Reklama

Szpital na Monte Cassino szpitalem wojskowym?


Ministerstwo Obrony Narodowej wyszło z inicjatywą przejęcia Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu i stworzenia z niego nowoczesnego szpitala wojskowego, będącego pod kuratelą wspomnianego ministerstwa. Takiej placówki na Podkarpaciu nie ma.


Informację o tym jako pierwszy podał poseł Bartosz Romowicz, były burmistrz Ustrzyk Dolnych w latach 2014 – 2023. Oparł się z kolei na sygnałach dochodzących w Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. Napisał m.in.:

  • „(…) Trwa inicjatywa Ministerstwa Obrony Narodowej dotycząca przejęcia Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu oraz koncepcji jego połączenia z Samodzielnym Publicznym Zespołem Opieki Zdrowotnej w Ustrzykach Dolnych (…)”.

Informację o tym jako pierwszy podał poseł Bartosz Romowicz, były burmistrz Ustrzyk Dolnych w latach 2014 – 2023. Fot. zbiory własne

– To prawda. Rozmowy trwają. Poruszyłem ten temat, bo na sercu leży mi także dobro placówek służby zdrowia w powiecie bieszczadzkim. Wiem, że równolegle prowadzone są analizy dotyczące konsolidacji placówek właśnie w Przemyślu i Ustrzykach Dolnych, aby poprawić dostęp do leczenia dla mieszkańców powiatu bieszczadzkiego. Docelowo specjalistyczne leczenie miałoby być skoncentrowane w Przemyślu, a opieka podstawowa, długoterminowa i rehabilitacja w Ustrzykach Dolnych. Do końca marca planowane jest podpisanie listu intencyjnego między resortem obrony, samorządem województwa i powiatem w sprawie przekazania i konsolidacji szpitali. Wyzwaniem pozostaje natomiast zadłużenie naszego szpitala i brak regulacji prawnych umożliwiających refinansowanie długów placówek. Uważam, że to dobre posunięcie. To daje naszemu ustrzyckiemu szpitalowi szansę nie tylko na przetrwanie, ale i na rozwój!

Reklama

– powiedział poseł B. Romowicz.

Wojska będzie coraz więcej

Tę informację potwierdziliśmy u wicemarszałka województwa podkarpackiego, przemyślanina, Piotr Pilcha. Bo to Urząd Marszałkowski w Rzeszowie jest organem prowadzącym przemyski szpital na Monte Cassino.

– Faktycznie, wpłynęło takie pismo z ministerstwa. Podczas najbliższej sesji samorządu województwa podkarpackiego marszałek Ortyl przedstawi informację na ten temat. Temat, który z pewnością wywoła dyskusję. Oczywiście na razie nie zostaną podjęte żadne decyzje. Z pewnością pojawią się i plusy, i minusy tej sytuacji. Jaka będzie decyzja nie wiadomo. Jeśli by do tego doszło, funkcjonowania i finansowanie szpitala przejmie MON. Prawdą jest, że na Podkarpaciu brakuje typowego szpitala wojskowego, a wojska jest i będzie coraz więcej

Reklama

– powiedział P. Pilch...

Płatny dostęp do treści

Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się

Pozostało 72% tekstu do przeczytania.

Wykup dostęp
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 25/02/2026 20:04
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama