na wymienienie – choć pewnie dla niektórych to nieładnie zabrzmi – mniej spektakularnych sukcesów trzeba byłoby sporo miejsca. Skupmy się więc na tych „ważniejszych”, odniesionych w ciągu ostatnich kilku tygodni.
Grupa teatralna II LO, prowadzona przez Rafała Paśkę, zdobyła II nagrodę w projekcie „Teraz w sieci/natenczas’22” za spektakl „Krystyna I” i wyróżnienie aktorskie dla Kornelii Kozioł. Przewodniczącym jury był dyrektor Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie Jan Nowara[paywall].
– Dziękujemy aktorce teatru imienia Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie pani Annie Demczuk za wsparcie i opiekę artystyczną w pracy nad spektaklem. Nasza opowieść została doceniona między innymi za pełnię przesłań o życiu i morzu. Jej bohaterką jest pani kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, pierwsza kobieta na świecie, która opłynęła kulę ziemską. Spektakl został zaprezentowany na dużej scenie rzeszowskiego teatru – wyjaśnił R. Paśko.
W spektaklu wystąpili: Monika Komenda, Maja Szafran, Julia Wiśniowska, Kornelia Kozioł, Michał Pszeniczka. Scenariusz i koordynacja spektaklu: Rafał Paśko.
Członkini Teatru S.A.N. Kornelia Kozioł zdobyła natomiast I nagrodę na XXII Konfrontacjach Zespołów Teatralnych Małych Form „Antrakt”. W jury zasiadali: aktor Paweł Gładyś (Teatr im. Wandy Siemaszkowej), Krystyna Juźwińska, koordynatorka artystyczna i organizacyjna Biesiady Teatralnej w Horyńcu-Zdroju, kierownik Działu Animacji Kulturowej Centrum Kulturalnego w Przemyślu oraz Helena Piaskowska, artystka, scenografka Teatru Polskiego we Lwowie. Konfrontacje są spotkaniem młodzieżowych zespołów teatralnych małych form (teatrów dramatycznych, wizji i ruchu, lalkowych, kabaretów, teatrów tańca, komedii, teatrów jednego aktora), działających przy szkołach, ośrodkach i domach kultury.
Przemyscy młodzi aktorzy z sukcesami wrócili również z XXIV Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Pajace”, który odbył się w Dębicy. W kategorii uczniów szkół ponadpodstawowych II miejsce (ex aequo) zajęła Kornelia Kozioł za odważną, zaangażowaną i autentyczną kreację aktorską w spektaklu „Cicha jest noc”, zaś wyróżnienie otrzymała Maja Szafran za precyzję, świadomość i konsekwencję w działaniach scenicznych w spektaklu „Adaś”. Co ciekawe, swoją nagrodę przyznało jury młodzieżowe przeglądu (w składzie: Sara Chwastek, Alicja Wojnarowska i Paweł Borek). Zadecydowali, iż I nagroda powędruje do wspomnianej K. Kozioł za spektakl „Cicha jest noc”. Wszyscy wymienieni to uczniowie II LO, a obie uczennice przygotował wspomniany R. Paśko, instruktor grupy teatralnej.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze