Reklama

„Szaleństwa” Teatru S.A.N. i grupy teatralnej II LO

Wiosnę 2022 r. Teatr S.A.N. zapisze złotymi zgłoskami w swojej historii. Tyle laurów, ile zebrali, trudno jest pomieścić na jednej półce. Ostatnim sukcesem jest nagroda specjalna na XII Ogólnopolskich Kantoraliach 2022 – Prezentacjach Teatrów Poszukujących im. Tadeusza Kantora.

Na wymienienie – choć pewnie dla niektórych to nieładnie zabrzmi – mniej spektakularnych sukcesów trzeba byłoby sporo miejsca. Skupmy się więc na tych „ważniejszych”, odniesionych w ciągu ostatnich kilku tygodni.

Grupa teatralna II LO, prowadzona przez Rafała Paśkę, zdobyła II nagrodę w projekcie „Teraz w sieci/natenczas’22” za spektakl „Krystyna I” i wyróżnienie aktorskie dla Kornelii Kozioł. Przewodniczącym jury był dyrektor Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie Jan Nowara[paywall].

– Dziękujemy aktorce teatru imienia Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie pani Annie Demczuk za wsparcie i opiekę artystyczną w pracy nad spektaklem. Nasza opowieść została doceniona między innymi za pełnię przesłań o życiu i morzu. Jej bohaterką jest pani kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, pierwsza kobieta na świecie, która opłynęła kulę ziemską. Spektakl został zaprezentowany na dużej scenie rzeszowskiego teatru – wyjaśnił R. Paśko.

Reklama

W spektaklu wystąpili: Monika Komenda, Maja Szafran, Julia Wiśniowska, Kornelia Kozioł, Michał Pszeniczka. Scenariusz i koordynacja spektaklu: Rafał Paśko.

Kornelia rządzi

Członkini Teatru S.A.N. Kornelia Kozioł zdobyła natomiast I nagrodę na XXII Konfrontacjach Zespołów Teatralnych Małych Form „Antrakt”. W jury zasiadali: aktor Paweł Gładyś (Teatr im. Wandy Siemaszkowej), Krystyna Juźwińska, koordynatorka artystyczna i organizacyjna Biesiady Teatralnej w Horyńcu-Zdroju, kierownik Działu Animacji Kulturowej Centrum Kulturalnego w Przemyślu oraz Helena Piaskowska, artystka, scenografka Teatru Polskiego we Lwowie. Konfrontacje są spotkaniem młodzieżowych zespołów teatralnych małych form (teatrów dramatycznych, wizji i ruchu, lalkowych, kabaretów, teatrów tańca, komedii, teatrów jednego aktora), działających przy szkołach, ośrodkach i domach kultury.

Przemyscy młodzi aktorzy z sukcesami wrócili również z XXIV Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Pajace”, który odbył się w Dębicy. W kategorii uczniów szkół ponadpodstawowych II miejsce (ex aequo) zajęła Kornelia Kozioł za odważną, zaangażowaną i autentyczną kreację aktorską w spektaklu „Cicha jest noc”, zaś wyróżnienie otrzymała Maja Szafran za precyzję, świadomość i konsekwencję w działaniach scenicznych w spektaklu „Adaś”. Co ciekawe, swoją nagrodę przyznało jury młodzieżowe przeglądu (w składzie: Sara Chwastek, Alicja Wojnarowska i Paweł Borek). Zadecydowali, iż I nagroda powędruje do wspomnianej K. Kozioł za spektakl „Cicha jest noc”. Wszyscy wymienieni to uczniowie II LO, a obie uczennice przygotował wspomniany R. Paśko, instruktor grupy teatralnej.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama