Nowoczesne wyposażenie do nauki zdalnej oraz pracowni sztucznej inteligencji i nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii i matematyki trafi w najbliższym czasie do wybranych podstawówek i szkół ponadpodstawowych z Podkarpacia. Na liście tych, które skorzystają z tych dobrodziejstw, są także placówki bezpośrednio z naszego regionu.
Szczegóły wsparcia przedstawiły 12 maja na konferencji prasowej wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul oraz Podkarpacki Kurator Oświaty Dorota Nowak-Maluchnik.
W całym kraju do szkół podstawowych i ponadpodstawowych w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności trafić ma łącznie 16 tys. nowoczesnych pracowni oraz 100 tys. zestawów do zdalnego nauczania. Na Podkarpaciu pieniądze zostaną wykorzystane na wyposażenie w sumie 500 pracowni sztucznej inteligencji w szkołach podstawowych.
Praktycznie co druga szkoła w naszym województwie może więc liczyć na nowoczesną pracownię. Dodatkowo powstać ma też 250 pracowni sztucznej inteligencji w szkołach ponadpodstawowych, co oznacza, że takowe wsparcie otrzyma więcej niż połowa.
W placówkach ponadpodstawowych utworzonych zostać ma ponadto 269 pracowni STEM. To nowoczesne przestrzenie edukacyjne zaprojektowane do integracji nauki, technologii, inżynierii, przyrody i matematyki w ramach jednego, interdyscyplinarnego programu nauczania. To nie koniec dobrych wiadomości. Dodatkowo 1179 podkarpackich szkół podstawowych i ponadpodstawowych otrzyma 7657 zestawów do zdalnego nauczania. Najnowsza technologia ma sprzyjać przyswajaniu wiedzy i ułatwiać przekazywanie jej.
Wśród gmin, które starały się o środki z tej puli, była m.in. gmina miejska Przemyśl, a wśród szkół podstawowych, które wzbogacą się o nowoczesne pracownie sztucznej inteligencji, są m.in. SP nr 4 i nr 14. Wśród placówek z terenu gminy Orły na pracownie załapały się m.in. podstawówki w: Małkowicach, Trójczycach, Zadąbrowiu, Drohojowie, Walawie czy Orłach. Na liście szczęśliwców są też np. podstawówka w[paywall] Dubiecku, Przedmieśiu Dubieckim, placówki w Ujkowicach, Grochowcach, Hermanowicach, Nehrybce, Łętowni, Krównikach, Orzechowcach, Maćkowicach, Fredropolu, Siedliskach, Hureczku, Leszczawie Dolnej, Jaworniku Polskim, Wietlinie, Laszkach, Gaci, Ostrowie (gmina Gać), Harcie, Bachórzu, Dylągowej, Łukawcu, Piwodzie, Rudzie Różanieckiej, Tyniowicach, Gniewczynie Łańcuckiej. To oczywiście nie wszystkie szkoły z terenu byłego województwa podkarpackiego, do których trafi wsparcie. Podobnie długa lista dotyczy szkół ponadpodstawowych. Z terenu gminy miejskiej Przemyśl jest na niej np. Technikum nr 1, 2 i nr 4, IV LO, I LO, z powiatu jarosławskiego – popularny jarosławski „Kopernik” i jarosławskie II LO, IV LO, VIII LO czy technika nr 3 i 6, z przeworskiego – I LO w Przeworsku. To naturalnie lista niekompletna, bo obdarowanych szkół średnich będzie dużo więcej. Podobnie obszerne są listy placówek z przyznanymi zestawami do nauki zdalnej czy pracowniami STEM. Gdy tylko został ogłoszony konkurs zarówno samorząd województwa, jak i Podkarpacki Kurator Oświaty mocno zachęcały szkoły do starania się o wsparcie, dlatego tak duża liczba placówek ujęta została na liście ogłoszonej przez MEN.
– Edukacja musi iść do przodu. Musimy pokazywać młodym ludziom, że sztuczna inteligencja nie zastąpi człowieka, ale może mu bardzo dobrze służyć – podkreśliła Dorota Nowak-Maluchnik.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze